Cistocel, 32 ani

09-11-2022
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Buna ziua, am 32 ani 1.6m si 55 kg.
Mereu am avut greutatea aceasta, am un copilas de 4 ani, am suferit o epiziotomie la nasterea copilului.
Epiziotomia, adica cusatura nu s a prins cum trebuie, mi a spus dna ginecolog ca e vorba de ruptura de perineu si ca asta ar fi cauza prolapsului de vezica.
Mi a mai spus ca nu e prea normal la varsta mea si ca astea imi sunt țestuturile.
Nu se poate face nimic decat dupa varsta de 40ani.
Vreau sa va intreb, ce se poate face dupa 40ani? Operatie? In ce consta?
Banuiesc ca pana la 40 ani o sa se inrautațeasca lucrurile, nu? In sensul ca acum nu am incontinenta urinara, nu am urgenta mare de a ajunge la baie, nu ma trezesc noaptea pt a merge la baie.. cat de rau s epot inrautati lucrurile in 8 ani? Este riscul sa am si prolaps de uter, vagin..in curand?
Mi s a spus ca uterul si ovarele sunt ok, astept rezultatul de la papanicolau.
Mentionez ca am si rectocel..nu a spus doctorul, nu am fost la control dsr de ex xand stau pup, atat din vagin cat si din rect simt ca iese ceva si intra apoi cand ma relaxez dar nu prea repede.
Sufar si de constipatie urata, de vreo 9 luni. Foarte greu reusesc sa an o alimentatie care s anu ma constipe.

Se poate ss fie de la ridicatul copilasului greoi acest prolaps? Nu il ridic de mult, doar ocazional dar pana la 3..3ani l am ridicat si l am nai tinut in brate doar ca sinptomele prolapsului au aparut in perioada cand nu il prea ridicam.
Care sa fie cauza prolapsului de vezica? Va rog sa ma sfatuiti! Ar trebui sa am grija sa nu ridic greutati?
Eu sunt genul care nu fuge de munca grea, de carat, de impins, de mutat mobilier etc si...am impresia ca va trebui sa am maare grija la ridicat...in contextul in care acum simt cum iese doar daca am o zi plina, cu mult plimbat pe jos de ex, mers cu bicicleta.. fara efort prea mare.
Nu pot trai ca o prințesa, sa nu ridic nimic, sa nu fug, etc si nici nu vreau... va fi necesar asta oare?
Lamuriti ma va rog frumos!

Va multumesc!
7 comentarii
0
11-11-2022, ora 16:40
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Buna ziua DANIELA, va multumim pentru informatia pretioasa pe care ne-ati adus-o aici !
Cel mai corect va fi sa va adresati la medicul uro-ginecolog si sa primiti o consultatie profesionista si informativa ; nu este cazul sa asteptati pina se inrautatesc lucrurile. Simptomele pe care le-ati descris - explica pe deplin toate problemele pe care le aveti...chiar nu este cazul sa mai asteptam si dificultati in sfera sexuala sau alte siteme...
Succese si multa sanatate ; cind rezolvati - dati de stire cum ati facut si ca sunteti mai bine deja !
0
13-12-2022, ora 10:45
Mateigeorgiana
Nu este medic/terapeut
Mateigeorgiana
Bună ziua! Ma aflu în aceeași situație pe care ai menționat o! Depinde ce grad ai, doc ce grad ti a spus ca ai?
0
18-12-2022, ora 00:48
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Nu mi-a spus gradul.
In primul rand, nu m a crezut ca am prolaps, apoi cand s a uitat a zis ca nu prea e nornal pt varsta mea, ca astea sunt tesuturile.. si ca nus e paote face nimic pana la 40 ani cand se poate pune plasa.
Sa fac exercitii kegel..
Ca sa ma intelegi, ca suntem femei, cand stranut uneori se intampla sa scap putin.
0
18-12-2022, ora 00:51
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Multumesc dl doctor pt informstii, insa..e nevoie de inca un consult?
Sa ma duc la urologie? La ginecologie am fost deci e mai indicat sa merg la urologie?
Multumesc!
0
18-12-2022, ora 04:59
Mateigeorgiana
Nu este medic/terapeut
Mateigeorgiana
Este vezica cazuta clar. Eu am avut plasa, dar am scos o. Eu mai am și alta problema la vezicq si nu era ok. Cat despre operatie este discutabila treaba.Am fc f multe controale, și alte tratamente pt ridicarea vezicii. Clar kegel zilnic, dar ma feresc de ridicat, asta e prima regula și cea mai importanta. Mai poți cere alta parare la alt ginecolog sa vezi exact ce grad e. Dacă e gr 1, mai poți sta fara operatie, dar repet doar un doc bun iti poate spune asta. Si eu pierdeam urina, dar cu kegel, este ok acum. Eu am fc si laser pt întărirea musculaturii.
0
25-12-2022, ora 23:52
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
De pierdut urina...rar. de ex rar cand tușesc, uneori cand stranut dar trebuie sa fiu si răcita putin la vezica ca sa scap.
Mai scap daca imi vine tare la baie, daca nu am fost de 5h de ex, si umblu cu apa, la robinet de ex... atunci mai scap.
In rrst nu prea.. insa clar, activitatea sexuala inrautațește situatia uneori.

Ati spus ca ati facut o i terventie cu laser pt intarirea musculaturii. A avut efect? A meritat?
Multumesc pt info!!!
0
26-12-2022, ora 09:03
Mateigeorgiana
Nu este medic/terapeut
Mateigeorgiana
Da se merita! Dar prima data mergi la un doc bun și vezi excat ce ti se spune! Sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epiziotomia
  •