cateva intrebari... despre sarcina

20-06-2012
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
-buna seara. acum 4 zile am aflat ca sunt insarcinata, si acum 2 zile am facut echo si doctorul mi'a zis ca are 6 saptamani (prima zi a ultimei menstruatii a fost 9 mai). prima intrebare e: nu se poate confunda o sarcina de 6 sapt cu una de 10 sapt, nu? gen sa fi avut o menstra peste sarcina si sarcina sa dateze de pe 9 aprilie.
-urmatoarea problema e ca am acele crampe abdominale, ca inainte de menstruatie. dar e normal sa le am incontinuu? se repeta la 2-3 secunde, constant. si desi am doar 6 sapt, nu mai pot face anumite miscari, gen sa ma ridic din pat, fara sa am crampe mai violente si mai dureroase.
-alta problema... e normal sa imi fie mereu cald si sa nu pot respira cum trebuie? simt ca nu am aer tot timpul, si deja nu mai pot urca un etaj fara sa respir greu, mai ales sa car ceva greutate.
-si deja mi se vede burtica.. nu e prea devreme?
-de la greturile pe care le am, nu mai pot manca carne deloc. incerc sa iau acolo 1-2 bucatele, insa mi se intoarce stomacul pe dos. mananc in schimb multe salate cu salata verde, spanac, alte legume, mai ales brocolli, multe branzeturi si alte produse lactate,.. plus alte produse, insa carne nu pot. e grav?
-toate simptomele mi'au aparut acum 3 sapt... adik.. cam la o saptamana dupa ce am fost la ovulatie si probabil am ramas insarcinata practic... sani mariti si durerosi, oboseala, schimbari de dispozitie, greata a aparut mai tarziu, acum o saptamanaq. e normala ordinea?

cam atat.. imi cer scuze pt numarul mare de intrebari, dar e prima sarcina si totul e nou pt mine :) mentionez ca am 24 de ani... multumesc anticipat
7 comentarii
0
21-06-2012, ora 12:04
merymagda23
Nu este medic/terapeut
merymagda23
Buna nu stiu daca o sa-ti raspunda la intrebari ce-ti voi spune dar macar sper sa te mai linisteasca. Eu am acum un baietel de 2 ani.Eu am aflat in luna august ca sunt gravida fiindca mi-a inarziat menstruatia 10 zile si mi-am facut un test iar cand am fost la doctor mi s-a spus ca sunt insarcinata in 16 saptamani.Insa eu pana atunci nu am avut nici un simptom, nici o urma ca as fi gravida(nu mi-a inarziat menstruatia, a fost normala, iar de greturi nici nu se punea problema), tot ce stiu este insa ca se poate sa ai menstruatie si peste sarcina, ca simptomele sunt sani mariti, bufeuri, somnolenta, oboseala, pofte.
Nu cred ca este o ordine in depistarea simptomelor fiindca fiecare sarcina difera de la o mamica la alta.Burtica se vede de la 10 saptamani si dupa parerea mea e normal sa te simti mai obosita desi e sarcina 'mica'.Crampele sunt normale daca nu sunt foarte dureroase si daca nu sunt urmate si de sangerari in acest caz e posibil sa pierzi sarcina(numai daca ai sangerari).
Se recomanda sa mananci sanatos si fiindca nu poti manca acum carne o poti inlocui cu orice produs ce contine proteine.e posibil ca dupa ce-ti trec greturile sa poti manca carne.
Sfatul meu:NU EXAGERA SA MANANCI UN SINGUR ALIMENT PENTRU CA ARE MULT CALCIU SAU PROTEINE SAU MAI STIU EU CE VITAMINA, FIINDCA RISTI CA CEL MIC SA FACA ALERGIE CAND VA FI BEBE LA ACEL ALIMENT.Eu consumam foarte multe lactate, practic nu exista masa fara sa consum lapte, unt, cascaval sau branza iar acum cel mic e alergic la lactoza.
Frestete de cafea, alcool, sucuri acidulate, tutun si nu exagera cu nici un aliment.Iti doresc o sarcina usoara si un bebelus sanatos si frumos.
0
21-06-2012, ora 13:05
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
mersi de raspunsuri, sa iti traiasca si tie baietelul. :) marea mea problema era sa nu imi fi zis ca e de 6 sapt si de fapt sa fie de 10... dar din cate am inteles, la echografie nu se poate gresi saptamana...
0
21-06-2012, ora 18:48
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Nu are cum sa greseasca, sunt 3 varste: varsta gestationala (cat are embrionul efectiv), varsta cronologica (sapt de amenoree) si varsta ecografica (dimensiunea embrionului). Cat despre crampe, sunt normale si eu am avut vreo 3 saptamani dar am luat no spa, oricum nu sunt probleme decat daca exista sangerari. Cred ca ti se pare doar ca ti se vede burtica, ar fi prea devreme. Eu am 16 saptamani si de abia acum a inceput sa se vada. Acum nu stiu, depinde de fiecare. Sanatate!
0
21-06-2012, ora 19:52
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
mersi, m'am mai linistit acum. pai la eco a zis k are 6 sapt varsta cronologica (9 mai prima zi a ultimei menstruatii), varsta gestationala eu am calculat, daca e de pe 9, ca are incepand de pe 27 mai (foloseam metoda calendarului, 10 zile sex normal, apoi 8 cu protectie... si in a 8-a zi, seara am facut neprotejat, deci atunci cred ca am ramas). si chiar si dupa eco, a zis 6 sapt. era sacul yolk plus o bobitza rotunda, nediferentiata inca alba, lipita de sac.

crampele le am de vreo 2 saptamani.. de pe la data cand trebuia sa imi vina menstruatia de fapt.

cat despre burtica, acum cateva zile a inceput sa mi se vada, dar nu rotunda, ci doar ca nu mai am abdomenul tras... acum e la acelasi nivel cu coastele. eu eram si slabutza, la 1.54 aveam 47 kg, acum am 48.5. unei prietene i s'a vazut de la 8 sapt, la alta la 6 luni, deci banuiesc k depinde de fiecare... poate si kilogramele in plus mi s'au dus fix pe burta :)) multumesc de raspunsuri, sanatate de asemenea.
0
21-06-2012, ora 22:08
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
1.Sigur nu se pot gresi masuratorile
2.Mie medicul ginecolog mi-a spus ca trebuie obligatoriu sa iau ceva pt crampele abdominale pt ca nu fac bine bebelului...in Romania majoritatea medicilor recomanda No spa si scobutil
3.Problemele de respiratie apar in general, dar are legatura si cu faptul ca este vara
4.Fiind o persoana mai slabuta, probabil ca cea maimica schimbare in ceea ce priveste abdomenul tau a fost sesizabila
5.Mananca sanatos, nu e o reteta standard pentru alimentatie care sa includa obligatoriu carnea, , , hidratare multa, fructe, legume si proteinele carnii pot fi luate din alte alimente
6.Simptomele sarcinii difera de la o persoana la alta, nu exista o ordine standard.In cazul meu, n-am avut simptome de sarcina absolut deloc, nici greata, nici balonari, sani durerosi, etc.
P.S Tin s-o contrazic pe cea de mai sus in cea ce priveste consumul unui anumit aliment in cantitati mari, mai ales a unuia sanatos... nu poate duce la alergii viitoare pentru copil...intoleranta la lactoza nu are nici o legatura cu ceea ce spune. Unele din cauzele intolerantei la lactoza sunt cunoscute. De exemplu, diferite afectiuni digestive pot reduce cantitatea de enzime produse. In unele cazuri, copiii se nasc fara capacitatea de a produce lactoza.
Pentru majoritatea oamenilor, deficienta de lactaza e o conditie care se instaleaza in timp in mod natural. Dupa varsta de doi ani, corpul incepe sa produca mai putina lactaza. Motivele acestui fenomen sunt necunoscute si sunt putin studiate.
0
21-06-2012, ora 23:24
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
-mersi pt info... sper ca ai dreptate, chiar am fost la o clinica privata din constanta pt echo, ca sa fie cat mai exacta.
-pt crampe atunci voi lua no-spa, dar sa vb mai intai cu un medic... eu in romania nu mai ajung curand la medic, caci acum sunt in sesiune la facultate, si pe 1 iulie plecam oricum in grecia la parintii prietenului meu, ei fiind medici, si voi face acolo inca o vizita la medic, pt info mai multe, vitamine, analize, echo, si ce mai trebuie.
-cu respiratia, da, acum de cand sunt peste 30 grade am probleme mai mari, am renuntat la iesitul din casa dupa-amiaza, ca dupa 5 min de stat la soare imi vine sa lesin.
-da, eram f slabutza, mergeam la sala regulat, musculatura o am f desvoltata, iar indicele meu de grasime e cu 9 % mai mic decat normal, banuiesc ca de aceea s'a observat imediat orice marire, oricat de mica de volum, plus ca am observat k am pus mai multa grasime fix pe burta, nu in alta parte.
-de mancat... incerc sa mananc cat mai variat, chiar daca nu pot manca si carne... incerc sa iau proteine din oua fierte, ciuperci, iaurt, branza, spanac, etc... am observat ca de azi tolerez pestele, deci mananc de vreo 2 ori pe zi ton, somon, macrou.. azi am mancat si o cutiuta intreaga de icre :)) prima zi in care am reusit sa mananc mai mult... dar ce pot manca in cantitati mari sunt lactatele de toate felurile, azi mi'am luat vreo 5 feluri de branzeturi, si salatele cu legume cat mai variate... si apa beau foarte multa, mai nou imi place limonada, desi inainte nu o puteam suporta.
-cat despre simptome.. le am cam pe toate, si au aparut chiar f devreme, la 10 zile dupa conceptie chiar... bine k greturile si ametelile s'au limitat la atat, si inca nu am vomitat si lesinat. cat pentru sani, chiar nu ma supar ca sunt de 2 ori mai mari, si asa aveam doar marimea 75 inainte, acum macar am 80 :))

cat despre intoleranta la lactoza... eu stiu ca apare in urma altor patologii digestive, in dereglari ale enzimelor, si pe la batranete la unele persoane, tot cu enzimele.. in rest.. nu stiu, nu am auzit nici eu despre faza cu alergia... mama de ex manca o gramada de banane cand era insarinata cu mine, si dupa ce m'am nascut, daca nu primeam banane cand vroiam eu, faceam urat :))) acum nah.. nu le stiu eu pe toate, cine stie acum...
0
22-06-2012, ora 19:25
merymagda23
Nu este medic/terapeut
merymagda23
Scuze ca m-am bagat, nu am vrut decat sa te ajut si daca citesc si celelalte comentarii mi-au dat dreptate si celelalte mai putin in privinta ALERGIEI LA LACTOZA.In fine ma bucur ca te-ai lamurit si uite asa am mai invatat si eu ceva.Multa sanatate amundorura si tie nastere usoara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina săptămâna 6
  •