Cateva mentiuni referitoare la liposarcom

249 comentarii 1 23 ..... 8 9 Înainte ›
0
05-12-2011, ora 07:18
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Hycamtin pastile. a luat 4 zile la rand 4+4+4+3. si un antibiotic foarte tare 1 pe zi timp de 10 zile
0
06-12-2011, ora 00:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
are metastaze cerebrale ?
0
06-12-2011, ora 08:39
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
iesirea din spital : CT cerebral:in limite normale, CT toracic: determinari secundare osteocondensate nedeformate distribuite difuz la nivelul corpilor vertebrali toracali(T3, T6-T11), ingrosarea tesutului subcutanat perimaleolar de partea stanga ce asociaza o densificare a tesutului glandular mamar retromaleolar, adenopatii axilare stangi 1, 7/1, 2, pleurezie bilaterala ;leziuni interstitiare pulmonare difuz bilateral peribronsic de tip reticular. punctie tumoara san stang:rare celule epiteliate glandulare atipice.Limfocite histomacrofage in numar moderat, recomandare antibioterapie 5-7 zile. Interventie chirurgicala VCO 4// PO425, 426.PORT TORACOSCOPIC LA NIVELUL SP.IC v PE LAM se constata lichid serocitrin 1000ml se aspira, ex.citologic;pleura parietala subtire intens vascularizata.Se plereveaza biopsii pleurale parietale multiple.Pleurotomie minima stanga cu evacuarea a 700ml lichid serocitrin.
Citologie :hematii, nuclei atipici frecventi, suspect meta. Examen histopatologic :fragmente pleurale cu metastaze carcinomatoase (carcinom cu celula mica).Pleurodeza chimica cu talc pe tubul de dren bilateral.
0
06-12-2011, ora 21:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
iradiere e planificat sa faca ?
0
13-12-2011, ora 23:31
AntoanetaNeacsu
Nu este medic/terapeut
AntoanetaNeacsu
nu vreau sa te sperii dar vorbeste cu mama ta si spune i zi de zi cat de mult o iubesti petrece mult timp cu ea cat de mult posibil si mama mea a trecut prin ce trece mama ta si acum 6 saptamani am pierdut o.sa fii tare !
0
14-12-2011, ora 22:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
postarea de mai sus ramane poate cel mai bun sfat care poate fi dat in cazul de fata.
0
14-12-2011, ora 23:24
camidrg
Nu este medic/terapeut
camidrg
Buna seara,
va citesc si eu de vreo 4 luni de cand am aflat ca tata are cancer de colon cu metastaze hepatice, din pacate inoperabil. A inceput tratamentul cu citostatice, oxaliplatin si xeloda la sfarsitul lui septembrie, si din fericire, organismul lui a raspuns pana acum destul de bine, analizele si rezultatele de la CT-ul de saptamana trecuta arata asta si starea lui generala e destul de buna ( sigur cu efectele in urma administrarii oxaliplatin si xeloda ).
V-as ruga sa-mi spuneti in masura in care timpul va permite, daca plasturii Fentanyl sunt recomandati in cazul in care sunt metastaze hepatice ? Mentionez ca are puseuri de durere in zona pieptului si abdomen, care au avut o frecventa de 4-5 saptamani, pana acuma, ultimele fiind la distanta de 3 saptamani. Calmantele pe care le lua sunt no spa, piafen si tramadol, injectabil. Un alt medic oncolog, nu cel care il trateaza, ne-a recomandat acesti plasturi, dar am citit ca are contraindicatii la metastaze hepatice. Puteti sa-mi spuneti va rog si opnia dvs. ? Multumesc mult
0
14-12-2011, ora 23:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu are contraindicatii direct prin faptul ca exista metastaze hepatice, ci doar in anumite forme severe de insuficienta hepatica, combinate cu alte tipuri de intoleranta poate.in rest personal nu inteleg legatura intre dureri de piept (dureri de abdomen da) si cancerul de colon cu metastaze hepatice. de asemenea, daca boala a raspuns la tratament, iarasi, durerile nu imi sunt foarte clar de ce sunt cauzate.
care este explicatia pentru cauza durerii ?
0
15-12-2011, ora 00:10
camidrg
Nu este medic/terapeut
camidrg
Multumesc mult pt raspuns, sincer imi pun si eu aceleasi intrebari legate de cauza durerilor. Medicul oncolog care il trateaza ne-a dat doar cateva posibilitati care, chiar daca nu am pregatire in domeniu, mi se par un pic puerile, gen poate a mancat ceva si e balonat sau a facut efort fizic mai mare decat de obicei... Acest aspect ( durerile si faptul ca nu cunosc cauza lor ), m-a facut sa caut o a doua opinie la un alt oncolog, care m-a bulversat total, adica vazand analizele mi-a spus direct ca nu mai duce mult ( a argumentat faptul ca trombocitele sunt scazute - 105 ), desi tumora din ficat a scazut considerabil fata de dimensiunile avute la diagnosticare in septembrie si markerii tumorali CEA au scazut de la 200 la 21 ceea ce mi se pare considerabil. In alta ordine de idei, cel de-al doilea oncolog mi-a dat reteta pt acesti plasturi, dar inainte de a-i administra tatalui meu, am citit prospectul lor si am vazut ca sunt contraindicati in metastaze hepatice si la efecte secundare apare si hipotensiunea arteriala si scaderea pulsului, pe langa alte efecte.
Ce credeti ca ar trebui facut pt a determina cauza acestor dureri ?
Cel de-al doilea oncolog mi-a dat ca si cauza a acestor dureri fie panica ( ceea ce mi se pare iarasi oarecum incredibil ), fie faptul ca inima i-a slabit foarte mult, desi la fiecare administrare de oxaliplatin il vede si un cardiolog, i se face EKG, care arata normal, tensiunea e in limite normale, desi pulsul e un pic scazut).
0
15-12-2011, ora 08:33
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Buna dimineta dl doctor am vazut raspunsurile dvs, dar din lipsa timpului nu am mai scris.Am luat analizele de la victor babes si uimire a iesit carcinom mamar, nu pulmonar.Marti pe 20 ne ducem la dl Dediu pentru a vedea ce citostatice ii da poate i le schimba...iar de iradiere nu mi-a spus nimic..nici nu stiu cum sa il abordez pe dl doctor Dediu cu privire la acest lucru.Dansul este cam tacut...
0
15-12-2011, ora 22:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, e tacut doctorul dediu dar oncologic vorbind, omul are o gandire excelenta!
daca ne aflam in fata unui cancer DE SAN, atunci perspectivele si solutiile de tratament sunt cu totul altele, cel mai important lucru ramanand punerea unui diagnostic definitiv si apoi rezultatul IMUNOHISTOCHIMIC, care va dicta si care ce medicamente si in ce masura pot fi folosite. iradierea ramane o optiune pentru zonele dureroase daca exista dureri insuportabile, necontrolate prin tratamente antialgice.
asteptam rezultatele si ce informatii primiti de la ulteriorul consult oncologic.
0
15-12-2011, ora 23:23
camidrg
Nu este medic/terapeut
camidrg
Buna seara, v-as ruga daca timpul va permite sa-mi sugerati ce anume am putea face sa determinam sau sa gestionam durerile de care v-am povestit in postarile anterioare. Multumesc mult
0
15-12-2011, ora 23:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate nu pot sa fac asta. o decizie medicala nu se ia decat in urma unui consult, cu bolnavul in fata si mai multe documente si investigatii medicale. o discutie pe net nu poate substitui un consult medical, iar eu aici in principal explic detalii medicale primite, fac niste clarificari, in cel mai bun caz indrum situatii foarte generale. asta e scopul meu aici, nu de a tine loc unui medic real, pentru ca nu se poate asta.
0
16-12-2011, ora 22:12
camidrg
Nu este medic/terapeut
camidrg
Buna seara si multumesc pentru raspuns, inteleg pozitia dvs. si sigur ca discutiile de aici nu pot substitui un consult de specialitate, dar incercam sa gasesc o directie pe care ar trebui sa merg pentru a determina cauza durerilor de care am amintit, in ideea de a vedea daca sunt motive de ingrijorare mai mare decat o avem avand in vedere diagnosticul sau e posibil sa fie un efect al tratamentului xelox pe care il parcurge.
0
16-12-2011, ora 22:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e posibil si asta. insa trebuiesc cautate toate cauzele cu grand inalt de probabilitate, macar. medicul trebuie macar sa excluda lucrurile cele mai serioase care pot cauza durere toracica.
0
21-12-2011, ora 13:26
AntoanetaNeacsu
Nu este medic/terapeut
AntoanetaNeacsu
revin la d stra cu o intrebare.de la moartea mamei mele am ramas cu o durere in cap, nu de cap, mai exact la creierul cel mic cum se spune in popor.ma doare cand ma aplec si cand tusesc.la ce medic ma pot adresa.apropo acum 3 ani am lesinat si am avut scapari de urina fiind inconstienta.lesini, lesini, asta o inteleg, dar ca sa scapi urina asta nu pricep.despre ce poate fi vorba?va mult.
0
21-12-2011, ora 13:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa va adresati medicului de familie.
0
22-12-2011, ora 08:38
AntoanetaNeacsu
Nu este medic/terapeut
AntoanetaNeacsu
pai medic de familie nu am ma gandeam sa merg la un cabinet particular dar nu stiu unde anume
0
22-12-2011, ora 13:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
medic de familie!
0
27-12-2011, ora 15:56
camidrg
Nu este medic/terapeut
camidrg
Cu intarziere va doresc D-le RaulDuke, toate cele bune de Sarbatori si Noul An sa va aduca sanatate, liniste, prosperitate si multe ganduri bune!
0
29-12-2011, ora 00:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
multumesc! la fel la toata lumea !
0
04-01-2012, ora 11:13
camidrg
Nu este medic/terapeut
camidrg
Buna ziua si La multi ani!
As vrea sa va rog sa-mi spuneti opinia dvs. vis-a-vis de scaderea nr de trombocite in cazul tatalui meu care e sub tratament xelox. Pe data de 5 decembrie, numarul trombocitelor era de 105000, pe 27 decembrie crescuse la 132000 si medicul a decis sa se faca o pauza de o saptamana in administrarea tratamentului, azi din pacate rezultatele nu arata mai bine, din contra, au scazut la 93000. Medicul a recomandat inca o saptamana pauza, urmand sa revenim pe data de 11 ianuarie. Credeti ca e posibil ca nr trombocitelor sa scada chiar daca s-a intrerupt tratamentul ? Ce se poate face sa ajutam maduva sa produca mai multe ? Multumesc pentru timpul si raspunsul dvs.
0
04-01-2012, ora 11:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este posibil ca numarul trombocitelor sa scada si la mai mult de 7-10 zile de la administrarea tratamentului, mai ales ca perioada in care ia xeloda se intinde pe mai multe zile. in orice caz, trombocitele, in conditii normale, ar trebui sa-si revina de la sine pe masura ce trece timpul de la tratament. in aceasta perioada fiti circumspecti la orice semn de sangerare neasteptata!
nu puteti face nimic propriuzis si clinic demonstrat ca eficient pentru trombocite, altceva decat sa luati pauza pe care a indicat-o si medicul curant, intr-un mod foarte corect. de incercat se incearca anumite tratamente, cu diverse produse mai mult sau mai putin naturiste, corticosteroizi, cu variate rezultate. nu faceti nimic ce nu e recomandat de medic insa !
0
04-01-2012, ora 13:44
camidrg
Nu este medic/terapeut
camidrg
Multumesc mult pentru raspuns, speram ca saptamana viitoare sa vina cu vesti mai bune.
0
05-01-2012, ora 00:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !
0
14-02-2012, ora 22:32
camidrg
Nu este medic/terapeut
camidrg
Buna seara, nu v-am mai deranjat de ceva vreme, din fericire tata se simte foarte bine momentan - sa va reamintesc diagnosticul - adenocarcinom de colon cu metastaze la ficat, diagnosticat in august 2011, operat sau mai bine zis practicat derivatie de colon - scuze daca nu ma exprim in termeni medicali - in septembrie 2011 dupa care, a inceput tratamentul xelox, cu efectele secundare stiute si pe care le-a depasit destul de bine. La CT-ul din decembrie 2011, determinarile din ficat scazusera cu aprox 3 cm, una a disparut complet - la inceput au fost 4 -, ceea ce ne-a bucurat foarte mult. Din pacate, din decembrie am inceput sa avem probleme cu trombocitele, medicul a recomandat pauze de tratament. Cu o saptamana in urma, am efectuat un alt CT, un alt rezultat destul de imbucurator in ciuda faptului ca trombocitele erau tot scazute ( 94.000 ), si a urmat o alta pauza de citostatice. Tumorile din ficat au mai scazut din decembrie pana acum cu aprox 2 cm, cea mai mica fiind acum de 0, 8 cm. CEA a ajuns la 6, 8, in decembrie 2011 era 20, 83. Din pacate, azi, revenind pt alte analize de sange, trombocitele au ajuns la 82.000 desi am intrerupt tratamentul cu xeloda de 2 saptamani si au continuat sa scada. La CT-ul de saptamana trecuta avem si o splina usor marita.
Starea generala a tatalui e una destul de buna, pomeneam in posturile anterioare de dureri - din 10 decembrie 2011 - nu a mai avut deloc dureri, greutatea se mentine aprox constanta, chiar a mai luat in greutate 2-3 kg,
Medicul oncolog a recomandat investigatii suplimentare - punctie sternala, pe care ar trebui s-o facem maine.
Credeti ca e necesara aceasta investigatie avand in vedere diagnosticul tatalui si tratamentul pe care-l face ?
Mentionez ca celelalte celule din sange sunt in limite normale.
0
15-02-2012, ora 21:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, cred ca este indicata o punctie-aspiratie sternala sau una de bazin - pentru studiul performantei si morfologiei maduvei osoase hematogene.
0
06-03-2012, ora 08:14
georgeta1959
Nu este medic/terapeut
georgeta1959
Al doilea sfat de la RaulDuke,
Domnule Doctor, Cu ceva timp in urma v-am cerut niste sfaturi(postarile mele sunt)in care va prezentam situatia sotului meu cu liposarcom operat 2004 si recidiva in 2009.Ieri sotul meu a facut un RMN cum face anual si i-a descoperit, , formatiune nodulara sugestiva pentru ganglion de10/15/7 mm situat spre polul superior al fesei poplitce, caudal de cicatrici; intre fascia descrisa si extremitatea inf.a m.biceps femural, cu gandofilie moderata. Fara alte modificari la nivelul regiunii coapsei stangi. Concluzie:cicatrici superficiale pe fata postera ext. in 1/3distanta coapsa stanga cu aspect benign.
Adenomegalie satelit superficiala spre polul superior al fosei poplice stg, , , borderline"" la ex.RMN
Se recomanda Sonoelastografie, parti moi pentru precizarea riscului de malignitate.
M-am straduit sa redau asa cum am inteles din buletin daca am gresit anumiti termeni imi cer scuze.
O sa mergem la medicul oncolog care il are pe sot (la IOB) in evidenta in cateva zile dar pana atunci poate imi explicati si mie mai clar si imi faceti si cateva precizari privind evolutia ulterioara a evenimentelor in conditiile in care traim o mare tensiune. As dori sa imi dati si cateva informatii despre eficienta sonoelastografiei in conditiile in care am inteles ca este o investigarie cam depasita.
Va rog mult sa imi raspundeti si mie cat mai repede Va multumesc
Georgeta
0
06-03-2012, ora 09:55
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
BUNA ZIUA.Nu am mai intrat de mult...in primul rand ii multumesc dl RaulDuke pentru sfaturile date.mama mea amurit acum o saptamana..e foarte greu.Pentru toti care scriu pe forum aveti grija de parintii dvs. fiti alaturi de ei mult, sa simta.. si cautati doctori care sa va explice tot ce se intampla cu analize..cu tot.. Nu ca mine care m-am dus la dl Dediu si nu imi spunea nimic...nu stioam de analize..de nimic...nu imi explica nimic...UN MUT in toata regula.poate o fi el bun, dar degeaba, pentru mama mea nu a facut nimic...doar a indesat cand nu nimeream buzunarul...nu am cuvinte de lauda la adresa lui...cautati doctori mai buni..Multa sanatate tuturor
0
06-03-2012, ora 14:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
georgeta1959: da, cum probabil intuiesti si tu, rezultatul RM-ului este unul clar: nu vede zone clare de recidiva; ce vede si este SUSPECT (dar nimic mai mult, momentan) este un ganglion in apropierea zonei unde a fost operat in urma cu mai multi ani. totusi investigatia nu poate preciza daca este o recidiva a bolii pentru care a facut operatia, sau daca e doar un ganglion inflamator benign. pentru asta recomanda ei investigatii ulterioare si spun sonoelastografie... ma rog, aici e de discutat mai mult. Elastografia nu prea se mai foloseste, dar ECOGRAFIA (sau ULTRASONOGRAFIA) este extrem de utila pentru leziunile de suprafata.
una peste alta, daca se pastreaza suspiciunea, nodulul poate fi biopsiat si pot fi spuse mai multe. o radiografie pulmonara si o ecografie de ficat cred ca ar fi de asemenea utile si totusi foarte ieftine, in acest moment.
asteptam sa vorbiti si cu oncologul si va urez succes ! sper sa nu fie absolut nimic.

ediali: condoleante! nu judeca prea tare pe nimeni totusi, pentru ca uneori pur si simplu NU MAI E nimic de facut. virtutile unui doctor pot sa fie multiple, ca si slabiciunile lui, dar daca pentru mama ta a fost cazul de tratament oncologic vreodata (daca a beneficiat de asta), nu prea exista prin tara vreun oncolog mai competent... chiar daca poate manierele lui "de la capul bolnavului" nu sunt cine stie ce. din pacate alta este menirea oncologilor, cu totul diferita de a generalistilor sau medicilor de paliatie sau a chirurgilor sau etc etc etc.
Ne pare rau pentru pierderea suferita !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
249 comentarii 1 23 ..... 8 9 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: