Atacuri de panica sau probleme de sanatate?

04-12-2011
contdesters
Nu este medic/terapeut
contdesters
Salut, am 17 ani si din cauza anturajului an incercat prafurile de la weed shop...prima oara nu am reactionat in niciun fel, apoi eram incantat de aceasta idee si am inceput sa consum, desigur ca nu in fiecare zii, dar pe parcurs am inceput sa mi iau si la scoala chiar.
Cam peste 4 -5 luni de cand ma apucasem parintii ma aflasera si n am mai consumat vreo 3 -4 saptamani ca stiam ca imi vor face analize de sange si urina si nu au depistat nimic, apoi iar m am apucat si acum vreo 2 luni renuntasem iar.am avut o pneumonie interstitiala si cand am zis ca am scapat de ea am fost in club k un prieten si m a indemnat sa trag si eu, din seara aia aam ramas cu niste sechele pot zice ca are 1 luna si cand am ajuns acasa numai puteam sa stau de ce mi batea inima simteam ca mor, cand incercam sa respir ma sufocam nu puteam sa imi umplu plamanii cu aer...si asa sunt si acum cand fumez cand alerg si obosesc imi bate inima tare si respir greu simt ca ma sufoc...precizez ca am consumat 1 an de zile, mai mult sau mai putin...dar niciodata nu am patit asa.sunt curios ce am, ca ma gandesc la tot felu de prostii, am ganduri frumoase cand ma simt bine si ganduri rele cand simt ca imi sare inima...
8 comentarii
0
04-12-2011, ora 15:09
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Va recomand sa vorbiti deschis cu parintii dvs si sa mergeti la un consult medical.

Aceste ierburi sunt foarte periculoase pentru ca nu se cunosc combinatiile chimice prin care sunt facute si afecteaza grav organismul. Sechelele se vad in timp si deseori sunt extrem de grave si pot duce spre invaliditati sau chiar decese.

Aveti mai multa grija de sanatatea dvs. La 17 ani sunteti deja responsabil pentru dvs si pentru felul in care doriti sa traiti. Poate va ganditi si ce fel de viata va doriti, una legata de medicamente sau una libera sa faceti si va doriti si cum va doriti.
0
04-12-2011, ora 15:54
contdesters
Nu este medic/terapeut
contdesters
au aflat si ei despre probleme, dar intrebarea mea este daca sunt probleme medicale sau doar atacuri de panica cele descrise de mine...la varsta mea nu ma pot gandii la probleme cu inima...si am jurat ca nu vreau sa mai vad in viata mea prostiile astea in fa ta mea !
0
04-12-2011, ora 16:02
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Pot fi si atacuri de panica, dar este foarte important sa faci niste investigatii in ceea ce priveste fuctionarea inimii. Daca medicul spune ca nu ai probleme cu inima sau cu plamanii atunci este posibil sa fi avut un atac de panica.

Sunt ceva mai rezervata in a spune clar ca este atac de panica datorita efectelor secundare ale acelor ierburi.
0
04-12-2011, ora 16:23
contdesters
Nu este medic/terapeut
contdesters
am inteles doamna, multumesc imi voi face programare la medicul de familie apoi voi merge la un medic cardiolog...va multumesc
0
04-12-2011, ora 23:42
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Este o situatia combinata: aveti si atacuri de panica datorate consumului, dar cum explica si psihologul, nimeni nu poate exclude o afectare cardio-vasculara a acestor substante. Faceti-va un set de analize generale si un control amanuntit la medicul internist(nu generalist, ci internist). Dupa ce aveti un bilant clar, va recomand o evaluare psihiatrica, pentru a vedea daca putem scapa pur si simplu de aceste substante("de maine nu mai iau si gata") sau e nevoie de ajutor medicamentos.
0
05-12-2011, ora 15:59
contdesters
Nu este medic/terapeut
contdesters
sincer sa fiu dependeta acestor substante.nu stiu cum sa va explic sa ma fac inteles, deoarece am trait pe piele mea si am inteles...zic acum ca numai vreau si maine ies cu cineva si ei trag, trag, trag si numai pot sa ma abtin asa ca trag iar...dependeta nu este fizica nu ai dureri nu ai nicio treaba, ea este psihica ceea ce pentru un consumator este si mai grav...gandul ii sta intruna la acele subst, lafel ca la fumat, dar consumatorul nu este pierdut, depinde numai de el daca mai continua sau nu...in cazul meu si a catorva amici este in felul urmator :
eu am altii tovarasi, alt anturaj iesim la suc diverse activitati plimbari in fiecare weekend, in buc, cta, etc...ceea ce ma face sa nu ma gandesc la nimic deoarece nimieni nu este in jurul meu consumator, asa ca ma preocupa alte ganduri, cum ar fii o fata frumoasa, niste haine noi etc...in schimb prietenii cu care ieseam la tras, printre care un amic care este pierdut dupa parerea mea dar nu am cum sa il ajut...m am mai intalnit cu el de cand nu prea mai iesim si nu putea sa se abtina, in anturajul meu el era singuru care cauta sa traga sa fie in alta lume...asa ca anturajul nu are cea mai mare vina in aceasta problema foarte mare..
Mai este o problema.aceste produse numai sunt legale, ele sunt ilegale si se vand ilegal, asa ca acum nimeni nu stie ce contin exact chiar daca pe ele scrie ceva, in plic are altceva, stiu un baiat care vinde...si va spun si ce vinde...pastile de umflat muschii de isi cumpara baietii la sala, costa o cutie cu 20 -40 de pastile(nu stiu exact) 40 de lei si dintr o pastila face aprox.3-4 plicuri, asa ca pe o pastila el are 160 ron asigurat (40lei -0, 25) asa ca daca sunteti consumatori ganditi va inainte ce faceti si ce luati.poti sa ai aceeasi stare si cu un paracetamol tras pe nas.aceleasi deliruri si transpiratii...ametelii dureri de cap etc ! va saluta un baiat din ce in ce mai fericit !
0
05-12-2011, ora 16:04
contdesters
Nu este medic/terapeut
contdesters
Asa ca fiti cobai si cheltuiti banii cu greu facuti de parinti pe niste chestii care te distrug.referitor la ultimul raspuns, mai astept putin, sa treaca si sarbatorile apoi voi merge la un set complet de analize am vorbit cu parintii deja...si ma voi duce la medicover, cam ce analize ar trebuii sa fac...eu de cand sunt mic am probleme cu transaminazele si creatinkinaza (De 4-5 ori mai mari decat trebuie), dar pe parcursul acestui an ele nu au fost modificate foarte mult...probabil 10-20 de unitati diferenta
0
11-12-2011, ora 20:35
SUFERINTA
Nu este medic/terapeut
SUFERINTA
stie cineva ce poate fi?dar sa va povestesc, acum multi ani aveam din cand in cand" atacuri de panica"(asa le numesc eu, pt ca nu stiu ce sunt) adica niste batai foarte puternice ale inimii, ca si cum m-as fi speriat f tare, cu timpul le-am avut din ce in ce mai des si nu la fel de scurte.am fost la doctor de mai multe ori si mi sa spus ca nu am nimic dar de fiecare data cand mi-a facut ekg(cred ca asa se numeste, mi-a pus niste clesti cu fire pe mine)imi spunea sa nu mai stau tensionata, incordata, cred ca asa aparea acolo ca eu stateam f relaxata.Sa mentionez ca am avut o perioada de vreo 2 ani in care m-am drogat cu heroina.de 10 ani nu am mai incercat nici un drog dar fumez destul de mult (tigari normale)CE SUNT? sI DIN CE CAUZA LE AM?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Etnobotanice - efecte, riscuri, dependența, tratament
  •