Cate saptamani de sarcina am?

09-04-2012
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
Ultima zi a primei menstruatie a fost pe 26 feb.Vreau sa stiu cate saptamani de sarcina am la aceasta data, 9 apr?
7 comentarii
0
09-04-2012, ora 16:13
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
1.pentru a sti cate saptamani ai, trebuie sa spui care a fost prima zi a menstruatiei, nu ultima
2.daca e sarcina, e cazul sa te inscrii la un doctor si el iti spune cate saptamani ai, data probabila a nasterii si monitorizeaza bebele
3.are in jur de 6-7 saptamani(daca-mi spui prima zi, iti pot spune exact)
0
09-04-2012, ora 17:06
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
26 feb
0
09-04-2012, ora 18:08
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Pai mai sus spui ca 26 e ultima zi a menstruatiei...ma rog, daca in data de 26 februarie a fost prima zi de menstruatie, sarcina are 6 saptamani si o zi
p.s cred ca vroiai sa spui prima zi a ultimei menstruatii
0
09-04-2012, ora 18:21
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
Ok, m-am exprimat eu gresit, oricum multumesc pt raspuns.Femeile insarcinate sunt mai aiurite, uita repede, sunt mai sensibile din cauza schimbariilor hormonale.
0
09-04-2012, ora 19:04
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Sanatate tie si lui bebe...nu uita de controlul la medic, e foarte important!!!
0
09-04-2012, ora 19:23
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
Stiu ca este important si la prima sarcina la fel am procedat, am mers la medic analize etc, acum voi face la fel, dupa Paste o sa merg.
0
09-04-2012, ora 21:40
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Doar după datele de mai sus, nu se poate spune în a câta săptămână este sarcina. Se poate doar prezuma, presupunând un ciclu lunar regulat, că ar fi, probabil, vorba de săptămâna a 4-a de sarcină.

Din acest motiv, medicii preferă să vorbească de săptămâni de amenoree, adică de câte săptămâni nu a venit menstruaţia: ştii, de regulă, când a venit menstruaţia, dar nu ştii când a fost fecundaţia. Între cele două, în condiţiile de mai sus (ciclu regulat la 28 de zile) diferenţa este de 2 săptămâni.
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
Pacienții Proctoline se bucură de tratamente fără anestezie generală, fără operație chirurgicală, fără durere și fără internare. Experiența de 20 ani în România și peste 30 de ani în lume ne recomandă! Ne tratăm pacienții cu discreție și respect. Detalii aici
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.