Buna. Am o problemă - întârziere de 2 săptămâni și cred că sunt însărcinată

14-02-2020
MartinaPicardi
Nu este medic/terapeut
MartinaPicardi
Deci până acum am locuit în Italia cu mama mea, dar din cauză că ne certam mereu pentru că beam foarte mult și ieșeam cu un băiat care ei nu îi plăcea m-a trimis în România la tatăl meu și acum merg la școală aici. Problema este că am o întârziere de 2 săptămâni și cred că sunt însărcinată. Și nu știu cum să-i spun fostului meu iubit.
3 comentarii
1
15-02-2020, ora 19:53
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună! Nu spui ce vârstă ai. E important de știut, pentru că una este sa fii minoră, alta e să fii majoră. Ar fi bine să discuți mai întâi cu mama ta, dar vezi ca o simplă întârziere de ciclu nu înseamnă neapărat că ești gravidă. Poate avea și alte motive. Ia un test de sarcină de la farmacie, pentru că la 2- 3 săptămâni de la contact poti ști dacă ești gravidă. Poți merge și la un control ginecologic, pentru un diagnostic mai sigur. Ginecologul îți poate da și informații în ceea ce privește educația sexuală ca să nu te mai lovești de astfel de probleme, sau mai rău să iei o boală cu transmitere sexuală care să- ți facă mult rău. Spui că ai băut foarte mult, în situația aceasta poate fi o problemă, pentru că în situația în care mama bea, copilul poate fi mai afectat decât în situația în care tatăl e alcoolic. După ce discuți cu mama, hotărâți împreună ce faci mai departe. Mama e singurul om care nu- ți vrea răul, oricât de mult te- ai supărat pe ea. Ești copilul ei și chiar dacă se supără când nu o asculți, când ai nevoie de ajutor va fi totdeauna alături de tine.
0
15-02-2020, ora 22:41
MartinaPicardi
Nu este medic/terapeut
MartinaPicardi
Păi am 16 ani... și chiar sper să nu fiu însărcinată dar mâine voi face un test
1
16-02-2020, ora 12:42
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Dacă nu ești gravidă ai grijă pe viitor să te informezi, pentru că necunoașterea nu te salvează de probleme.
Totdeauna e mai ușor să previi decât să vindeci, iar bolile cu transmitere sexuală crează mari probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: