Buprenorphine ptr depresie

25-11-2015
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Am 37 ani, sunt din Bucuresti si am o mare problema, am o depresie nasoala pe care eu si medicul meu nu reusim sa o tratam deloc asa ca dupa ce am incercat orice se putea, am testat eu Buprenorphine adica Suboxone (Buprenorphine + Naloxone), doza de 0, 5 mg /zi si mi-a facut mai bine ca orice altceva.
Medicii din SUA unii dau asa ceva si merge f bine la unii.
Unde sa ma duc sa discut cu un medic de la detox sa-mi dea si mie reteta de asa ceva, medicul meu spune ca nu are voie sa prescrie asta.
Deci am nevoie de pastile de 2 mg de Buprenorphine eventual din ala fara Naloxone adica Subutex ca denumire comerciala.
La mine Naloxona din Suboxona se activeaza si in doze mici si imi face rau de multe ori.
Citisem ca in SUA la 15 % din oameni se intampla asta si i-au trecut pe Buprenorphine simpla.
La o doza de maxim 0, 5 mg/zi (desi frecvent luam si 0, 25) e simplu sa-ti dai seama ca omul ala nu vrea sa se drogheze cu ele.
Am dovada ca am fost in monitorizare la medic ptr depresie de mult si pana acuma, retete, dovada data ptr facultate ptr scutire de prezenta.
Care ma poate ajuta cu informatii sau cu altceva sa imi raspunda aici sau pe privat, la o adica as testa si putina metadona sa zic un 2-3-4 mg acolo maxim, daca nu e bupe, desi este sigur.
Deci ptr trei luni as avea nevoie de o cutie de 28 pastile de 2 mg si mai si raman 4 in plus.
Nu m-am drogat niciodata cu ceva si nici nu intentionez sa fac asta.

Nu a aparut nici o toleranta si dependenta, de exemplu ptr ca imi facea rau naloxona aia, faceam obligat pauza 2-3 zile intre dozele de 0, 25, fac asta de 1 an si dupa ce iese din sistem, revin simptomele depresive ca si inainte sa incep prima data suboxona, deci nu e simptom de sevraj clar.

Rog ajutor ca doar asa ma mai mentin cat de cat, sunt an 3 la fac, e greu, nu risc sa pierd facultatea, dar si starea generala sa fie mai buna.
3 comentarii
0
26-11-2015, ora 14:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ar trebui sa te duci la un medic la Sfantul Stelian pentru reteta. Aia au etaj de toxicomanie. Cred ca toti au voie sa prescrie asa ceva.
0
27-11-2015, ora 00:23
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Da, am sunat deja acolo, stiam ca ar fi domnul Lucian Vasilescu, nu stiu de ce apare ca sef de sectie si acolo dar si la Obregia sectia 16, ceva e ciudat, au zis ca ar fi acolo dupa ora 8 pana pe la 11, e tocmai in Giulesti dar asta e.
Eu nu am inteles niciodata de ce multi il condamnau pe DrHouse ca recomanda opioide in cantitati mici ptr depresie, merge chiar foarte bine uneori.
0
28-11-2015, ora 11:11
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mda, nu ma duc acolo ca e fara plata si am auzit ca e nasol, nu iti da reteta sa iei din afara, trebuie sa te duci zilnic, nu e bine, o sa ma duc undeva cu plata. Vreau programare dinainte, ma duc la ora cutare, discut si aia e.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.