Cam ce sanse sunt sa nu fiu insarcinata?

04-05-2009
Andreea H
Nu este medic/terapeut
Andreea H
Am 17 ani. Este a doua luna cand iau anticonceptionalele Logest.Saptamana trecuta m-am culcat cu prietenul meu, si s-a rupt prezervativul[era durex si nu-mi vine sa cred]si acum sunt ingrijorata ca nu cumva sa fiu insarcinata. Cam ce sanse sunt sa nu fiu?
4 comentarii
0
04-05-2009, ora 17:35
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
nu are cum să fii însărcinată
0
15-05-2009, ora 17:55
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
Daca ai luat anticonceptionalele in mod corect (ai respectat ora si nu ai luat antibiotice), nu exista sanse de sarcina. Daca te streseaza ideea, pentru linistea ta, fa un test de sarcina. Numai ca se face la 3 saptamani dupa contact si cred ca deja iti va fi venit menstra, semn ca nu exista sarcina.
0
18-05-2009, ora 16:36
Andreea H
Nu este medic/terapeut
Andreea H
ultimul logest l-am luat vineri...si inca nu sunt la ciclu:-s.totusi mi-am facut azi testul de vreo 10 minute si asa arata k nu sunt insarcinata...dar totusi ma cam streseaza k nu sunt la ciclu inca:((
0
18-05-2009, ora 16:42
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
menstruatia apare la 3-4 zile dupa ultima pastila, deci azi-maine o sa vina. Cat timp a trecut de la contact? Daca ai facut testul la 3 saptamani si este negativ, inseamna ca nu ai de ce sa-ti faci probleme. In plus, gandeste-te ca ai fost protejata de anticonceptionale, chiar daca s-a rupt prezervativul, nu avea cum sa se instaleze o sarcina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •