conjunctivita si sarcina

11-04-2008
chinchin
Nu este medic/terapeut
chinchin
buna, sunt in 10 saptamani de sarcina si am facut conjunctivita.in a 5 zi am fost la un medic oftalmolog si mi-a prescris kanamicina sulfat-unguent.am folosit doar 3 zile.are ceva ca am folosit acest medicament? poate dauna fatului? va rog sa imi raspundeti.multumesc anticipat
3 comentarii
0
11-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Eu ti-as fi recomandat Zincometil 1 picatura de 5 ori pe zi in amandoi ochii; daca secretia este purulenta, Nettacin (netilmicina)1 pic de 5 ori pe zi in Ao, si seara, Nettavisc 1 aplicatie in sacul conjunctival si la nivelul marginilor palpebrale, seara timp de 7 zile; nu uita, igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi dimineata si seara;Kanamicina nu se recomanda in sarcina; daca s-a administrat topic, este vorba da o cantitate infima de substanta care nu cred ca dauneaza:numai bine
0
12-04-2008, ora 00:00
chinchin
Nu este medic/terapeut
chinchin
BUNA ZIUA, AM FOLOSIT KANAMICINA SULFAT DE 1% DE 2 ORI PE ZI., ACUM OCHI SUNT MULT MAI BINE, DAR DIMINEATA CAND MA TREZESC TOT MAI AM SECRETIE NU IN CANTITATE MARE CUM AVEAM.CE SA FAC CA SA SCAP DE SECRETIE?SA FOLOSESC SAMPON PT BEBELUSI?MULTUMESC ANTICIPAT
0
13-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa renunti la kanamicina si sa faci tratament cu Nettacin colir si Nettavisc dupa schema mentionata mai sus, timp de 7 zile; samponul pentru bebelusi ar trebui sa-l folosesti mereu pentru igiena pleoapelor;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul