cat de bune sunt anticonceptionalele?

15-12-2007
LoLLyPoP
Nu este medic/terapeut
LoLLyPoP
Am 18 ani si un partener de viata de 3 ani. pana acum foloseam in relatiile sexuale ca metoda contraceptiva coitul intrerupt...destul de riscant dar a functionat destul de bine...acum insa doctorul de familie mia prescris anticonceptionale deoarece nu imi vine ciclu regulat si am durerui cumplite de burta atunci cand imi vine...
As vrea sa aflu cat mai multe informatii despre anticoncetionale, deoarece am auzit tot felu de presupuneri ca ar fi daunatoare organismului si alrele
4 comentarii
0
15-12-2007, ora 00:00
alinna
Nu este medic/terapeut
alinna
si eu am auzit destul de muilte lucrurri rele despre anti, insa nu tare cred ca sunt adevarate.dak ar fi ar mai folosi oare femeile acesta metoda?eu zic ca e o metoda foarte buna!!atata timp cat sunt luate corect ele au o eficienta de 100% cred
0
25-12-2007, ora 00:00
popescu_mary
Nu este medic/terapeut
popescu_mary
eficienta lor este de 60-70%..daca ai probleme cu ficatul atunci ele sunt daunatoare..eu cam atat stiu...stiu din surse sigure..insa cel mai bn trimite-i un mesaj privat sau un mail...doctorului Mihnea Dragomir (pe site poti sa il gasesti M.D.) sau doctorului fvaleriu...
0
02-01-2008, ora 00:00
andreea2008
Nu este medic/terapeut
andreea2008
din cate stiu... ele se prescriu pe baza unor analize, in functie de varsta si ani. nu le poti primi pe ochi frumosi. verisoara mea s-a ingrasat 40 de kg.din cauza anticonceptionalelor, si asta pentru ca le-a luat fara ca medicul sa-i faca analize. am mai inteles ca anticonceptionalele deterioreaza calitatea geneticii viitorului copil.
0
11-01-2008, ora 00:00
dorina82
Nu este medic/terapeut
dorina82
nu sunt daunatoare dar trebuie sa stii cate ceva dspre ele si anume: daca esti fumatoare poti sa ai probleme de circulatie, sa nu le folosesti mai mult de 10 ani inainte de prima sarina, sa le alegi corect in functie de organismul tau ceea ce presupune vizita si sfatul unui medic ginecolog, care te v-a informa exact.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •