Copil 7, 5 ani cu fibrinogen 439 mg/dL

29-04-2016
ANDREI STEFANIA
Nu este medic/terapeut
ANDREI STEFANIA
Buna ziua!
Am un baiat in varsta de 7, 5 ani si la inceputul lui aprilie a avut o raceala, timp de 3-4 zile a facut temperatura 40 grade, temperatura incepea sa creasca dupa amiaza si crestea in cursul noptii ajungand pana la 40 grade.I-am administrat nurofen/panadol.In gat nu avea infectie, nu a tusit, doar nasul i-a curs f. putin, dar curat, fara mucozitati colorate.(am fost la medicul pediatru pentru consult, ascultat la plamini, inima, etc).Dupa o saptamana, cand am mers din nou la scoala a inceput sa schioapete, din ce in ce mai rau, mai ales ca am pus totul pe seama unei cazaturi de pe skateboard, apoi a mers la ora de sport, dar durerea a continuat si dupa o saptamana si ne spunea ca il doare incheietura piciorului sus la bazin piciorul stang.
S-a mai plans si inainte de acest episod ca il doare piciorul in acelasi loc, cand il grabeam dimineata spre scoala.
Am fost la medic chirurgie- ortopedie pediatrica si ne-a dat sa facem o radiografie bazin si analize.
La analize- probe inflamatorii : hemoleucograma, vsh, proteina c reactiva, fibrinogern, aslo, fosfataza alcalina.
Rezultate sunt in parametrii normali, in afara de fibrinogen - valoarea fiind de 439 mg/dL.
Acum incheietura nu il mai doare, dar schioapata, nu f. rau - dar vizibil.
Va rog sa ne ajutati cu un sfat ce trebuie sa facem, deoarece medicul este in concediu pana la sfarsitul lunii mai.
Am fost si la spitalul de copii, s-a uitat pe radiografie, nu se vede a fi ceva in neregula si ne-a spus sa asteptam, sa vedem daca mai schiopateaza si apoi sa revenim pentru analize "ca probabil e o infectie".
Va multumim pentru rabdare si intelegere.
Va doresc sarbatori cu bine.
2 comentarii
0
03-05-2016, ora 18:50
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
NU este infectie, este doar de supravegheat si de vazut in timp daca dezvolta ceva ce va necesita investigatii suplimentare.
0
03-05-2016, ora 19:04
ANDREI STEFANIA
Nu este medic/terapeut
ANDREI STEFANIA
Va multumesc dl. dr. Baciu.
Andrei Stefania
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fibrinogen
  • Fibrinogen mărit (explicații)
  •