chist ovarian

18-03-2006
liana
Nu este medic/terapeut
liana
De 3 ani am un chist ovarian de 12 cm diam. care nu a cedat la tratament cu DIANE 35, apoi tratamentul naturist cu ceaiuri si extracte mi l-au tinut in frau(nu s-a marit si nici nu a durut) dar nu s-a resorbit.Intre timp mi s-a depistat si un diabet non-insulinodependent si cred ca am si niste probleme cu inima.Cred ca chistul mi s-a marit pentru ca a inceput sa-mi creasca burta, s-a intarit in partea de sus(stomac)simt o presiune interna, fara durere dar foarte incomod si inestetic, parca as fi gravida in 4 luni., nu-mi mai vin hainele si am intrat in panica si depresie.Vreau sa fiu si eu o femeie normala, atractiva, sa merg la mare, sa inaintez in cariera fara complexe, sa-mi incant sotul, sa nu ma mai simt o condamnata.Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog?
2 comentarii
0
20-03-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Sfatul meu este sa mergeti la ginecolog, va va consulta si va va recomanda sa faceti o echografie iar la rigoare va decide o interventie chirurgicala pentru indepartarea chistului cu pricina
0
24-03-2006, ora 00:00
liana
Nu este medic/terapeut
liana
Va multumesc pt. raspuns am fost deja la ginecolog acum cateva luni, am facut echografie si mi-a recomandat o operatie in viitor cand ma hotarasc eu.De atunci am tot luat medicatie naturista (extracte, ceaiuri de la farmacia verde)in speranta ca se va micsora dar fara rezultat.Pana cand voi fi pregatita financiar pt. aceasta operatie pot face gimnastica aerobica pt. slabire?Afecteaza chistul in vreun fel?Daca am facut cezariana cu doi gemeni bivitelini si am si uter retrovers ce-mi recomandati :interventie laparoscopica sau operatia clasica?Desi sunt bucuresteanca acum locuiesc in Bacau, dar as vrea sa fac aceasta interventie in Bucuresti.Ce clinica imi recomandati, eventual chiar cel mai bun medic?!Sunt foarte speriata de aceasta operatie, tot mi-e frica ca o sa ma deschida si-mi gasesc cine stie ce, nu am cu cine discuta despre aceasta problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: