Tulburare de comportament oare !?

07-11-2022
Anca Picture
Nu este medic/terapeut
Anca Picture
Buna seara.am nevoie de ajutor va rog...Sunt mama.unei adolescente de 15 ani.un copil foarte bun, muncitor, silitor.nu am jignit-o niciodată, nu am.pus presiune cu notele (a avut note mari pt ca așa a vrut ea), am.susținut-o mereu in tot, nu a dus lipsa de nimic, nu a pus mana niciodată pe nimic, ce sa mai, un copil model...pana acum 3 luni când...a găsit un băiat, de care i-a plăcut.ok, am lăsat-o, s-au văzut.problema.majora este ca acest băiat, tot de 15 ani este un împătimit al jocurilor de noroc...iar ea, a ajuns sa fure din casa pt a i da lui.menționez ca a fost un copil dorit, suntem o familie responsabila, care a pus mereu educația ei.pe.primul loc, este la.un liceu bun dar poate am greșit undeva, nu stiu.am.aflat abia ieri de ceea ce au făcut, el este vecin cu noi, trăim într-o comunitate relativ mica, unde.toți se cunosc cu toți.inca nu stiu cum sa abordez subiectul cu soțul meu, tatăl ei.imi este frica de un scandal monstru.zice el ca sa vina sa ne spuna orice ca se va găsi o rezolvare …dar nu știu ce sa zic in sitauatia de fata.stiu ca gresit si ca nu este ok ce a facut, dar consider ca tipetele si reprosurile nu o vor ajuta cu nimic, raul este deja facut.am.încercat sa stau de vorbă cu ea, i-am.explicat ca nu este in regula, ca o.pacalste, ca se foloseste de ea si ca oricat de greu i-ar fi, trbuie sa iasa din acesta prietenie toxica, deoarece mai tarziu ii va fi si mai greu.dar parca nu îmi mai recunosc copilul.sunt sigura ca areavem nevoie de ajutor specializat.am.asigurat o ca eu ii sunt aproape, ca o voi ajuta, ca nu o.las.mereu i-am.spus ca poate veni sa îmi spună absolut orice, ca putem.întotdeauna sa găsim.o.rezolvare...plânge, se consumă (și aici avem o problema, pt ac anul trecut, pe fond emoțional, final de semestru teze etc, a făcut in reflux biliar pe sistem nervos, cu vomitat și dureri de cap, cam 2 luni ne-am chinut, nu a mâncat, nu putea nici sa stea in picioare ), isi cere iertare, spune ca nu știe ce e in capul ei..dar ca il iubește.Nu am.închis o in casă, am.zis sa iasă cu fetele, poate mai uita si se ia cu altele.bineinteles ca aparut el.si bineibteles ca ea m-a mintit ca nu a fost acolo.in seara asta m-am.supărat foarte tare pt ca mi se părea ca ne-am.înțeles ieri si i am.spus ca sa ii vad cum vor scăpa de puscarie pt ceea ce au făcut acum îmi pare rău pr ceea ce am.spus dar sunt disperata nu dorm de 2 nopți si ma gândesc cum e mai bine pt ea sa procedez.consider ca el ar trebui sa plateasca pt ceea ce i-a facut, a prins-o naiva si a profitat, dar in același timp.nu vreau sa ii fac ei rău.prefer sa o.las așa cum a căzut .Nu mi-am.putut închipui vreodată ca voi trece prin așa ceva si efectiv nu stiu cum sa gestionez problema.unde am greșit ?ce este de făcut ?îmi iubesc copilul indiferent de ce ar face si o vreau înapoi...trebuie sa reușesc /reușim sa o aducem înapoi pe calea cea buna.Problema mare mai este și cu încrederea mea în ea acum..ca orice ar mai zice, cine o mai crede?Multumesc pt eventualele răspunsuri !
1 comentarii
0
07-11-2022, ora 21:05
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
E grav ce se intimpla mai ale ca va fura din casa ptr el. Dependenta de jocuri e groaznica mai ales la tineri dar nu numai si greu se razolva si de regula la psihologi.
Bun acum ce puteti face dvs. fata sa nu mai aiba acces la valori, bijuterii si banii familiei.
Ii faceti un cont pt elevi si-l alimentati dvs cu sume mici pt ( bani de buzunar ). prin benking puteti urmarii sumele cheltuite si daca mai are nevoie il realimentati la orice ora ( un taxi, ubar etc..).
Bijuteriile mergeti si le depuneti in banca sa vada si ia ( ca ati luat masuri de precautie ).
O speriati cu plingere la politie pe numele baiatului.
Obligatoriu luati legatura cu tatal baiatului ce se intimpla cu baiatul lui.
Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: