cancer am aflat ieri

21-01-2012
iuliana70
Nu este medic/terapeut
iuliana70
va rog sa ma lamuriti, ce trebuie sa fac am aflat ieri urmatorul rezultat facut la Institutul Babes dupa o operatie la san
Vreau sa stiu tot ce se poate face si tratamente indicate sau cazuri similare
Va multumesc

Histoptologic: Fragment de tesut mamar cu leziuni de papilom intraductal cu arii de carcinom ductal in situ, grad nuclear scazut(pe fragmentul examinat).

Imunohistologic: ER pozitiv 70% in celule tumorale, control intern pozitiv, PGR pozitiv 70-75% in celule tumorale, control intern pozitiv, CD 10 pozitiv in strat continuu in celulele mioepiteliale;CK5/6 negativ in celulele tumorale, pozitiv in celulele mioepiteliale;KI67 pozitiv 3-5% in celulele tumorale.

Concluzii: Testele IHC sustin diagnosticul HP
7 comentarii
0
21-01-2012, ora 16:27
BiancaBarb
Nu este medic/terapeut
BiancaBarb
Daca este vorba de o chimio- sau radiotherapie dupa operatie, atunci va recomand sa contactati spitalul Gral, acolo va rog sa intrebati de Prof. Zielinsky ( care vine destul de des din Viena pentru consultatii ), el fiind unul dintre cei mai renumiti oncologi din Viena, iar el va va face programul de terapie, care poate fi facut in clinica Gral fara sa va deplasati la Viena.

cu stima si mult succes,

Bianca Barb
GoldenMed
0
22-01-2012, ora 17:35
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@BIANCA, uiti ca suntem in Romania..
@IULIANA, daca iti permiti financiar poti urma sfatul Biancai, daca nu adreseaza-te unui oncolog, unde iti este accesibil...Bucuresti sau alt centru cu activitate oncologica.
Ce stadiu este, esti operata sau au facut doar biopsie, da mai multe informatii.
Sanatate, putere, rabdare si va fi bine la final, nu esti singura
Dumnezeu te va ajuta si pe tine asa cum a facut-o cu noi toate de pe acest forum.
Si inca ceva :tratamentul cancerului are acelasi protocol de aplicare peste tot in lume, doctori buni sunt peste tot, numai sa ai noroc sa dai peste unul care face aceasta profesie cu sufletul.
0
23-01-2012, ora 10:38
iuliana70
Nu este medic/terapeut
iuliana70
Multumesc pentru promptitudine si raspunsuri, operatia e stabilita pentru miercuri la Institutul Oncologic in Bucuresti dupa aceea astept un nou raspuns, nu stiu ce voi face in aceasta perioada
0
23-01-2012, ora 12:45
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna Iuliana, te rog incearca si aduna-te, nu te ajuta cu nimic aceasta stare, ba din contra iti aduce si mai mult rau.
toate am trecut printr-o problema asemanatoare, mai mult sau mai putin grava.
este greu, dar fara lupta, fara optimism nu rezolvam nimic.
vei face operatia, dupa care medicul oncolog va stabili ce tratament vei face, in functie si de rezultatul anatomopatologic.
o sa vezi ca Dumnezeu iti va da putere si vei trece cu bine.
ce varsta ai, esti din Bucuresti???
daca simti ca discutiile de pe forum iti fac bine poti sa ne scri in continuare.
multa putere si sanatate.
0
27-01-2012, ora 09:23
iuliana70
Nu este medic/terapeut
iuliana70
Va multumesc din suflet pt toate mesajele voastre, nu sunt din Bucuresti si nu ma dau batuta
Am citit mai multe si voi urmari si celelalte subiecte gasite, urmeaza operatia saptamana viitoare si cu Dumnezeu si tratamente si alimentatie, inainte
AJUTATII PE CEI CARE SUNT PICATI SI DEZNADAJDUITI SI PE CEI DEZAMAGITI CA EU AM PRIETENI CARE MA SUSTIN SI INCA MA SIMT IUBITA, VA MULTUMESC INCA ODATA PENTRU TIMPUL ACORDAT
SA FITI SANATOSI SI IUBITI SI SA VA RASPLATEASCA TOTI PENTRU GANDURILE BUNE SI AJUTORUL DAT CELOR CARE AU NEVOIE
0
27-01-2012, ora 14:56
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
iti doresc tot norocul din lume, esti o norocoasa ca ai prieteni sa te sustina si sa te iubeasca.Doamne ajuta sa treci cu bine de operatie si de tot ce va fi.multa sanatate.
0
04-09-2012, ora 23:06
IDRA_S
Nu este medic/terapeut
IDRA_S
Buna Iuliana...
Sper din tot sufletul ca esti bine!
...asteptam vesti..un semn de viata de la tine...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •