cearcane si riduri sub ochi

30-01-2011
cristina_filly
Nu este medic/terapeut
cristina_filly
Buna, in martie implinesc 20 ani si am deja riduri sub ochi. Nu stiu daca ar fi bine sa incep sa folosesc o crema antirid de la aceasta varsta. Si mai am o problema:cum as putea sa scap de cearcanele de sub ochii? intradevar am un program dezordonat de somn, fiind studenta invat noaptea, dar cred ca ar trebui sa existe un remediu.
7 comentarii
0
29-12-2013, ora 23:29
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Tuturor celor care se confrunta cu probleme ca cele descrise mai sus as vrea sa le spun ca foarte importante in mentinerea tenului tanar, normal, frumos, fara riduri sunt : odihna, evitarea stresului si o alimentatie corecta, fara grasimi, fara conservanti, fara toxine in general si miscarea, sportul. Ca tratament, foarte eficace este mezoterapia cu produse homeopate combinata cu autohemoterapia. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
25-04-2014, ora 01:50
Dr. Klara Bancila
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Klara Bancila
terapia vampir sau PRP impreuna cu acid hialurnic trateaza eficient cearcanele.
Ridurile de sub ochi se trateaza cu botox injecata f. superficial.
0
12-08-2014, ora 10:56
olarana
Nu este medic/terapeut
olarana
Si eu aveam aceleasi probleme cu ridurile, dar am facut o cura de o luna cu Impreskin si am mai indepartat din ele. Sincer nu ma asteptam ca produsul sa actioneze atat de rapid dar ma bucur ca s-a intamplat asa.
Cura am terminat-o in urma cu cateva zile si acum stau putin stresata sa nu revina acele riduri. Eu sper ca nu o sa se intample acest lucru si ca o sa imi mentin pielea fina.
0
12-08-2014, ora 16:28
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cea mai sanatoasa este mezoterapia homeopata.
Nu are contraindicatii si nu are efecte adverse.
V-o recomand cu caldura.
Cu respect si stima:
dr Petre Muresan
0
29-08-2016, ora 14:15
popinea
Nu este medic/terapeut
popinea
Eu ma dau cu un ser Pure care cica promite sa indeparteze cearcanele. Il folosesc de 2 saptamani si pana acum nu vad sa apara rezultate.
0
29-08-2016, ora 20:40
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Terapia PRP mentionata mai sus ati incercat-o ? Chiar merita.
dr Petre Muresan
1
24-07-2018, ora 18:26
Dr. Dana Bratu
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dana Bratu
Pentru zona cearcanelor recomand umplerea cu acid hialuronic (daca aveti si lipsa de volum in zona de sub ochi, adica daca se formeaza un sant lacrimal proeminent). Acidul hialuronic contine un complex de enzime si minerale care contribuie si la depigmentarea (decolorarea) zonei cearcanelor oferind luminozitate.

Aspectul este natural; veti arata mai odihnita insa nu se observa ca s-a efectuat vreo procedura estetica ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metode de prevenire a ridurilor
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Tratamentul ridurilor cu metoda HIFU (ultrasunete focalizate de intensitate înaltă) - rezultatele studiilor
  • Măsuri de combatere a ridurilor
  • Relația dintre microbiomul pielii și îmbătrânirea pielii
  •