Ce este cu mine?

15-05-2011
SnUk
Nu este medic/terapeut
SnUk
Salut...Am consumat timp de o luna numitele Etnobotanice (Grass dinacela care doar razi) apoi m-am lasat. Acum 2 saptamani in urma am tras 3 fumuri din Smoke2 si acuma parca inca sunt luat. Adica uneori stau ma axez pe un lucru si apoi cand vorbeste cineva normal apoi foarte tare parca ma trezesc dintr-un vis dar eu vad ce se petrece. Am si unele simtome ca:
-Stare de lene/oboseala
-Uneori parca nu sunt eu si sunt intr-un vis
-Vreau sa precizez ca stau foarte mult la calculator si ma joc (Timpul saptamanii 10 ore si weekend si cate 18 ore) DAR Acuma am inceput sa stau doar cate 2 ore

Am 16 Ani
P.S: De cand am tras 3 fumuri m-am lasat si de tigari TOT, nu mai vreau sa aud de NIMIC

Multumesc pentru timpul acordat
8 comentarii
0
15-05-2011, ora 13:50
SnUk
Nu este medic/terapeut
SnUk
Am uitat sa scriu ca mananc de 2 ori pe zi...Si cred ca este din cauza lipsului de calciu.
0
15-05-2011, ora 14:38
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

FELICITARI pt.ca:
- ai scris;
- pt. ca(zici) ai renuntat la tigari.
- ca ai redus la mai putin, timpul de stat la calculator.

Sfat:
- consuma fructe intre cele 2 mese;
- bea multa apa...la inceput...pana te obisnuiesti chiar si suc (apa, lamaie, miere sau zahar);
- daca ai timp si vrei (STIU CA POTI)..am simtit ca esti o persoana puternica, mananca (de preferat) putin si mai des...orice iti face bine,...oricum e mai indicat decat, mult..de 2 ori/zi.

O zi frumoasa sa ai.
0
17-05-2011, ora 08:32
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Etnobotanicele sunt foarte periculoase si foarte daunatoare; de la acestea aveti starile descrise- se numesc stari de depersonalizare (cand parca nu te mai recunosti pe tine sau te privesti ca si cum ai fi un observator din afara corpului tau) sau derealizare (cand mediul din jur iti pare strain sau schimbat). E posibil sa mai dureze un timp, nu pot preciza cat, desi ati incetat consumul de etnobotanice.
Va sfatuiesc cu toata convingerea sa nu mai consumati NICIODATA aceste substante. Sunt mult mai periculoase decat va imaginati si va fi foarte greu sa scapati de ele.
0
17-05-2011, ora 15:56
SnUk
Nu este medic/terapeut
SnUk
Multumesc...Pot spune cam a simpt mai bine si o sa incept sa iau VITAMINE pentru intarirea corpului. Am 8-9 zile si ma simpt din ce in ce mai bine
0
17-05-2011, ora 16:17
ank0107
Nu este medic/terapeut
ank0107
Fa miscare, iesi la plimbare prin parc, un fotbal cu baietii, ceva...:))
Miscarea iti oxigeneaza creierul si... cam asta ai nevoie acum.
Baga-te in pat la 10 seara si incearca sa adormi cat mai repede. Creierul uman se odihneste cel mai bine intre orele 22 si 24.
0
18-05-2011, ora 22:25
SnUk
Nu este medic/terapeut
SnUk
Va rog frumos sa-mi ziceti si mie cat mai dureaza aceste efecte. Si daca tigara normala are vreon efect. Multumesc
0
19-05-2011, ora 08:47
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Tigara nu este preferata mea, dar sigur nu de la ea sunt aceste stari. Nu se stie cat vor dura. Experienta noastra cu etnobotanicele este inca mica, invatam pe masura ce creste numarul de oameni care vin la camera de garda cu astfel de probleme. Nu exista manuale pentru asta. Sunt amestecuri de substante care inca nu stim exact cum actioneaza.
Ceea ce sigur stiu pentru ca am vazut cu ochii mei, este cum sunte de tineri isi nenorocesc viata si sanatatea datorita lor.
Deci nu mai consumati NICIODATA si la un moment dat, sa speram cat mai repede, efectele vor disparea.
(la halucinogene starile acestea de vis, deja-vu, etc se pot repeta luni de zile pana dispar, la etnobotanice nu stiu...)
0
19-05-2011, ora 16:39
SnUk
Nu este medic/terapeut
SnUk
Atunci cand am scris acest articol aveam acele simptome..Acuma dupa 9-10 zile simptomele au cam inceput sa dispara cea ce inseamna ca IMI REVIN LA NORMAL. Singurul simptom ramas este acela ca parca vad altfel, dar acest simptom este gata sa dispara si el...In cel putin 1 saptamana cred ca imi revin..Va multumesc de ajutor !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anumite trăsături din adolescență pot crește riscul consumului de droguri la maturitate
  • Cele mai periculoase droguri în prezent
  • Obiceiul de a căuta droguri, un factor de risc pentru recidivă în rândul foștilor consumatori de droguri
  • Muzica indigenă ajută persoanele care se recuperează de dependența de droguri sau alcool să se vindece mai repede
  •