ce este? am observat sub abdomen doua umflaturi ca doi ganglioni...

15-08-2011
ralu van zyl
Nu este medic/terapeut
ralu van zyl
buna ziua, acum aproximativ trei saptamani am observat sub abdomen, in partea dreapta, cam unde e apendixul pe care l am scos la zece ani, intre incheietura piciorului si pubis, doua umflaturi ca doi ganglioni care intre timp s au marit am facut un ecograf si nu mi s a dat un raspuns exact cam ce ar fi ca sunt doua pungi de grasime, chisturi sau o tumoare, nu e glanda ca am vazut o dedesupt, nici nu pot sa zic ca ma doare doar ma deranjeaza putin ca si cum aceste umflaturi apasa un nerv sau ceva.mi s a recomandat biopsia si sa vad un chirurg, sunt destul de speriata, acum nici un an am avut a doua cezariana.tin sa mentionez ca locuiesc in africa de sud.am programare la biopsie peste doua zile dar m ar ajuta f mult si parerea unui medic din romania.va multumesc.vreau sa mentionez si ca formatiunea e f putin vascularizata, cam de marimea unei nuci.
1 comentarii
0
15-08-2011, ora 22:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
speculatiile pe internet nu-si au rostul. cel mai bine putem sa te ajutam aici dandu-ti explicatii suplimentare si eventuale clarificari despre ce informatii ai primit tu de la medici. este totusi un thread despre cancer iar tu inca nu ai fost diagnosticata cu asa ceva si, sper din toata lumea, nici nu o sa fii. pana una alta e bine sa nu te grabesti cu nimic si sa astepti biopsia si examenul anatomopatologic.
iti uram mult succes ! tine-ne la curent!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.