ciocolata ingrasa?

25-05-2007
dark
Nu este medic/terapeut
dark
Buna as avea si eu o intrebare.Vreau sa stiu dak ciocolata ingrasa mancand doar ciocolata si fructe k dulce as putea sa ma ingras?pe langa mancarea de zi cu zi, Cata cioc. pot manca fara sa ma ingras pe zi eu am 16 ani.Nu ma abtin de la mancare dar ma int pentru k cioc imi place cel mai mult si pot sa spun k mananc multa..
4 comentarii
0
27-05-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Desigur că ciocolata îngraşă. Cel mai puţin îngraşă ciocolata neagră, cel mai mult cea cu alune.
0
27-05-2007, ora 00:00
cristinadanila
Nu este medic/terapeut
cristinadanila
Ciocolata are foarte multe calorii, deci conteaza cata ciocolata mananci daca tii la silueta si la sanatate, pentru ca ea contine zahar, iar zaharul e mai toxic decat alcoolul.
Daca vrei mai multe informatii despre o alimentatie sanatoasa, contacteaza-ma -
0
04-08-2007, ora 00:00
laura4u
Nu este medic/terapeut
laura4u
=)))...zaharul mai periculos ca alcoolul.am trait ca so aud si pe asta.imi poti spune ce pregatire ai, din moment ce ai facut afirmatia asta?...alcoolul iti afecteaza sistemul nervos in primul rand, iti omoara neuronii care nu se mai refac, si pe langa asta iti mai afecteaza alte organe.Dar zaharul consumat in limte normale, si cat mai putin prelucrat, (nu in dulciuri, ca alea sunt mai greu de digerat de organism, e rafinat)nu e mai nociv ca alcoolul.Si aici nu vorbim de un paharel de vin "la cina".deci excesele sunt daunatoare in ambele cazuri, dar nu cred ca putem face o comparatie intre zahar si alcool.
0
07-08-2007, ora 00:00
cristinadanila
Nu este medic/terapeut
cristinadanila
Aici era vorba de ciocolata multa...nu in limite normale, nu zahar cat mai putin prelucrat...
ERNST GUNTER: " afectiuni favorizate de consumul de zahar:scaderea vointei, a memoriei, impotenta, afectiunile dentare, artroza, nevrozele, nebunia si chiar sinuciderea.In sfarsit, zaharul poate genera orice boala.
Personal sustin ca zaharul este chiar mai nociv decat alcoolul in ceea ce priveste sanatatea"
"Exista cercetari care afirma ca infarctul miocardic este rezultatul consumului indelungat al zaharului"
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: