cancer de col uterin

21-05-2010
herea.florina
Nu este medic/terapeut
herea.florina
mama mea a fost operata de cancer de col uterin, iar in urma acestuia a facut mai multe sesinte de radioterapie. toate amalizele pecare le-a facut la 6 luni de la radioterapie au fost bune, dar acum, la aproape un an, a fost diagnosticata cu fisura pe vezica si in urma altor analize s-a descoperit ca a reaparut cancerul. va rog frumos sa imi spuneti daca se mai poate face ceva pentru ea, daca mai sunt metode de tratament si unde le pot gasi. va multumesc anticipat
17 comentarii
0
30-06-2010, ora 22:56
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
mai multe detalii, cum adica a reaparut? unde?
ce fisura pe vezica? ar putea fi din cauza radioterapiei.
0
01-07-2010, ora 15:36
marga28
Nu este medic/terapeut
marga28
buna am si eu o intrebare soacra mea in varsta de 53 ani a fost diagnosticata de cancer col uterin stadiul 1b urmeaza sa mergem la timisoara la spital pt ca in arad de unde suntem nu o opereza. as dori sa stiu care sunt pasii pe care ii va face? am inteles ca prima data se face radioterapie si apoi o opereaza. este normal asa? va rog raspuns. multumesc
0
01-07-2010, ora 21:05
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Intai radioterapie, apoi interventie chirurgicala, apoi in functie de afectarea ganglionara se decide conduita ulterioara.
0
02-07-2010, ora 11:46
marga28
Nu este medic/terapeut
marga28
va multumesc pt raspuns. cam cate sedinte de radioterapie trebuie facute ? necesita internare in timpul acestora? dupa cat timp se face operatia? multumesc
0
02-07-2010, ora 12:19
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Buna ziua,

Sedintele le stabileste medicul radioterapeut. Interventia chirurgicala cam la 6 sapatamani dupa terminarea radioterapiei, dar fiecare caz este tratat individual in functie de particularitati.

Multa sanatate
0
06-07-2010, ora 16:53
pisi_M
Nu este medic/terapeut
pisi_M
buna, marga28. am 35 ani si acelasi diagnostic. medicul radioterapeut mi-a recomandat 2 aplicatii apoi dupa 4-6 saptamini urmeaza operatia ( la sfarsitul lunii iulie). multa sanatate!
0
06-07-2010, ora 16:55
pisi_M
Nu este medic/terapeut
pisi_M
pentru aplicatii nu era necesara internarea si le-am facut la interval de o saptamana.
0
17-06-2011, ora 17:56
mada98
Nu este medic/terapeut
mada98
buna fetelor!am 30ani.pe data de 25 martie am fost operata la iob bucuresti de limfaadenohisterocolpectomie.ma simt f bine dar as vrea sa stiu la cat timp de la operatie pot sa imi reiau viata sexuala?tin sa mentionez ca pe data de 25 iunie voi merge la controlul de 3 luni si voi intreba dar as vrea sa stiu pana atunci daca pot sa intreti relatii sexuale cu sotul meu.va rog daca poate sa imi raspunda cineva?
0
11-04-2012, ora 19:47
Andreea Deeutza
Nu este medic/terapeut
Andreea Deeutza
buna ziua. Mama mea a fost diagnosticata cu cancer col uterin st II B in 2009 a facut radioterapie, iar apoi a fost operata. In 2012 in urma scintigrafiei facute anual s-au depistat leziuni scundare la nivelul coloanei L4-L5 (recidiva dupa cate mi s-a spus).La tomograf au reiesit si adenopati la clavicula si axila. A fost operata la clavicula si scos un ganglion, in urma biopsiei a iesit metastaza carcinomatoasa. In prezent face citostatice cu Cisplatin, Paclitaxel si zometa. As dori sa stiu daca sunt sanse de vindecare sau cel putin de a tine sub control boala? Si la cat timp o sa-i cada parul? Ce tratament naturist ar putea sa ia ?Va multumesc
0
01-02-2013, ora 16:47
eugenica
Nu este medic/terapeut
eugenica
buna ziua! sunt noua pe forum, si eu am fost diagnosticata cu cancer de col uterin si marti urmeaza sa ma operez de histerectomie radicala, adica scoate tot, inclusiv ganglionii limfatici.n- am facut radioterapie, nici chimioterapie, intai operatie.ma intereseraza cat dureaza recuperarea, efecte secundare, daca voi avea bufeuri, intrucat sunt de 7 ani la menopauza, varsta 62 ani. am stadiul 2b.multumesc anticipat pt raspuns.
0
10-05-2014, ora 21:54
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Si eu am fost operata in anul 2010, la varsta de 56 de ani cu dg. Carcinom epidermoid de col uterin st.I b.Histerectomie radicala tip III cu anexectomie bilaterala si limfadenectomie pelvina bilaterala. Au fost examinati 5 ganglioni. Rezultat _-0 ganglioni invadati.Nu am primit indicatii pentru radioterapie nici pentru chimioterapie. Ma simt foarte bine.Oare am de ce ma teme? Fac examinari ginecologice si ex.papanicolau periodice, rezultatele sunt satisfacatoare. Am fost operata de prof.dr. Peltecu de la Sp.Filantropia Bucuresti, caruia ii multumesc din suflet. Rog sa-mi raspunda cineva. Multumesc.
0
14-05-2014, ora 20:51
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Doamna Eugenica, cum va simtiti dupa operatie?Dupa cum am scris mai sus si eu am fost operata, , histerectomie radicala tip III cu linfadenectomie ". Bufeurile au fost in limite normale, nealarmante.Nu mi s-a recomandat niciun fel de tratament, ma simt f.bine, am implinit 4 ani de la operatie.Pe dvs.cine v-a operat ?Ati fost operata la Fundeni sau in alta parte? Va rog sa-mi raspundeti ca sa mai aud si despre alte cazuri.Dvs. vi s-a prescris tratament? Si daca da, ce?
0
14-05-2014, ora 21:05
andita
Nu este medic/terapeut
andita
D'le doctor Radu Botezatu, mie de ce credeti ca nu mi-a indicat aplicatii de radioterapie?
0
14-05-2014, ora 21:06
eugenica
Nu este medic/terapeut
eugenica
buna seara ! am implinit 1 an si 3 luni de la operatie de histerectomie radicala, mi-au extirpat si 7 ganglioni, tip 2b. am fost operata la medicover in particular de dr. istoc un medic tanar de exceptie. problema s-a agravat ca dupa 2 saptamani de la operatia de cancer, m-a operat de evisceratie, apoi, acum 7 luni de hernie ombilicala si mi-a pus plasa, tot la particular. ma simt f. bine, nu am avut niciun fel de tratament, operatia s-a prins f. bine. o seara buna tuturor si multa sanatate !
0
14-05-2014, ora 22:55
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Multumesc pentru proptitudine, mergem inainte cu sperante. Apropo, pentru liniste sufleteasca, incercati sa ajungeti la mormantul Parintelui Arsenie Boca de la Manastirea Prislop (jud.Hunedoara).Eu am mers 1000 km.dus-intors si m-am minunat de cate mii de oameni am vazut ca se rugau la mormant.
0
19-05-2014, ora 23:07
andita
Nu este medic/terapeut
andita
Domnule doctor Radu Botezatu, va rog sa-mi raspundeti la intrebarea de mai sus.
Multumesc!
0
21-05-2014, ora 19:29
andita
Nu este medic/terapeut
andita
, , Herea florina" te rog sa-mi spui in ce a constat -fisura pe vezica? Dupa operatia din 2010 pe care am descris-o mai sus, la 7zile dupa operatie am facut febra din cauza unui abces de bont vaginal( sutura vaginala).lmediat dupa incizarea abcesului, m-am simtit bine, dar s-a instalat urmatoarea situatie inedita-cand stateam in pat mai ales in timpul noptii, drena urina, nu erau suficiente tampoanele.Situatia aceasta a durat 3 saptamani, cand a disparut fara niciun fel de tratament. Ce a fost nimeni nu stie-am facut radiografie si ecografie la vezica si nu s-a evidentiat nimic. Si de atunci este bine, nu am avut nici macar o infectie urinara. Te rog frumos, sa-mi raspunzi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: