cancer de san

97 comentarii 1 2 3 4
0
02-11-2009, ora 17:33
roze
Nu este medic/terapeut
roze
Pentru danasandu
Draga Daniela,
(cred ca asa te numestI luandu-ma dupa adresa de e-mail)

Eu am fost diagnosticata in urma unei mamografii si a unei punctii mamare, dar la mine nodulul se vedea clar in urma mamografiei.Tocmai de aceea ti-am zis de RMN(asta pentru ca vrei tu sa te linistesti).Eu am facut un RMN de san, dupa operatie, pentru ca intervenise anumite modificari in structura sanului si ca sa fie sigur ca boala nu recidivase, mi-au recomandat acest RMN.Peste tot pe unde am mai fost, si slava domnului am calcat pragul multor spitale, pentru rezultate concludente se recomanda RMN.Este cam scump dar, nu ai nimic de pierdut.Nu te radieaza, chiar daca iti injecteaza o solutie de contrast (numai daca considera ca este nevoie ).In privinta termografiei de san, nu am facut dar, am auzit ca este buna.
Biopsia la san, se face in urma interventiei chirurgicale, asa ca cei care au facut ceva inainte de operatie, au facut punctie, nu biopsie.La punctie, rezulatele se vad imediat si de fapt se recomanda cand sunt dubii asupra naturii nodulului.Daca este de origine maligna, se poate interveni cu chimioterapie inainte de operatie, daca doctorul decide, asa cum a fost si cazul meu.
Numai bine si daca mai ai nevoie de alte raspunsuri la care te pot ajuta, -*.
Pa!


(*mdificat de admin)
0
13-05-2010, ora 18:19
sorina nutiu
Nu este medic/terapeut
sorina nutiu
pentru klesmetica. te rog sa imi raspunzi -.si eu am o problema la fel ca a ta.am fost operata de un medic fara sa imi faca chimio inainte si m-i sa inflamat ganglionul axial.acum sunt operata a 2a oara radical si astept rezultatul.problema e ca mi sa inflamat un ganglion la gat.
0
07-07-2011, ora 20:49
acsilla26
Nu este medic/terapeut
acsilla26
si mama are cancer la sin. am facut totul. chimioterapie cobalt hormonoterapie.operatii biopsie
apoi ne au retrimis la analize. Recidiva metastaza
8 luni s a simtit mai bine.apoi 2 operatii.chiuretajsi apoi extirpat tot uterul. acum are metastaza osoasa.de ieri i a morfina. ii este foarte rau si varsa intruna nu stiu cum sa o mai ajut
0
24-07-2011, ora 10:47
buburuzaa
Nu este medic/terapeut
buburuzaa
Mama mea a fost la un medic oncolog si a fost diagnosticata cu Cancer mamar T4N2MX, urmeaza sa primim rezultatele Biopsiei si sa facem tomografia sapt aceasta. Asteptam rezultatele sa vedem ce ne spune Dl. Prof Blidaru ce tratament sa incepem. Stie cineva la ce sa ne asteptam, ce stadiu este boala? Eu cred ce chimo apoi operatie apoi iar chimo si radioterapia, din ce am mai citit, gresesc cumva? Stie cineva din experienta? Ce sanse sunt de a se vindeca?Multumesc anticipat!
0
25-07-2011, ora 00:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sansele de vindecare depind in cea mai mare masura, cel putin in acest moment, de elucidarea a daca exista sau nu metastaze, adica raspandire a cancerului catre alte organe, cum ar fi oase, ficat sau plamani. pentru asta trebuie sa faca cel putin o scintigrafie osoasa si un examen CT de torace si abdomen, sau macar in loc de CT o radiografie pulmonara si o ecografie hepatica. dincolo de asta multe dintre aspecte, factori de prognostic, etc, vor fi aflate de pe urma rezultatului la biopsie. chiar daca nu exista metastaze, boala este intr-un stadiu destul de avansat, si daca va putea fi operata, dupa chimio/radio, sansele ca ea sa recidiveze intr-un interval foarte variabil, sunt foarte mari. daca exista metastaze sau daca boala recidiveaza dupa operatie, sansele de vindecare devin practic nule, dar cu tratament adecvat si cu putin noroc, poate trai chiar si ani de zile aproape fara probleme mari.
mult succes ! tine-ne la curent !
0
09-01-2013, ora 22:16
loreta g
Nu este medic/terapeut
loreta g
Buna
0
10-01-2013, ora 09:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
97 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •