Atacuri de panica sau altceva?

08-08-2008
r32
Nu este medic/terapeut
r32
Buna ziua,


Mentionez ca am 23 de ani.

Nu pot fi sigur daca simptomele pe care le am se pot asocia cu atacurile de panica, dar am observat de ceva timp ca sunt mai tot timpul ametit, in special cand sunt in miscare, cand sunt afara, in magazine. Sunt mereu ingrijorat de starea mea de sanatate si de fiecare data cand mai descopar o boala pe internet incep sa ma uit si imi asociez simptomele. Ma gandesc mai tot timpul ca am o boala grava. Ultima data am facut analize de sange in luna Noiembrie 2007 si analizele au iesit foarte bine, nici un motiv de ingrijorare din punctul acesta de vedere. Nu stiu daca aceste simptome se pot asocia cu anxietatea sau cu atacurile de panica dar am momente cand ma simt pur si simpla speriat, nesigur pe mine si atunci incerc sa ajung cat mai repede intr-un loc linistit unde sa ma simt in siguranta. Cand incep sa ma simt agitat, se intampla fara nici un motiv aparent, inima incepe sa-mi bata mai repede, am senzatia ca o sa lesin, chiar daca nu mi s-a intamplat niciodata asta. Cateodata cand am aceste stari ciudate, simt ca sunt cald si ca am nevoie de aer. Nu pot respira foarte bine in special cand trec prin aceste momente. Anul acesta in luna Iunie am facut un ECO la inima pentru a fi sigur ca nu exista probleme in acel sens. Totul a iesit bine si acolo dar tot nu ma simt prea bine. Mi se mai intampla uneori cand merg sa dorm, sa am starile acestea de agitatie, sa-mi fie frica oarecum sa inchid ochii. Cateodata cand adorm, in special la inceput, ma trezesc respirand adanc, ca si cum mi-ar fi frica ca nu pot respira. Senzatia este foarte ciudata, ca si cum m-as sufoca. Nu pot sa spun ca am un somn prost dupa aceea, de obicei nu am avut probleme cu somnul pe timpul noptii. Mentionez ca nu am dureri de cap, decat destul de rar. Aseara insa, pentru prima data, am avut un nou simptom pe care imi este greu sa-l descriu dar am sa incerc. Uitandu-ma la televizor, am simtit o "fulgerare" fara durere in cap cred care m-a dezorientat pentru o fractiune de secunda dupa care totul a revenit la normal. In aceasta situtia m-am panicat putin, ca de fiecare data cand se intampla ceva nou cu corpul meu, am mers la baie, m-am spalat pe fara si am incercat sa ma linistesc.
V-am atasaz si documentele cu Eco-ul la inima. Sper sa puteti sa-mi dati cateva indicatii pentru ca de aproape 2 ani am aceste stari de panica daca le pot numi asa. Ca un ultim lucru pe care vreau sa-l mentionez este ca prima data cand am simtit aceste atacuri de panica, a fost in Octombrie 2006, cand eram intr-un magazin si am simtit cum mi se intuneca privirea, dupa care mi-a crescut pulsul si dupa putin timp cand am ajuns acasa m-am linstit.
As dori sa va intreb daca aceste simptome se pot pune pe seama stresului din viata mea sau ma indrumati spre investigatii mai amanuntite.

Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
08-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Problemele pe care le descrieti sint, foarte probabil, anxietate situationala (agravare in exteriorul casei, la magazine, ameliorare intr-un loc linistit sau acasa), poate impreuna cu atacuri de panica. Pentru problemele de mai sus exista tratamente eficiente, mergeti neaparat la un psihiatru sa vi-l scrie, este pacat sa suferiti degeaba.

Pentru durerile de cap (desi sunt rare), as zice sa va vada si un neurolog inainte, doar ca sa acoperim toate posibilitatile.
Nu am reusit sa gasesc rezultatele de la Eco de cord, dar oricum spuneti ca sunt normale. Cred ca impreuna cu Eco aveti si EKG, si v-a vazut si un internist sau cardiolog.

Multa sanatate!
0
08-08-2008, ora 00:00
r32
Nu este medic/terapeut
r32
Multumesc pentru promptitudine.
Impreuna cu Eco este si EKG. Si am fost consultat de un cardiolog.
0
24-08-2008, ora 00:00
RezsoLazar
Nu este medic/terapeut
RezsoLazar
Dupa ce bola de inima este excluasa, se pare evident ca este vorba de boala psihice. Atacuri de panica se poate trata cel mai rapid cu antidepresante standarde, din grupa antidepresante atipice. Fluoxetine, Paroxetine, sau Sertralin ajuta in combaterea atacului de panica mai mult de 80 la suta. Ei au un efect simtibil dupa 3-4 saptamani. Antidepresante au efect antipsihotice. Rivotrilul impiedica spasme, si are un efect rapid. Hipericum Perforatum este un extract de plante, are acelas efect ca antidepresante standarde.
0
20-10-2008, ora 12:10
ioana_maria_81
Nu este medic/terapeut
ioana_maria_81
Buna,

Uneori sa te indopi cu pastile nu este o solutie, mai ales ca in cazul tau nu vorbim de vreo patologie sau de ceva atat de grav, incat singura solutie sa fie tratamentul medicamentos. Si, conceptul de boala psihica mi se pare prea mult. Ai o problema de natura psihica si problemele pot fi rezolvate.

Eu te-as sfatui sa te adresezi unui psihoterapeut. Psihoterapeutul este diferit de psihiatru (desi exista psihiatrii cu formare in psihoterapie) prin aceea ca are o formare intr-o scoala de terapie. Iti recomand un terapeut de formatie cognitiv-comportamentala. Acest tip de terapie da rezultate foarte bune in situatii de anxietate, fobii sau/ si atacuri de panica, in mod special. In general terapia cognitiv-comportamentala nu dureaza foarte mult, ba chiar exista, in cadrul acestui tip de terapie asa numitele "terapii scurte", de doar cateva saptamani care pot duce la o rezolvare f buna a simptomelor.
Exista o lista pe internet cu terapeuti avizati (da un google) in care apare numarul de telefon si tipul de terapie pe care il practica.
Este mult mai bine sa te adresezi unei terapeut decat sa suferi la nesfarsit. Problema cu medicamentele, pe langa faptul ca dau efecte secundare de tot felul, inclusiv dependenta (anumite pastile), este ca nu rezolva cu adevarat problema.
Eu am terminat psihologia si ceea ce iti spun este din cunostintele mele. Cred insa ca cel mai corect este sa mergi la terapeut. Acesta te va vedea, iti va pune un diagnostic mai sigur (eu ma bazez doar pe ceea ce ai scris) si iti va spune daca este cazul sa mergi la un psihiatru sau nu, daca este cazul sa iei pastile sau nu. De altfel cred ca asa este cel mai corect. Dar daca mergi la psihiatru direct, este mai probabil sa ti se dea direct pastile, fara sa vada daca problema nu ar putea fi tratata si altfel.

Deci logic ar fi: psihoterapeut - psihiatru daca este cazul. Orice terapeut "normal" te va trimite la un psihiatru daca este cazul.

Merci
0
17-04-2012, ora 10:49
eNzzz
Nu este medic/terapeut
eNzzz
Buna ziua, Ma numesc Nicoleta si de 2 ani am aceleasi simptome, simt niste fulgerari in cap, care la inceput au fost mai rare iar acum s-au intensificat.Am facut RMN, am fost la neurologie, endocrinologie, peste tot!Toate au iesit bune.Unde sa ma duc si ce sa mai fac?
0
24-01-2018, ora 08:02
Ionut1190
Nu este medic/terapeut
Ionut1190
Buna ziua domn doctor, acum 2, 3 luni am acut o problema la ambele urechi nu prea mai auzeam, dar acum nu mai am nimic, dar de ceva timp ma simt ametit, de la ce o fi ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.