cancer de san

97 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
05-06-2007, ora 00:00
DOINNA
Nu este medic/terapeut
DOINNA
Pt. cory
Va multumesc pentru raspuns, sincera sa fiu mi-as fi dorit ca altul sa fie raspunsul, asta este viata. Va doresc tuturor multa sanatate!
0
07-06-2007, ora 00:00
danya
Nu este medic/terapeut
danya
buna ziua!am fost diagnosticata cu neoplasm mamar si mi-au fost recomandate 4 sedinte de citostatice pe care l-eam facut deja, iar acum urmeaza operatia.ultima sedinta de citostatice am avut-o pe 21 mai.as vrea sa stiu cat poate trece de la ultima sedinta de citostatice pana la operatie fara sa fie probleme.
mai am o problema cu venele care mi-au slabit foarte tare si daca stie cineva vreun remediu pentru intarirea si refacerea venelor.
in alta ordine de idei, din cauza unei asistente incompetente, in timpul citostaticelor s-a produs sclerozarea venei la mana dreapta.mi s-a spus ca nu mai am ce sa fac si nu mai pot folosi mana pentru perfuzii.chiar nu exista niciun remediu?aceeasi asistenta mi-a distrus si piciorul drept, formandu-se o necroza.din martie nu reusesc sa vindec piciorul, fiindca nu imi spune nimeni clar ce sa fac.pentru aceasta problema exista remediu?multumesc anticipat!
0
07-06-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
ptr. danya
operatia se poate face si la scurt timp, in functie de hemograma pe care o ai(daca este buna).
cu venele nu ai probleme din cauza asistentei, in timpul tratamentului cu citostatice, venele se screlozeaza, o sa-ti revii dupa un timp, incearca sa te masezi cu unguentul Lioton.ai grija dupa operatie mina cu partea operata sa incerci sa nu o folosesti ptr perfuzii.Sanatate multa!
0
08-06-2007, ora 00:00
danya
Nu este medic/terapeut
danya
multumesc pt raspuns, cory, dar eu voiam sa stiu cat pot sa aman maxim operatia, nu sa o fac cat mai repede.de exemplu daca trec cam 2 luni de la ultima sedinta de citostatice pana la operatie pot aparea probleme?daca da ce fel de probleme?
0
08-06-2007, ora 00:00
Lara-bv
Nu este medic/terapeut
Lara-bv
Citostaticele le faci sa micsoreze tumora, sa o delimiteze si daca vreo celula sau mai multe au plecat aiurea sa le omoare, iar interventia sa nu favorizeze raspandirea lor. Interventia trebuie facuta cand aceste criterii sunt indeplinite, daca amani iti faci o defavoare. Daca vei continua cura de citostatice dupa interventie de la oncologul meu am inteles ca nu trebui sa treaca mai mult de 6-8 sapt. Daca mai ai intrebari.
0
16-06-2007, ora 00:00
BennyG
Nu este medic/terapeut
BennyG
In legatura cu Isorelul... care mai nou se numeste ISCADOR, Eu am boala Hodgkin, diagnosticat in 1996, c'un an mai tarziu in ciuda tratamentelor chimio si radioterapie am facut metastaze osoase, Parintii mei au auzit atunci de injectiile din extract de vasc care atunci se numeau ISOREL, le'am facut si pe langa celelalte tratamente care le mai faceam naturiste, aceste injectii au avut un efect deosebit, dupa cateva luni eram in REMISIUNE completa, Problema e ca de atunci am mai facut cel putin 5 recidive... am facut chiar si transplantul Autolog si tot degeaba ptr ca mi'a recidivat chiar si dupa transplat... Acum sunt iar cu o recidiva la gat. un ganglion de vreo 6-7 cm. pe langa radioterapia care urmeaza sa o fac voi incepe si terapii naturiste printre care am in plan chiar si aceste injectii de vasc... Macar sa raman cu speranta daca nu si cu restu... Eu zic ca merita incercat cu aceste injectii si in cazurile voastre de mai sus... atat timp cat nu afecteaza negativ organismul, si nu are nici contra indicatii... Daca va pot ajuta cu ceva informatii imi puteti scrie -*... sau daca ma puteti voi ajuta pe mine cu ceva in cazul bolii hodgkin. astept sa'mi scrieti. As vrea sa scap o data definitiv de boala asta si nu mai stiu ce sa mai incerc... In rest va doresc multa sanatate!


(*modificat de admin)
0
17-06-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Buna!acum am citit mesajul tau, dar din pacate nu prea am timp sa iti scriu mai multe acum.De Nicolit ai auzit?astept raspuns.Multa sanatate iti doresc!
0
18-06-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
ISORELUL cu ISCADORUL au ca baza de tratament viscul, dar nu sint la fel.
difera concentratiile de visc care le au, in schimb ISCADORUL, este mai scump, ca baza de distributie in Germania si un tratament cu el are vreo 3-4 serii.cu cit seria creste cu atit creste si concentratia.
este de mai multe feluri, in functie de boala(de mar, par)
trebuie sa te adresezi unui medic homeopat care sa-ti spuna exact de ce ai nevoie.
si ISORELUL este foarte bun daca il gasesti si il suporti(sa nu ai vreo reactie alergica la visc)
multa sanatate!.
0
22-08-2007, ora 00:00
machita_miruna
Nu este medic/terapeut
machita_miruna
unde se gaseste iscador?se gaseste la orice farmacie sau plafar ori trebuie sa ma duc cine stie unde dupa el?
0
22-08-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
ptr. ISCADOR, te duci la un medic homeopat care sa-ti recomande doza necesara (sint 3 serii)modul de administrare si perioada.
Din pacate nu se gasesc in tara sint aduse din Germania, exista un medic in loc Masloc, care era unic distribuitor, dar o perioada nu a m-ai avut. cauta pe net.
0
05-10-2007, ora 00:00
blunast
Nu este medic/terapeut
blunast
buna! si mama mea a fost diagnosticata cu cancer la san stadiul T3 N1.Are 69 de ani, nu a fost niciodata grav bolnava, nu are boli cronice, nici macar tensiunea nu trecea de 130 cu 70, iar in familie nu avem nici un fel de istoric cu cancere.Nu-mi vine sa cred ca i s-a intamplat asa ceva.E o femeie plina de viata si vesela, dar acum putin derutata, cu toate incurajarile noastre.Am inceput chemoterapia cu Endoxan(6 zile x 2 fl.200mg) si Antifolan (1 fl).Mama a facut si Kytril injectabil, pentru evitarea starii de greata si voma.A facut numai doua injectii si nu simte, deocamdata, nimic deosebit.Doar ca acele fiole de Kytril sunt f scumpe (91 RON pt. o injectie).Ati mai folosit si altceva pentru ameliorarea efectelor chemoterapiei? Sunt bune si pastilele? Dupa ce tratamentul va avea rezultate in stoparea evolutiei tumorii, va urma operatia si restul.Unde v-ati operat, cu ce medici si daca ati fost multumiti, recomandati-mi si mie pe cineva.Locuim la Focsani, iar la noi nu se poate face radioterapie, de aceea as vrea s-o operez pe mama la Bucuresti sau in alta parte, pentru mai multa siguranta si tratamentul ulterior.Eu sunt optimista si ea la fel.Sper sa nu se deprime pe parcurs.Tratamentele homeopate se fac odata cu cele clasice sau dupa ce se termina acestea?In cele 3 saptamani dintre sedintele de chemoterapie se pot lua astfel de preparate? Va rog sfatuiti-ma si pe mine, pt ca efectiv ma simt cam pierduta, desi am citit tot felul de articole si forumuri pe net.Multumesc.
0
10-10-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Pt.blunast
Buna!Pentru greata am folosit mai ieftin emeset fiole, osetron fiole(sunt si comprimate)sau zofran fiole si comprimate.La aceste antimetice am adaugat de fiecare data dexametazona injectabil care se face si in cazul scaderi leucocitelor.Sper sa te ajute sfaturile mele.Numai bine!
0
10-10-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
As vrea sa stiu daca a urmat cineva tratamentul cu herceptin.Se da in cazurile cu her 2 pozitiv.Astept raspuns.Multa sanatate!
0
10-10-2007, ora 00:00
blunast
Nu este medic/terapeut
blunast
Iti multumesc Maria pentru sfaturi si crede-ma, imi sunt de mare folos, mai ales ca inca nu m-am obisnuit cu gandul bolii mamei.Ma voi duce sa fac si eu o mamografie pentru ca, acum, exista o predispozitie genetica, nu?In SUA, luna octombrie este luna de lupta impotriva cancerului la san si se militeaza pentru mamografii gratuite, se strang fonduri pentru cercetarea bolii si gasirea unor noi metode de diagnosticare si tratament.Se face o intensa propaganda pentru ca femeile sa faca investigatii si mai ales mamografie.Mama a fost la doctorul de familie sau ginecolog destul de des in ultimii ani, ca si mine, de altfel.Nici unul nu a spus cat de important este sa te duci sa faci o mamografie, chiar si pe banii tai, nu neaparat ai statului.Ar trebui sa auzim despre asta cat mai des si poate atunci mai multe femei ar putea fi vindecate de boala descoperita in stadiu incipient.Am citit ca o tumoare se formeaza cam in 10 ani ( ca sa fie palpabila).Deci 10 ani, tumoarea a crescut in sanul mamei mele, in timp ce analizele ieseau bune si nici un medic nu s-a gandit ca ar fi bine sa-i recomande sa faca o mamografie.Cate orase din tara au aparatura: mamograful?Noi avem unul la Focsani in spital, care nu functioneaza de cel putin 3 ani, de cand a fost achizitionat si nu se prea stie de ce.Cui ar trebui sa-i pese?Probabil ma voi duce la Bucuresti sa fac mamografia ( sigur ca-ti cam trece cheful!), dar ma voi duce.
0
10-10-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
o mamografie se poate face la institutul IOB FUNDENI, cu trimitere de la medicul de familie si o adeverinta de salariat. nu sint facute pe banii statului, orice angajat plateste asigurarii medicale si are tot dreptul sa faca gratuit in IOB.
un antiemetic foarte bun(ptr greata este ;combinatia 1 fiola de algocalmin+1 fiola de metoclopramid facute intramuscular, dau un mare randament.succes!
0
10-10-2007, ora 00:00
BennyG
Nu este medic/terapeut
BennyG
Cele mai bune tratamentre ptr simptomele de greatza cauzate de Chimioterapie sunt Zofran Si Kytril. De 12 ani de zile fac chimioterapie si nu a dat nici unul vreun folos... Cory draga nu mai crede ce zice fiecare baba ce trece printr'un spital. Aceste doua medicamente care le'am spus au fost special concepute ptr bolnavii de cancer care urmeaza tratamente cu Chimioterapie... Dar din pacate nici aceste medicamente nu fac fatza in cele mai multe cazuri! Adevarul e ca sunt foarte scumpe... Dar o persoana care e asigurata prin LEGE trebuie sa primeasca aceste tratamente gratuit... Daca nu se gasesc prin farmaciile spitalelor... Atunci e ghinionul pacientului din pacate... Asta E Romania!
0
10-10-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
nu este sfat de la o baba care a trecut printr-un spital.
poate vorbesc din propie experienta, este foarte bun ZOFRANUL, dar si foarte scump, nu toata lumea are noroc sa il gaseasca gratuit, dar si metoda care am spus-o mai devreme este foarte buna(este leacul unui medic oncolog), am folosit aceasta metoda si a dat raqndament.
ce aveti impotriva lor ca medicamente, sint la indemina si celor care au mai putini banii.
0
10-10-2007, ora 00:00
blunast
Nu este medic/terapeut
blunast
Eu va multumesc tuturor.E bine sa stii despre mai multe posibilitati:poate acum la inceput merg si antiemetice mai usoare, iar mai tarziu le vom folosi pe cele special produse pentru utilizarea in timpul chimioterapiei.stiu ca ar trebui sa fie gratuite si sper ca mama le va primi astfel, dar dupa cum spune BennyG :Asta e Romania! si trebuie sa fim pregatiti pentru orice.Acum ceva vreme priveam la tv reportaje despre faptul ca bolnavii de cancer nu-si puteau lua tratamentul pt ca nu-l gaseau in farmacii.M-a cutremurat si atunci, cand nu stiam ca in curand vom intra si noi in aceasta familie dependenta de gratuitatea tratamentului si de buna desfasurare a programului national oncologic, iar acum imi aduc aminte cu groaza.
Va rog sa-mi spuneti si mie, tratamentele homeopate se fac odata cu cele clasice sau dupa ce se termina acestea?In cele 3 saptamani dintre sedintele de chemoterapie se pot lua astfel de preparate?
0
11-10-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Buna!Chiar nu este nimeni care sa aiba her 2 pozitiv?Sau sa stie despre acest medicament Herceptin?
0
11-10-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Pentru blunast.Antiemeticele de care ti-am zis chiar au avut efect la mama mea.Eu sunt medic si am incercat si eu sa-i dau ce este mai bun.Cat despre gratuitate la aceste medicamente eu una nu am beneficiat de asa ceva.Iti doresc succes poate reusesti tu.Daca nu te deranjeaza poti sa-mi spui ce varsta ai?Eu am 30.
0
15-10-2007, ora 00:00
blunast
Nu este medic/terapeut
blunast
Pentru Maria77: Am 45 de ani.Ma bucur ca pot comunica astfel cu un medic, pentru ca sunt sigura ca ai incercat tot ce e mai bun pt mama ta si sigur experienta ta imi va fi folositoare.Am citit tot ce a scris fiecare mai sus.Sper ca mama ta este bine.
0
15-10-2007, ora 00:00
blunast
Nu este medic/terapeut
blunast
Tratamentele homeopatice se fac in acelasi timp cu cele clasice (chimio si radioterapie) sau dupa ce se termina curele?Toate aceste produse: Isorel, Culevit, Nicolit, Iscador...cand se pot lua?Nu impiedica efectul chimioterapiei? Mi s-a spus, de exemplu, ca in timpul chimioterapiei nu trebuie sa ia vitamine.Voi cum ati facut?
0
15-10-2007, ora 00:00
Lara-bv
Nu este medic/terapeut
Lara-bv
Atunci, eu sunt norocoasa, am luat tot timpul antiemeticele pe gratuitate. Am observat ca la mine pe langa antiemetice, m-a ajutat daca inainte de cura de citostatice cu 1-2 zile ma hidratam bine, nu stiu daca era doar subconstientul.sau chiar functiona.
Oncologilor nu le place sa le amesteci tratamentele lor cu altceva, eu am luat putin in timpul curelor cu citostatice si mai mult acum.
Am citit despre utilizarea produselor naturiste in timpul curelor si parerile sunt impartite.
0
15-10-2007, ora 00:00
BennyG
Nu este medic/terapeut
BennyG
Lara intr'un fel le dau dreptate oncologilor, ca nu sunt de acord, Stii de ce? Pentru Tratamentele clasice (Radioterapie, Chimioterapie) se fac studii de zeci de ani, pe langa asta sunt si dovedite, De un medicament homeopat, dovedit eu inca n'am auzit. Un medicament pentru a putea fi dovedit De la aparatitia lui trebuie sa treaca cel putin 20 de ani... si trebuie testat pe sute de persoane... doar dupa aia poti spune ca acel medicament vindeca cancerul... Eu am facut tot felul de tratamente si homeopate... Chiar daca nu aveam prea mari sperante in ele... Dar daca stiu ca nu strica nimic atunci ziceam ca merita sa incerc si voi mai face!
0
18-10-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Pentru blunast.Buna!Momentan mama se simte bine, dar eu stiu ca are o forma cu risc de recadere mare si de aceea acum incerc sa-i depun referat pentru obtinerea Herceptinului, medicament ce se foloseste in cancerele de san her +.Sper sa reusesc si sa o conving pe mama sa urmeze si aceasta terapie desi este cam greu pentru ca se face 1 an de zile o data la 3 saptamani.Ceea ce este mai rau este modul de administrare tot in perfuzie.
A inceput mama ta curele cu citostatice?Sper sa le tolereze destul de bine.La mama a fost mai rau la prima mai ales ca la ea psihicul a influentat-o foarte mult.Dar apoi i-am facut doze 8mg de emeset sau osetron concomitent cu dexametazone.De asemenea este adevarat ca hidratarea chiar cu o zi anterior administrarii perfuziei este foarte importanta, cat si dupa.Am vrut sa-i procur si isorel, nicolit si ce am mai auzit si citit dar a fost foarte reticenta si nu am mai insistat.
Trebuie sa fii tare si sa te gandesti la boala asta ca la oricare alta.Sa iti incurajezi mereu mama si sa nu o lasi sa se gandesca prea mult la boala.Asta este viata si cand Dumnezeu ne chiama putem sa facem noi orice ca nu putem sa schimbam destinul.Asa ca fruntea sus si astept vesti de bine.
Pa!
0
18-10-2007, ora 00:00
blunast
Nu este medic/terapeut
blunast
pentru maria.Buna!Mama a facut numai o 6 injectii la inceputul lunii octombrie si pe 05 nov.urmeaza o noua serie.N-a avut nimic, pt ca i-am pus Kytril in injectie si a avut efect.Era chiar f mirata si ea, dar am incercat sa o lamuresc ca, probabil, vor fi si timpuri mai grele.Ea pare, sau chiar este, f optimista, mai ales ca i-am explicat ca multe femei s-au vindecat de cancer la san...sau macar au supravietuit.Eu chiar cred in asta, stii.
As vrea sa ajut pe toata lumea care sufera de aceasta boala si ma impresioneaza tot ce citesc aici.Sigur ca nu povestesc mamei tot, dar unele lucruri i le mai spun, cele pozitive.
Cel mai tare ma nemultumeste faptul ca medicii nu au timp si nici chef sa-ti explice ce si cum.Esti intr-o nebuloasa si asta te agita, te sperie.Eu as vrea s-o ajut si cu terapii suplimentare, homeopate, naturiste, dar in asa fel incat sa nu dauneze tratamentului cu citostatice, care e cel mai important.Numai ca nu am cu cine sa ma sfatuiesc.Norocul meu ca existati voi si ca v-am gasit.Multumesc pentru sfaturi si incurajari.Stii si tu ce mult conteaza.
0
18-10-2007, ora 00:00
blunast
Nu este medic/terapeut
blunast
pentru maria.Spune-mi te rog unde s-a operat mama ta si la ce medic ?
0
19-10-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
pt.blunastBuna!Mama s-a operat la Craiova.De aici suntem noi.Asa este ai dreptate medicii oncologi nu au pur si simplu chef si nici nu au daruire cred eu pentru aceasta meserie nu stiu de ce au ales aceasta specialitate daca nu se implica absolut deloc.Eu sunt medic rezident pe pediatrie, deci suntem din aceeasi bransa dar tot nu reusesc de atatia ani sa-i inteleg pe medicii care nu sunt in primul rand oameni.
Mama a facut o alta schema de terapie, o zi la 3 saptamani.Mama ta urmeaza sa se opereze?Am inteles ca are stadiul 3 al bolii nu?Astept sa mai vorbim eu acum am mai mult timp liber pentru ca sunt insarcinata si mai stau pe acasa.Multa sanatate mamei tale!Pa!
0
21-10-2007, ora 00:00
blunast
Nu este medic/terapeut
blunast
pt.Maria.Eu ma gandesc sa ma duc la Bucuresti cu mama pt operatie.Oricum am inteles ca va trebui sa faca si radioterapie, iar la Focsani in spitale nu se face.Asa ca m-am gandit sa se opereze la Bucuresti, unde poate face si radioterapie.Are stadiul T3N1, conform biopsiei.Ce boala parsiva!...daca te uiti la mama mea ti se pare bizar ca a primit acest diagnostic.E absolut neschimbata si n-o doare nimic.Nu stiu de la a cata sedinta de chimio va incepe sa resimta efectele sau cand va pierde parul (si sprancenele?).Mi-e teama sa nu-si piarda si moralul cand vor incepe simptomele de dupa tratament.La tine cum a fost?
Ma bucur pt voi, poate ca acest copilas e ca o compensatie la necazurile avute in acest an.E primul copil?Cel putin, copilasul tau va avea un doctor personal !!! Felicitari.Sa va dea Dumnezeu sanatate si tie o nastere usoara ( se apropie?).
0
27-10-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Pt.blunast.Buna!Efectele se pot simti de la prima sau pe percurs, ce se acumuleaza substantele toxice in organism.Parul la mama mea a cazut dupa a 2-a sedinta dar se pare ca mama ta face alt protocol de tratament asa ca nu stiu sa-i zic cand vor aparea efctele neplacute sau cand va incepe sa-i cada parul.La mama dupa ultima sedinta de chimio (a facut 6)era alopecie completa.A terminat tratamentul in iulie si abia acum a crescut parul cam 2 cm.
Foarte bine ca vrei sa se opereze mama ta la Bucuresti.Si eu am vrut sa ma duc cu mama dar nu a vrut ea ca sa nu ne fie noua mai greu.Radioterapie trebuie sa faca sigur, cat mai repede dupa operatie.
Da, este primul copil la noi, cam de sarbatori ne pregatim.
Sa ai grija cu hidratarea la mama ta, ai sa vezi ca va suporta mai usor tratamentul.Ai incercat si alte tratamente?
Astept sa mai vorbim.Multa sanatate!pa!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
97 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •