Constipație de 3 saptamani

03-02-2021
GeorgeM2
Nu este medic/terapeut
GeorgeM2
Buna ziua, am și eu o mare problema cu digestia de 3 saptamani, programul meu alimentar este următorul:
1 iaurt activia, omleta cu 2 oua, mușchi file, brânză, fulgi de porumb cu lapte, orez de 2 ori pe zi, carne de pui de 2 ori pe zi 150g și mazăre, fasole sau piure de cartofi cu carne de porc, o banana, 400g mere, 100g pâine neagră, 4 litri de apa.
Problema este că de 3 saptamani eu sunt constipat, am luat niste semințe de in și au funcționat, însă azi nu au mai avut același efect, mâncarea asta o mănânc de 1 an însă de 3 saptamani am mari probleme, pentru că ieri am mâncat 2 ciorbe și 1 ceai cu miere și am făcut foarte puțin și piatră..
Am incercat și duphalac și supozitoare dar alea chiar nu au avut efect, mai ales duphalac..
Mi e frica sa pun multe semințe de in deoarece am citit că la bărbați afectează testosteronul, daca pun 1 linguriță, 5g pe zi m a afectează cu ceva?
As vrea sa îmi iau și o trimitere m i se facă o radiografie ceva pentru că 1 an de zile n am avut absolut nimic...
Menționez că am 19 ani și că nu am avut probleme digestive grave în trecut.
18 comentarii
1
03-02-2021, ora 17:47
360
Nu este medic/terapeut
360
de la tona de carne pe care o mananci.
incearca o perioada sa reduci carnea la 100g pe zi, consuma in perioada asta 40g fibre pe zi, si o sa-ti revii.
ca sa te deconstipi, dupa 3 zile de la inceperea reducerii carnii la 100g, seara inainte de culcare ia crusin ceai, dar asta intr-o singura zi. daca nu te deconstipi dupa crusin, te duci la dr.
0
03-02-2021, ora 18:26
GeorgeM2
Nu este medic/terapeut
GeorgeM2
Medicul de familie mi a zis că lactatele ar fi problema pt că eu gen ma scol, beau iaurt după 40 min mănânc lapte cu fulgi aia și omleta cu brânză, însă de mâine voi scoate laptele și brânză și voi bea decât iaurtul ăla cu sfert de lingurita de semințe de in, dar așa mi a zis și mie medicul că este de la alimentație și că mănânc prea multa proteina..de aceea am sa mănânc și salate de mâine și portocala dimineață când mă trezesc..
1
04-02-2021, ora 00:27
360
Nu este medic/terapeut
360
nu e de la lapte. doar daca ai intoleranta la lapte e posibil sa te constipi.
fa cum ti-am zis, crede-ma ca dupa ce reduci din carne o sa simti diferenta. iti trebuie 3 zile de dieta cu carne redusa pana sa poti avea tranzit normal.

apropos de semintele de in, nu-ti fa griji ca-ti scade testosteronul. testosteronul nu scade asa usor, mai ales la varsta ta, cand testosteronul e la capacitate maxima
0
04-02-2021, ora 11:41
GeorgeM2
Nu este medic/terapeut
GeorgeM2
Multumesc foarte mult pentru răspunsurile tale, am decis că săptămâna asta sa stau pr bara și să îmi revin că de 3 saptamani am dus așa, am zis că poate poate..o sa vad ieri am mâncat 2 supe și tot la fel sunt acum mănânc o portocală și beau iaurtul ăla cu semințe de in...
0
08-03-2021, ora 15:45
360
Nu este medic/terapeut
360
ti-a trecut constipatia ?
0
09-03-2021, ora 20:57
GeorgeM2
Nu este medic/terapeut
GeorgeM2
Sincer e ciudat, cateva zile am luat târât de psyllum și am putut sa fac fara probleme, după 6-7 zile n am mai luat dar am continuat totuși cu o lingura de ulei de ricin pe stomacul gol urmat de supa/ciorba și tot puteam sa fac fara vreo problema, alaltaieri am fost de 4 ori..duminica seara am mâncat niste mămăligă cu niste carne prăjită dar nu multa, și m am si supărăt in ziua aia, luni a doua zi am inceput sa fac iar tare iar azi, fara laxativ n am putut.tarate de psyllum numai iau pt că, mi au iritat gatul și simt in partea stângă unde m a iritat și o coaja de măr acum ceva timp sensatia că m a zgâriat ceva, nu le mai iau deoarece pot să mi rămână în gât și se fac piatră..
O sa iau niste prune uscate, le pun in apa cu stafide le mănânc și beau și apa..eu cred că de la 450g carne pe zi cat mâncăm fara legume...m i s a intoxicat colonul pt că am citit că daca e intoxicat pot sa am si constipație..tu ce crezi?
O sa continui cu ulei de ricin..
Zic că m i sa intoxicat colonul pt că eu am mâncat așa 1 an..ori nu știu n am avut așa ceva acum și nici în familia mea nu sunt cazuri cu boli de colon..poate este și pe sistem nervos..
0
11-03-2021, ora 21:26
GeorgeM2
Nu este medic/terapeut
GeorgeM2
Nu se poate uita și un doctor pe acest topic sa și de a o părere..?să mi recomande și mi e o cura sau ceva un timp sa scap și eu de chestia asta..?
0
12-03-2021, ora 04:29
360
Nu este medic/terapeut
360
de ce nu vrei sa renunti la carne o perioada? gandeste-te ca e greu pt corp sa proceseze atata carne. o cantitate de 100g carne se digera in 8 ore. calculeaza cat timp ii ia corpului sa digere 400g si o sa intelegi de ce e constipi. asta daca nu esti prea incapatanat, asa cum ai dovedit pana acum.
0
12-03-2021, ora 11:42
GeorgeM2
Nu este medic/terapeut
GeorgeM2
Pai am renunțat, numai mănânc 450g că numai fac sala, doar că eu cred că colonul meu este "murdar" acum..eu numai mănânc carne de porc, intradevar alaltaieri am mâncat o pulpa de pui..dar numai mănânc jumă te de kg..
Întradevăr am avut 2 zile când n am mancat deloc și mi a fost mai bine+am luat o săptămână aproape tarate de psyllum și n am avut treabă + încă 3 zile când n am mai luat..o sa iau semințe de in, in iaurt și nu știu..așa nu mă simt rău sau ceva doar sunt constipat...
0
12-03-2021, ora 13:32
360
Nu este medic/terapeut
360
atunci inseamna ca problema e rezolvata daca ai avut tranzit. faptul ca ai avut scaun tare, dupa cateva zile in care a fost moale, e normal. nu trebuie sa-ti faci griji.
in alta ordine de idei, psylium nu e tocmai indicat, pt ca daca iei prea multe fibre (iar tu ai zis ca mananci multe mere - iar alea contin multe fibre-) devii constipat. deci poti da in extrema cealalta.

in loc de psylium incearca chia, sunt mai bune la inmuierea scaunului. psylium are genul de fibre care intareste scaunul.

p.s nu uita sa-ti numeri cantitatea de fibre. pe la 40-50g e ok sa consumi. mai mult sau mai putin de atat nu recomand.
0
12-03-2021, ora 17:02
GeorgeM2
Nu este medic/terapeut
GeorgeM2
Hai sa ți explic
Deci eu am ieșit Intr un final la baie înțelegi..că dacă nu muream până acum:))
Ideea este ca eu daca nu i au gen semințe de in sau ceva nu pot ieși deloc, după ies puțin sau uneori mult și daca ies puțin prima oara ma duc de vreo 3-4 ori că sa pot elimina tot
Am scaun în fiecare zi?da, am însă fac cat simt sau cat trebuie?nu prea
Am ajuns la concluzia că poate s a dereglat tranzitul, pt ca te am spus, prima oară când m a luat, 4 zile n am mers la baie.
Sa fac o cura cu semințe de in gen 3 saptamani?ce zici?
De chia am mai auzit dar am vzt că are și efecte adverse și eu sunt mai sensibil cu organismul..mere n am mai mâncat dar am intrat pe salata verde, căpșuni, pere, portocale..e ok?
0
13-03-2021, ora 05:59
360
Nu este medic/terapeut
360
atunci, pana iti refaci tranzitul, consuma fibre in prop de 40g pe zi (cel mai usor le iei din mere, fasole, naut, linte). odata refacut tranzitul, incearca sa mentii dieta fara a introduce din nou cantitati mai mari de 100g carne.

pt tranzit e important sa faci si jogging. ajuta f mult joggingul pt astfel de probleme.

p.s incearca sa mentii zilnic nr de fibre la 40g... nici mai sus nici mai jos

ca sa-ti monitorizezi nr de fibre, poti folosi siteul cronometer punct com. tot acolo iti monitorizezi daca vrei si caloriile si macros
0
15-03-2021, ora 14:24
GeorgeM2
Nu este medic/terapeut
GeorgeM2
Hai ca am luat semințe de chia și de in și am pus in iaurt și am mers la baie, eu zic sa pun jumate de lingura de in și jumate chia, e ok asa?
0
16-03-2021, ora 06:57
360
Nu este medic/terapeut
360
ti-am mai zis, calculeaza gramajul de fibre pe zi si ti-am dat siteul cronometer.com unde poti calcula nr de fibre
1
16-03-2021, ora 16:08
360
Nu este medic/terapeut
360
nr de fibre zilnice trebuie sa fie 40-50g. iti imparti gramajele astea cum vrei. evita sa iei fibrele doar din chia si in, incearca sa iei si din mere si leguminoase
0
16-03-2021, ora 19:12
GeorgeM2
Nu este medic/terapeut
GeorgeM2
Pai nu iau doar din chia sau in, mănânc și salata verde, prune uscate, pere, roși, fasole verde, iar astea cu in le mai iau până vinerea asta după mai iau 3 saptamani doar chia și fac pauza sa vad după o lună cum stau, ieri am fost de 2 ori o data la 12 ziua o data la 12 seara, azi de 3 ori și mă simt bine.
1
19-04-2021, ora 08:44
George 44
Nu este medic/terapeut
George 44
Salut, eu am suferit de constipație cronică ani de zile pana cand un doctor de la gastroenterologie mi-a recomandat sa iau o luna Aloe Ferox. In 3-4 zile am revenit cu tranzitul la normal.

Am luat o capsulă pe zi seara timp de o luna. Acum iau doar ocazional cand simt ca tranzitul nu e ok.

Sper sa va ajute.
0
24-04-2021, ora 21:49
GeorgeM2
Nu este medic/terapeut
GeorgeM2
Cred că i am dat de cap, kiwi, prune uscate, 1 pahar suc de fructe din struguri roși neapărat+1fruct pe care l mai pun eu.
Am făcut o lună cura cu chia+ultime 2 săptămâni cu, kiwi și prune și suc
Întrebare pot manca in fiecare zi pe uscate?
Azi n am mancat, am mâncat ieri...vad că pe net se recomanda 6 pe zi, eu am mâncat cam 15..o sa raman la 6, azi nu am mâncat prune, in fiecare dimineață mă duc la baie, ultimul lucru pe care îl mănânc fiind kiwi 2-3
Am fost și la analize, nu am paraziti sau bacterii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •