carcinom invaziv ductal G1 (Fc1a2m2)

11-03-2014
schmaria62
Nu este medic/terapeut
schmaria62
Am avut pe 4 noiembrie 2013 o excizie sectorală mamară dreapta în scop diagnostic, examen histopatologic intraoperator (tumoara 1 cu diametrul de 1, 5/a, 5 cm incapsulare-nu, cadran infero-extern, carcinom invaziv ductal cu invazia ţesutului gras peritumoral) şi (tumora 2 cu diametrul 2/2 cm, cadran supero-extern-scleroza difuză, arie restrînsă de fibroadenom.Concluzia intervenţiei este carcinom invayiv ductal G1 (Fc1a2m2), pT1c, pNx, M=8500/3,
Reultatul imunohistochimic ER -pozitiv 98%, PGR- pozitiv 90%, CerbB2- pozitiv membranar discontinuu (1+), Kl 67-
pozitiv 14%.Rezultatul control CT: nodul de circa 4 mm, palid, viyibil pe fereastra de parenchim, în segmentul lateral al LM pulmonar drept, alt nodul mai mic, mai dens de circa 1-2mm in acelaşi plămîn în segmentul posterobazal.Se recomandă supravegherea printr-un nou control CT în mai. Am făcut şi scintiografie osoasă din care rezultă că nu am metastaze la nivelul oaselor.Am făcut tratament chimioterapic 6 şedinţe (două roşii tip EC, 4 Taxol)
Întrebarea mea este ce părere aveţi privind continuarea tratamentului deoarece oncoloaga propune intervenţie chirurgicală de scoatere a sînului, d-na chirurg spune că nu trebuie dat jos trebuie continuat cu iradiere, d-na dr.anatopatolog e de părere că 99% nu trebuie dat jos sînul ci urmat tratament medical hormonal, d-na doctor radiolog e de părere că ar fi preferat scoaterea şi verificarea adenopatiilor axilare înainte de iradiere.
Aceste contradicţii m-au afectat, sînt mamă singură a unui băieţel de 14 ani şi pentru el sunt capabilă de orce pentru a mă vindeca, dar nu ştiu care ar fi soluţia optimă, de aceea vă implor ajutaţi-mă cu o părere, un sfat.
Vă mulţumesc din suflet pentru timpul acordat şi aştept cu nerăbdare răspunsul Dvs.
4 comentarii
0
11-03-2014, ora 18:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din cele relatate de tine nici eu nu vad niciun motiv pentru a fi "dat jos tot sanul". totusi ganglioni trebuiau scosi inca de la prima operatie si nu inteleg de ce nu a facut asta chirurgul inca de la inceput. cred ca este util sa se faca asta si acum, desi beneficiul in acest moment nu imi este la fel de clar. totusi as recomanda sa fie facuta aceasta miscare, urmata de radioterapie si apoi tratament hormonal. desigur ca va trebui sa repeti examenul CT pentru supravegherea nodulilor care au fost vazuti in plamani, caci este imposibil de spus ce e cu ei in momentul de fata.
0
11-03-2014, ora 19:24
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu ca pacient cu cancer te sfatuiesc sa discuti deschis cu doctora sau doctorul care te urmareste si sa intrebi daca tratamentul pe care il urmezi poate rezolva si nodulii din plaman, sau daca nu te operezi acum ce se va intampla pe viitor, pt ca un cancer invata sa se apere si atunci creeaza metastaze acolo unde gaseste locul prielnic si la unii pacienti ( la mine de exemplu) am avut metastaze imediat dupa operatie cand mia fost scoasa o tumora si dupa trei luni ea avea 2, 4--2, 5--3cm, dupa inca trei luni mai aparusera inca trei pe un plaman si ca sa iti faci o idee cum evolueaza ( prima pe rinichi, a doua in loja renala unde a fost rinichiul, a treia pe colon si uneste muschiul spatelui de colon si incepuse sa cuprinda in jurul ei( este locul de langa coloana vertebrala), si trei pe un plaman una de 8mm ) si in urma tratamentului urmat in trei luni tumora de pe colon a scazut de la 3, 7--3, 7CM la 3-1, 17CM FARA INVAZIE IN JUR SI MAI AM DOAR UNA PE PLAMAN DE 8MM.
0
11-03-2014, ora 19:27
schmaria62
Nu este medic/terapeut
schmaria62
In primul rind va multumesc din suflet ca ati avut amabilitatea de a-mi raspunde.Inseamna foarte mult pentru mine.
Eu am facut punctie si am ajuns la chirurga cu rezultatele punctiei (sîni cu structură predominent glandulară.Formaţiuni spiculate nu prezintă.Microcalcificări dispersate punctiforme.Fără adenopatii axilare).Chirurga în timp ce scotea nodulul a observat pe cel maling, a fost scos şi văzut la laborator.Chirurga spune că a curăţat tot e pacat sa ma mutileze.Acum nu stiu ce sa fac am ajuns la disperare.nu as vrea să renunti la sîn daca e inutil pentru ca nu cunosc consecintele si nu stiu ce atrage dupa sine ( cred dureri de spate, dureri la mîna dreapta) dar daca de asta depinde vindecarea mea sunt dispusa sa fac şi asta.Va multumesc mult mi-aţi redat încrederea, e bine să vezi şi oameni buni, generosi.
Nu am înţeles ce aţi vrut să spuneţi cu 'desi beneficiul in acest moment nu imi este la fel de clar'.Aş fi recunoscătoare dacă mi-aţi explica.Credeţi că e prea tîrziu să scot acum glandionii?
0
11-03-2014, ora 19:41
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MARIA tiam trimis un mesaj pe privat sa discutam la logare dai clk pe modifica profilul si la mesaje.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.