colagenoza... poate ma ajutati cu ceva pentru amenorea aceasta indusa de citostatice

24-07-2008
valentina i
Nu este medic/terapeut
valentina i
Am inceput sa ma obisnuiesc cu durerile, cu starile de voma.cu absolut toate neajunsurile.Fac analize frecvent si starea mea s-a imbunatatit si la analize si fizic vorbind.Fac treaba singura in casa, mancare, curatenie, mai merg si la putintel la piata.Usor, usor mai stau, mai merg, e f greu parca asi avea 80 de ani, dar trebuie sa fiu optimista pana va veni sfarsitul. Dna dr imi spune Zoe cea barbata- si ca ar trebui sa fie toti pacientii asa cuminti ca mine si sa respecte in totalitate medicamentatia si regimul alimentar.Cel mai greu pentru mine a fost ca am fost pensionata pe caz de boala pentru ca spitalul a fost casa mea- mai mult internata decat acasa. O problema grea pt mine este lipsa menstruatiei din noiembrie 2006 - amenoree indusa de citostatice si nici pana azi nu mi-a venit.M-am ingrasat, am bufeuri.Am baut ceaiuri dar degeaba. Tratament hormonal nu pot face, dar traiesc cu speranta...
La Iasi mi-au facut Ana -8 Screen(U1-snRNP70kDa, SS-B, SS-A, 52KDa, Scl 70, CanpB, Jo-1, snRNP/Sm, Sm) POZITIV
Ac anti U1-snRNP 7, 8
Electromiografia cu aspect miogen
Dac citeste cineva care are o boala de tesut conjunctiv sa faca cu incredere pulsterapia ca in lume a dat rezultate promitatoare mai intai la bolnavii de lupus, dar incercam si noi poate avem noroc sa intre in remisiune boala o perioada mai lunga.
Sanatate tuturor Valentina I Constanta si poate ma ajutati cu ceva pentru amenorea aceasta indusa de citostatice.
Salutari dlul dr Markus Sorin poate ma ajutati si dvs. si mi-ar place sa vb. va multumesc.
3 comentarii
0
17-01-2009, ora 22:33
frezaa
Nu este medic/terapeut
frezaa
sunt luciana am 21 de ani iar in 2008 am fost depistata cu colagenoza la debut.am ramas insarcinata in iulie 2007 si am nascut in aprilie 2008.din a 3-a luna din sarcina a inceput sa mi se umfle toate articulatiile si fata dar eu am zis ca e din cauza sarcinii.am nascut in 2008 in aprilie si dupa o luna am aflat ca am colagenoza la debut desi am umblat prin mai multe spitale din constanta si prin mai multe cab private pana sa imi puna un diagnostic complet adica:colagenoza la debut.(inima).imi poate spune si mie cineva cum se poate trata aceasta boala si care sunt consecintele ei deoarece am un copil nou nascut si nu as vrea sa mi se intample ceva mai aales ca sunt tanara.va rog sa ma ajuta-ti si sper ca se va gasi cineva cu aceasta boala care stie cu adevaret ce inseamna aceasta boala intepaturile si umflaturile articulatiilor din cap pana in picioare sau vreun medic specializat care sa ma ajute sa ma vindec.va rog vreau un sfat si un tratament care sa ma ajute sa scap de aceasta cruda boala ca vreau sa traiesc ptr fetita mea de numai 9 luni.astept raspuns.-*

(*modificat de admin)
0
09-12-2009, ora 15:35
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Buna Luciana. Eu acum am vazut mesajul tau si vad ca este scris de foarte mult timp. Te rog sa-mi spui daca ai vreo adresa de messenger.
0
13-06-2013, ora 18:42
sweetkiss
Nu este medic/terapeut
sweetkiss
-*
e lista mea de messenger..multumesc
sper sa putem vb
cand vezi mesajul


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •