Colesterol marit
Am facut in urma cu 3 saptamni anlize la un laborator si mi-au gasit colesterolul cu o valoare de 278 mmol/l si trigliceridele 686 mmol/l. restul rezultatelor se incadreaza in parametri normali. Mentionez ca nu sunt fumator, nu consum alcool decat rareori, in schimb cred ca am mancat cam gras. Rugamintea mea este daca imi puteti da o sugestie referitoare la tratament si la regimul alimentar ( cam ce alimente ar trebui sa consum).
Va multumesc
Va multumesc
3 comentarii
Ar fi foarte bine sa excludeti complet din alimentatie urmatoarele: carnea de porc, slanina, sunca, untul, smantana, mancarurile prajite. Sa va rezumati la consumul a 2-3 oua pe saptamana.
Consumati 2-3 salate din verdeturi, cu mult patrunjel, ceapa si eventual usturoi, zilnic. Ele contin multe enzime care vor ajuta ficatul sa-si regleze metabolismul.
Ar trebui sa faceti un tratament de 3 luni cu Normocolesterin (produs de Santo Raphael), cate 30picat de 3 ori pe zi intr-un pahar cu apa inainte de masa.
Consumati 2-3 salate din verdeturi, cu mult patrunjel, ceapa si eventual usturoi, zilnic. Ele contin multe enzime care vor ajuta ficatul sa-si regleze metabolismul.
Ar trebui sa faceti un tratament de 3 luni cu Normocolesterin (produs de Santo Raphael), cate 30picat de 3 ori pe zi intr-un pahar cu apa inainte de masa.
Va multumesc mult pentru raspuns. Acum medicul de familie mi-a prescris Simvacard 20 1/zi timp de 28 de zile.
Cum mai stati cu colesterolul? V a scazut? Mai luati pastile?
Alte subiecte recente din această secțiune: