Cafeaua in locul tigarilor

06-11-2008
ghiompirica
Nu este medic/terapeut
ghiompirica
Buna seara,
Am 23 de ani. Problema mea este cafeaua. O folosesc de 2 ani de cand am renuntat la fumat. In fiecare dimineata beau o cana de cafea cu 3 lingurite de zahar - ceea ce imi produce efect laxativ si merg la wc. Cand fumam (nu beam cafea decat mai rar) dar tot asa pt a merge la wc. Problema e urmatoare: daca nu beau cafea, nu ma constip - merg la wc normal dar dupa cateva zile o saptamana devin nervos; eu asociez aceasta cu faptul ca posibil nu se elimina la fel de bine scaunul ca si cand beau cafea - deci din cauza toxinelor care neeliminate se resorb din intestin. Nu am mai beut de o luna si o saptamana cafea dar am aceasta nervozitate de multe ori (si nu e din cauza dependentei deoarece nu imi trebuie cafea si nici nu ma gandesc deloc la ea). Dieta mea e bazata pe fructe, legume, si carne mai putina. Fac si miscare fizica. Intrebarea e ce trebuie sa fac pentru a elimina cat mai bine scaunul ?

Va multumesc !
4 comentarii
0
06-11-2008, ora 19:45
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Au fost ceva probleme care te-au determinat sa renunti la cafeaua de dimineata ?? O cafea pe zi nu-i nici o problema si nici nu da dependenta si daca te ajuta, de ce nu ?
0
06-11-2008, ora 21:39
ghiompirica
Nu este medic/terapeut
ghiompirica
Motive sunt mai multe: ca sa nu fac diabet - deoarece o beau dulce (3 lingurite de zahar), ca ma ingras (imi creste foarte mult pofta de mancare), ca ma doare un pic stomacu de la ea, si per general ma simt mai bine fara; decat acea problema de care am zis.
0
07-11-2008, ora 14:40
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Cafeaua are cofeina si da dependenta!
Incercati sa consumati dimineata fructe sau cereale cu lapte. Nu cred ca cafeaua este buna, mi chiar imi deranjeaza stomacul.
0
07-11-2008, ora 18:29
ghiompirica
Nu este medic/terapeut
ghiompirica
De obicei demineata manac prima data 2 - 3 mere. Cereale si lapte nu ca nu imi cade bine (ma ia somnu mai ales de la lapte si cerealele imi incetinesc metabolismul :) )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.