cezariana... ce implica? ce riscuri sunt? | Forumul Medical ROmedic

cezariana... ce implica? ce riscuri sunt?

26-07-2007
bell
Nu este medic/terapeut
bell
sunt insarcinata cu al 2 lea copil si as vrea sa fac cezariana.ce implica aceasta operatie?exista riscuri?la cat timp iti revii din anestezie?la cat timp te poti ridica din pat?exista riscul sa nu ma mai trezesc?multumesc mult
3 comentarii
0
27-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Riscurile cezarienei sunt legate mai mult de mamă decât de făt. Complicaţiile majore şi minore ale operaţiei totalizează 6 % pe un studiu amplu făcut în SUA. Incidentele nu sunt mai frecvente decât la naştere, dar accidentele da.
Revenirea din anestezie depinde în primul rând de tipul de anestezie. Rahianestezia este mai sigură, dă mai rar accidente, în schimb dă relativ frecvent o durere de cap benignă dar atroce şi care durează mai multe zile.
Practic, singurul avantaj al unei cezariene la cerere (fără indicaţie medicală) este că puteţi face cu acest prilej ligatură de trompe, dacă nu mai doriţi copii şi sunteţi convinsă că nu veţi mai dori nici în viitor.
0
16-08-2008, ora 00:00
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Aceasta operatie implica faptul ca nu mai puteti avea copii dupa a2a cezariana (in cazul in care primul copil tot prin cezariana l-ati nascut). Va puteti ridica din pat la 2-3 zile, riscul sa nu va mai treziti nu exista pentru ca nu va adoarme (se face rahianestezie - amorteste jumatatea inferioara a corpului).
In cazul in care nu este o indicatie medicala cezariana, as recomanda nastere pe cale naturala cu anestezie peridurala. (trusa de peridurala este cam 40 E, iar confortul dvs inainte si dupa nastere este net mult mai mare)
0
10-02-2012, ora 03:42
ruana
Nu este medic/terapeut
ruana
buna...am o mica problema la care as vrea sa imi raspundeti.am avut anul trecut o interventie chirurgicala suferind de abces perianal.acum sunt insarcinata in 28 de saptamani, intre timp la inceputul anului acesta operatia a recidivat...am fost la doctorul chirurg si mi-a dat augumentin...le-am luat mi s-a retras umflatura care o aveam si acum medicul ginecolog mi-a zis cum ca e posibil sa fac cezariana.intrebarea mea este legata de cezariana, care ma sperie ingrozitor.sunt la prima nastere.nu stiu in ce consta o cezariana.m-am informat de pe internet.insa vreau cceva concret.nu este posibil sa nasc normal?iar daca nu, cezariana imi va da batai de cap?va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cezariana nu afectează calitatea vieÈ›ii sexuale
  •