astuparea vaginului

13-11-2007
csia5x
Nu este medic/terapeut
csia5x
in cazul unei sarcini in luna a 2a vaginul nu ar trebui sa fie astupat (adica acel "cilindru" din interior)? am auzit ca se astupa cu un dop gelatinos care este eliminat ulterior, la nastere, cand "se rupe apa". este corect? si daca acest dop lipseste e posibil totusi sa fiu insarcinata?
1 comentarii
0
13-11-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu vaginul este astupat, ci colul uterului, care nu se poate vedea decât la examenul ginecologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul