Consultatia la ginecolog :-S

01-08-2009
ana93
Nu este medic/terapeut
ana93
Mi-e cam jena asa dupa ce am citit cate ceva insa as vrea sa intreb cum e o consultatie de aceea la ginecolog? ce face mai anume? ce intrebari pune.?
20 comentarii
0
01-08-2009, ora 12:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In linii mari, la ginecolog e la fel ca la orice consultatie: in prima parte doctorul sta de vorba cu noi, iar in a doua ne face examenul fizic.

Intrebarile pe care le pune frecvent sunt: cum este ciclul (ritmicitate, perioada, aspectul menstruatiei), daca exista scurgeri intermenstruale, daca exista dureri, daca am luat sau nu medicamente in ultimul timp, daca am schimbat partenerul sexual, si, eventual alte lucruri legate de trecut si de prezent.

La examenul fizic, luam loc pe o masa ginecologica si asezam picioarele pe niste picioare de masa (etriere). Medicul isi pune niste manusi si aprinde o lampa fara umbre. Apoi, cu ajutorul eventual al unor mici instrumente, face examinarea ca sa poate vedea si simti partile genitale. Daca medicul este barbat, teoretic o asistenta a lui ne ajuta ca sa stim ce trebuie facut si ne ajuta psihologic (sa nu simtim stanjeneala).

Ca dupa orice consult, urmaza tratamentul, adica ne spune ce masuri trebuie luate, eventual daca mai trebuie facute investigatii si care anume.

Deci, medicul ginecolog nu este un obsedat sexual (vederea organelor genitale pentru el e ceva banal, ca si cand s-ar spala pe dinti), nici nu ne judeca moral, nici nu are vreun bici ascuns in sertar cu care sa ne chinuie, rareori examenul ginecologic inseamna disconfort.
0
01-08-2009, ora 12:36
ana93
Nu este medic/terapeut
ana93
am ineteles.. dar daca as dori sa-i marturisesc ceva legat de acea zona si daca l-as ruga sa nu spuna alor mei ar faceo? daca m-ar intelege.?
0
01-08-2009, ora 20:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In cazul in care sunteti majora este obligatoriu sa nu spuna nimic.
In cazul in care sunteti minora, problema morala e un pic mai complicata. E de asteptat sa vorbeasca cu parintii numai lucruri care sunt in interesul superior al sanatatii dv sau sa le ceara acordul daca ar fi nevoie de o investigatie sau cura cu riscuri. In toate celelalte cazuri, va pastra secretul. Deci, aspecte cum ar fi virginitatea, existenta unor dispozitive uterine sau inele vaginale si altele de acest tip nu se comunica parintilor. Nu se comunica nici diagnostice banale, nici chiar daca e vorba de boli venerice. In ceea ce priveste sarcina, parerile diverg, dar cei mai multi nu comunica daca nu exista aspecte medico-legale deosebite.
0
01-08-2009, ora 23:08
ana93
Nu este medic/terapeut
ana93
:((( off, mi-e frica deoarece am 16 ani si era vorba de veriginitatea mea insa nu a fost penetrare doar cateva jocuri"intime " cu prietenul.. iar ai mei sutn extrejm de complicati si de aceea mi-este frica:((( si ma gandeam ca fiind mincora chiar nu e nicio sansa sa spuna altceva alor mei deoarece mi-este cam jena (ei crezand probabil ca numai sunt virgina datorita penetrarii, presupun) ce sa fac :((((?? va rog..
0
08-08-2009, ora 01:15
beybiii
Nu este medic/terapeut
beybiii
Buna seara, am si eu o intrebare:D.As dorii sa stiu daca la varsta de 16 ani si 9 luni se poate face o intrerupere de sarcina, fara acordul parintilor, deoarce acestia au niste probleme medicale(pot fii dovedite prin acte, externarii, scrisori medicale)si ar fii posibil sa nu suporte vestea.As dorii un raspuns de la un medic, daca se poate.Multumesc anticipat.
0
08-08-2009, ora 10:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Fiind vorba de o interventie care presupune complicatii si riscuri, e greu sa gasiti vreun doctor care sa faca asta fara acordul celor care au drept de semnatura.
0
18-10-2010, ora 11:36
stefy-daniela
Nu este medic/terapeut
stefy-daniela
buna am 30 de ani si sunt putin nelinistita;am 2 copii si am o intarziere de menstruatie de 15 zile.am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative.inainte foloseam anticonceptionale rigevidon.dar sunt nelinistita daca nu este sarcina ce ar putea fi cu aceasta intarziere. va rog frumos sa imi spuneti ce ar trebui sa fac pt ca la ginecolog nu prea ma incanta sa merg. va rog sa imi raspundeti. va multumesc
0
22-11-2010, ora 16:00
special
Nu este medic/terapeut
special
cred ca daca ai sa ii explici situatia iti va lua apararea
0
27-11-2010, ora 11:39
Dyduztu
Nu este medic/terapeut
Dyduztu
Am si eu o intrebare care ma apasa:Am 33 ani si am acum o relatie stabila de 6 luni, numai ca exista o problema care ma cam ingrijoreaza putin, eu vreau pe viitor un copil cu el numai ca el se cam teme pentru ca acum 2 ani si jumatate a avut un accident de masina care in urma lui a ramas cu sechele la maini si picioare, a stat si in coma 2 luni, si i s-a spus de catre medici ca este distrus nervu cervical, ceva de genu si ca din cauza asta este posibil sa iasa copiii la fel ca el cu probleme, este adevarat?se poate asa ceva?nu exista un tratament ceva?Pentru ca eu imi doresc foarte mult un copil.Problema este ca nu vrea sa mearga nici la medic sa-si faca analize, ca este frica de un raspuns negativ, ce este de facut?Vreau un raspuns urgent, Si as dori sa-mi spuneti si ce analize ar trebui sa faca si unde si daca trebui sa fac si eu?Va multumesc!
0
30-11-2010, ora 08:09
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Consecintele acelui accident sunt destul de neclar prezentate (de exemplu: nu exista "nerv cervical"). Dar, oricare ar fi ele, nu se transmit urmasilor.
Un consult este foarte bine de facut, cu atat mai mult cu cat nu numai ca e vorba de o lagatura noua, ci si de intentia de a face copii. Daca trebuie facute analize si care anume, se va stabili in urma consultului.
0
30-11-2010, ora 10:09
Dyduztu
Nu este medic/terapeut
Dyduztu
Deci sa inteleg ca daca iubitul meu nu este din nastere bolnav, adica nu e nimic genetic poate avea fara probleme copii?Este posibil sa iasa copiii sanatosi?Adica daca el este cu probleme din urma accidentului ar trebui sa nu-si faca probleme ca ar iesi copii cu probleme ca el si poate sa faca analize ca sa se lamureasca ca copii vor fi perfecti sanatosi nu?Iertati-ma daca m-am repetat!Astept raspuns urgent!Va multumesc!
0
30-11-2010, ora 10:13
Dyduztu
Nu este medic/terapeut
Dyduztu
Vroi-am sa mai adaug, analizele necesare tot la un cabinet ginecologic trebuie sa le faca sau unde, va rog indrumati-ma!Va multumesc!
0
03-12-2010, ora 16:28
Dyduztu
Nu este medic/terapeut
Dyduztu
De ce nu-mi raspunde-ti am nevoie urgenta de raspuns, de raspunsul dumneavoastra depinde relatia mea!va multumesc !Astept!Va rog, mai repede!
0
04-12-2010, ora 09:07
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ginecologia se ocupă numai de sistemul reproductiv feminin.
Cu nervii, se ocupă neurologia
Genetica se ocupă cu bolile genetice.

Ca să se orienteze, trebuie să meargă la medicul de familie cu biletul de ieşire din spital, de atunci, eventual cu rezultatul altor investigatii, daca exista. Medicul de familie va vedea daca este necesar sa faca alte investigatii (de exemplu, o spermograma) si-i va spune unde sa le faca.
0
04-12-2010, ora 14:40
Dyduztu
Nu este medic/terapeut
Dyduztu
Va multumesc pentru raspuns!
0
23-02-2011, ora 15:30
mihaela9595
Nu este medic/terapeut
mihaela9595
problema e ca nu stiu daca sunt virgina.. asa sa intimplat ca niam prostit putin cu pritenul meu... insa nu stiu ce si cum.. si as dori sa aflu daca e totul in ordine
0
06-03-2011, ora 13:17
Gabiram
Nu este medic/terapeut
Gabiram
Buna ziua! Sunt noua pe aici si sper din toata inima sa ma ajute careva:((
Saptamana trecuta am fost la medicul de familie si i'am cerut o trimitere pt a ma duce la un control ginecologic dar problema e ca nu me'a specificat la ce cabinet si doctor sa merg!
As dori sa imi da'ti un sfat si un pret. Va rog
Specific ca sunt din Iasi si ca e prima me'a vizita la ginecolog.
0
07-03-2011, ora 02:32
rezolva_problemele
Nu este medic/terapeut
rezolva_problemele
Pai scrie pe biletelul pe care este scrisa trimiterea. Daca nu v-a dat vreun biletel si nici nu v-a spus, atunci poate ca nu ati dat darul.
Medicii astia sunt cei mai mari nenorociti.trebuie sa va asteptati si la asa ceva. Traim doar in Romania.
0
19-03-2011, ora 11:43
cristinaa popescu
Nu este medic/terapeut
cristinaa popescu
buna ziua
Nu mi se incepe ciclu menstrual. am fost la o consultati la ginecolog, deoarece am racit cred ca... adica aveam zenzatia ca vreau la viceu, dar faceam tare putin am vrut sa-mi dea
un tratament, am dat toata analizele posibile pt a depista ce am am dat si urina si tot.si medicul mi-a spus ca sintei sanatoasa...problema e ca am facut dragoste, neprotejat cu pritenul meu inainte de a raci...dar era dupa a 6 zi dupa ciclu... ciclu imi intirzie deja cu 2 zile desi la mine ciclu e foarte regulat.oare sint insarcinata???????
0
22-03-2011, ora 03:49
Sandel Sauleanu
Nu este medic/terapeut
Sandel Sauleanu
Asta afli simplu cu un test de sarcina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 sfaturi oferite de ginecolog
  • Controlul ginecologic la virgine - ce trebuie să știi
  •