catre un medic: contraceptivul Yasmine

09-07-2008
pantera_x
Nu este medic/terapeut
pantera_x
spuneti-mi va rog drospirenona ce sa contine in contraceptivul yasmin are efect de eliminarea apei din organism si de aceea merg des la tualeta sau e din alt motiv, mentionez ca iau yasminul de 17 zile si pentru prima data, le iau regulat, adica la aceeasi ora in fiecare seara.
si daca se poate inca o intrebare prietenul meu a ejaculat in mine in a 7 zi, pot sta linistita, pastilele isi faceau efectul sau ar trebui sa ma adresez unui medic?
va multumesc anticipat
4 comentarii
0
10-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este adevarat ca yasmin pretinde ca, spre deosebire de alte contraceptive, ar avea ca efect eliminarea apei din organism, totusi acest efect ma indoiesc sa fie atat de pronuntat incat sa dea urinare deasa. Poate ca nu ar strica sa faceti doua analize banale: un sumar de urina si o urocultura.

Daca ati inceput tratamentul intr-una din primele 5 zile ale ciclului, atunci puteti sta linistita: erati sub protectie.
0
21-07-2008, ora 00:00
iubyta
Nu este medic/terapeut
iubyta
buna ziua! As vrea sa stiu daca exista vreun risc renuntand la pauza dintre folii.
0
21-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Puteti lua foliile unele dupa altele, fara pauza, cel mult 3 luni la rand.
0
31-07-2008, ora 00:00
ELENUT@
Nu este medic/terapeut
ELENUT@
iau yasmin de 2sapt, am inceput sa iau pastila chiar din prima zi a cm, dar au trecut atatea zile si inca sangerez.Amcitit pe prospect ca poate sa dureze chiar si trei cicluri de administrare, dar nu mai suport, ce pot face?si plus de asta ma simt si balonata si mi-au aparut si putine cosuri pe piept si pe fata, va rog astept si eu un rasp.
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Studiu care atestă efectul nociv al pilulelor anticoncepționale asupra sănătății femeilor
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.