augumentin - baietel de 9 ani

06-02-2010
dana vi
Nu este medic/terapeut
dana vi
Buna ziua! Baietelui meu de 9 ani i-a recomandat medicul dentist augumentin de 625, 1 la 12 ore pentru un abces iar in prospect scrie ca este interzis pentru copii sub 12 ani si nu stiu ce sa fac sa -i dau sau nu ?
VA multumesc anticipat!
7 comentarii
0
06-02-2010, ora 16:41
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Augumentinul este toxic pt. orice varsta, limita din prospect arata doar ca la copii este mult mai toxic si deci mult mai periculos. Toxicitatea nu depinde numai de varsta ci si de starea sangelui, a ficatului, a imunitatii si tipul constitutional. Apelati mai intai la metode naturiste si homeopate mai inainte sa ajungeti la antibiotice atat de puternice microbii sunt rezistenti la antibiotice dar le este frica de remedii naturiste.
Eu nu i-as da copilului meu augmentin nici la cea mai puternica infectie, mai ales ca exista 1000 de alternative.
0
07-02-2010, ora 16:33
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca greutatea baietelului este de peste 20 kg, doza de amoxicilina fiind de 50-80 mg / kg corp pe zi, se poate administra 1 cp de 625 mg Augmentin la 12 ore, dat fiind continutul in amoxicilina de 500 mg pe comprimat. E bine de administrat 7 zile, impreuna cu un preparat cu lactobacili gen Biotics sau Enterolactis, pentru a nu produce efecte secundare digestive.
0
08-02-2010, ora 00:30
dana vi
Nu este medic/terapeut
dana vi
Va multumesc!
0
16-03-2010, ora 00:45
yvone
Nu este medic/terapeut
yvone
buna seara! am o fetita de 8 ani si4 luni si de craciun a racit tare, tusea cu zgomot de la plamani a facut si temperatura, am fost la medicul de familie si mi-a dat 20 de injectii de gentamicina 1 la 12 ore, 2 flacoane de augmentin (apropo de acest medicament) 5 ml (parca) la 12 ore, un sprai nazal si inca un sirop la care nu le mai stiu denumirea.I-am facut tot tratamentul, nu a mai avut probleme (asa credeam eu), dar acum cand mai tuseste parca e tot cu zgomot din plamani si ce ma pune pe ganduri e ca se plange des de dureri de burta.Sa fie din cauza acelui augmentin? Ea a mai luat augm. si alta data dar numai cate un flacon.O doare in zona buricului, uneori si mai jos, iar odata mi-a spus ca a luat-o o durere in sus spre gat si cu greata. Nu stiu ce sa mai cred, un timp am zis ca e o pb psihica din cauza stresului cu scoala ca o apuca cand trebuia sa plece dimineata sau cand se apuca sa faca temele, dar se mai plange si seara cand sa se culce, iar odata mi-a spus ca o doare burta la untimp dupa ce bause o cana cu lapte. I-am facut testul elisa pentru giardia si a iesit negativ. Ati putea sa-mi dati un sfat? Va multumesc anticipat!
0
19-03-2010, ora 05:47
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Incercati un preparat cu lactobacili - Biotics sau Enterolactis 10 zile pentru reglarea florei intestinale si eventual Debridat suspensie 1ml pe kg corp pe zi in trei prize.
0
24-03-2010, ora 09:20
yvone
Nu este medic/terapeut
yvone
Pt doamna doctor Ana-Maria Slanina. Va multumesc, cu intarziere, pt sfat. Am avut unele probleme si nu am mai intrat pe net. Intre timp am fost cu fetita la medicul de familie si mi-a prescris debritat 5 ml de 2 ori pr zi si ranitidina 150 mg, 15 comprimate, 1/2 comp de 2 ori pe zi, dar in prospect scrie ca nu se da la copii sub 10 ani, iar la cei sub 14 ani se administreaza sub supraveghere stricta. Fetita mea are 8 anisi nu i-am dat, dar in doza recomandata ( de medic) mai sus se poate da si la copii de varsta ei? Am omis sa spun ca e cam grasuta si are burtica--la 8 ani si4 luni are 35 kg. Ma intreb, in medicamente de ce mai baga si E-uri ? Debridat contine E110-Sunset Yellow-colorant care provoaca sindromul ADHD - fetita are acest sindrom- mentionez ca nu ia deocamdata nici un tratament medicamentos in acest sens.( asta e alta poveste). Va multumesc din nou si scuzati intarzierea.
0
16-03-2018, ora 09:27
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Buna. Baiatul de 8 ani si 11 luni, a luat azi de dimineata 2 doze de augmentin (cate 5 ml). I-am dat si eu inainte sa plec la lucru, si I-a dat si bunica dupa aprox 1 ora (nu a stiut ca a luat deja...) La ce sa ma astept dupa acest eveniment?? Baiatul a spus ca i-a venit sa vomite si a vomitat putin... Trebuia luat la 12 ore... Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul