Complicaţie după operatie colecist

16-08-2015
Geta AM
Nu este medic/terapeut
Geta AM
Bună seara,
Mama mea în vârstă de 56 de ani a fost operata săptămâna trecută pentru scoaterea unor pietre din colecist (laparoscopic). După operatie I s-au pus 2 drene şi intr-una îi curge un lichid verzui-maroniu (200-250 ml/zi). I s-a spus mamei ca dacă va continua sa îi curgă, va trebui sa facă o noua interventie, la ficat de aceasta data. Din pacate, mama nu a înţeles exact cum se cheama aceasta operaţie ca sa mă pot informa mai mult despre subiect.
Puteţi sa îmi spuneţi ce operaţie este şi ce presupune?

Mulţumesc!
1 comentarii
0
18-08-2015, ora 18:08
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Din descriere pare a fi un tub de drenaj Kehr - care e lasat pe coledoc, prin bontul canalului cistic, dupa extirparea colecistului. E posibil sa fi fost vorba de pietricele mici, ce pot trece pe coledoc si provoca obstructie. Daca asa e cazul, va fi vorba fie de o incercare de dezobstructie endoscopica sau de o derivatie bilio digestiva ( daca persista obstructia ).
Oricum, cel mai bine sa intrebati medicul operator.
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Varicoline
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.