Copil rasfatat sau cu probleme?

17-06-2016
medelena
Nu este medic/terapeut
medelena
Buna ziua!Sunt mama unei fetite de 8 luni.Din motive medicale nu am alaptat decat 2 luni.Cresc copilul impreuna cu sotul meu, care a stat cu noi acasa aproape de cand s-a nascut fetita.Copilul meu este foarte atasat de tatal sau, plange dupa el, zambeste cand il vede iar dimineata cand se trezeste il cauta cu privireaDaca are o problema se linisteste doar in bratele lui.Il alinta si il mangaie.Problema mea este ca aceste lucruri nu le face si cu mine si parca ma evita.Mai mult daca o iau de la tatal ei din brate, plange.Nu ma cauta cu privirea si nu intinde manutele catre mine, lucruri pe pe care le face cu tatal sau.Sunt disperata si nu stiu unde gresesc.Este normal acest comportament?
2 comentarii
0
18-06-2016, ora 01:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate e tatal ei o fire care o calmeaza. Nu e vina dv.
Sa nu o fortati sa faca lucruri. De ex sa manance. Poate capata o frica.
0
27-06-2016, ora 21:46
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Copilul pare ca a stabilit o relatie de atasament normala cu tatal. Discutati cu un psiholog pentru a identifica problema dvs, poate ca nu stiti sa va folositi "partea jucausa, de copil" la fel de mult ca sotul. Sau ati inversat roulurile, dvs munciti ( treburi casnice) si el socializeaza cu fetita. La 8 luni nu se pune problema de rasfat, iar faptul ca este afectuoasa cu tatal, nu este o problema. Cred ca il considera pe sot o figura materna deoarece este mai responsiv si mai senzitiv la nevoile ei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Comunicarea părinte-copil importantă pentru dezvoltarea celui mic
  • Practicile moderne de parenting pot împiedica dezvoltarea creierului
  • Bebelușii pot face asocieri între sunete și emoțiile de pe față
  • Cântecele îmbunătățesc comportamentul vizual social al sugarilor
  • Mamele cu depresie reacționează mai lent în interacțunea cu bebelușul
  • Comunicarea verbală poate modela creierul copiilor mici
  •