cred ca sotul meu e foarte bolnav

02-03-2007
nilda
Nu este medic/terapeut
nilda
il cunosc pe sotul meu de 10 ani. E mic, brunet, mananca incontinuu dulciuri, are foarte multe frici, odata la cateva saptamani atacuri de panica, nu suporta caldura si e vesnic balonat. N-a avut niciodata prea multa energie sexuala, in anii buni o faceam de 3-4 ori pe an, dar acum e rau de tot. Nu am mai viata sexuala de un an si 3 luni Problema e ca nu avem nici un fel de viata. Sta toata ziua intins pe spate, cu computerul pe burta, n-are nici un fel de initiativa, parca e lovit cu leuca, ( seara ma intreaba ce sa manance, pentru ca nu e instare sa ia nici macar decizia asta, sa-si aleaga mancarea.)l E foarte incapatanat, si orice ai spune interpreteaza ca un atac in directia lui. E foarte egoist, pur si simplu traieste intr-o lume paralela, in care nu exista decat el. Nu manifesta nici un fel de emotii, iar orice fel de contact fizic, cu orice e viu ( animal, fiinta) ii provoaca scarba. Refuza orice incercare de a cauta o solutie problemelor lui, spune mereu. mie mi-e bine. Santem un fel de colegi de camera, mai mult m-a transformat in mama lui, are fata de mine sentimente duale, ca pentru mama sa.Eu asa o viata nu mai vreau. Daca ar exista o sansa sa-l scot din intepeneala asta...daca nu, divortez, chiar daca stiu ca un divort ar fi dezastruos pentru el. Eu asa nu mai pot! Ma poate ajuta cineva?
10 comentarii
0
02-03-2007, ora 00:00
nilda
Nu este medic/terapeut
nilda
as adauga ca posibilitatea unei altei femei este exclusa. Omul nu iese din casa decat pana la magazinul din colt, si nu-si doreste nici un fel de contact social.Senzatia mea e ca traieste ca o larva, sau in hibernare..nu mai stiu ce sa zic!
0
02-03-2007, ora 00:00
nilda
Nu este medic/terapeut
nilda
as adauga ca posibilitatea unei altei femei este exclusa. Omul nu iese din casa decat pana la magazinul din colt, si nu-si doreste nici un fel de contact social.Senzatia mea e ca traieste ca o larva, sau in hibernare..nu mai stiu ce sa zic!
0
04-03-2007, ora 00:00
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Buna. Imi pare rau de situatia in care te afli. Eu cred ca nu prea ai cum sa-l ajuti din moment ce el refuza orice si spune ca lui ii este bine asa. E foarte clar ca nu-i pasa de cei din jurul lui si asta este un lucru foarte grav. Nu stiu exact ce sfat pot sa-ti dau, pentru ca nu am prea multe amanunte, dar sa stii ca sunt oameni carora le place sa traiasca asa ca niste paraziti. Poate ca ar trebui in primul rand sa stai de vorba cu el foarte serios, pentru ca daca nu vrea sa schimbe nimic in atitudinea si purtarea lui, nu cred ca merita sa te sacrifici langa el. Se poate intampla sa te imbolnavesti din cauza situatiei in care te afli. Te rog sa ai grija de tine si sa iei masuri, pentru ca asta nu este viata.
0
04-03-2007, ora 00:00
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Ar fi bine totusi daca ai putea sa-l convingi sa mearga si la doctor pentru niste investigatii, sau incearca tu sa stai de vorba cu medicul vostru de familie si vezi ce parere are.
1
04-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar fi foarte indicat un consult homeopatic intr-un astfel de caz deosebit. Este, se pare, nevoie de multa abilitate si de putin noroc ca sa-l puteti convinge sa mearga la doctor. Numai pentru cazul in care nu reusiti cu nici un chip, deci ca "plan B", ii recomand sa ia urmatoarele doua remedii homeopatice, dupa urmatoarea schema:
ziua 1: Sulphur CH 15, o doza
ziua 2: Sulphur CH 30, o doza
zilele 2-7: Nimic
ziua 8: Lycopodium clavatum CH 30: o doza
0
27-03-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Sotul tau nu e bolnav, e doar ca lenesul din povestea lui Ion Creanga, cu "Muieti is posmagii ?". Sa nu razi, ca au constatat psihiatrii ca o lene ca aceea este patologica. Incearca si tu cu homeopatia, sigur l-ar mai scoate din starea asta, dar daca nu, vezi-ti de viata ta. Sa te sacrifici langa un om bolnav, pe care sa il ajuti sa treaca prin viata, e de inteles si e o fapta crestineasca, dar sa servesti o viata egoismului sau nepasarii cuiva, nu stiu cat sens are. In orice caz, poti sa ii pui in vedere ca daca nu ia masuri (macar sa faca tratamentul homeopat) ai sa il lasi, el cred ca nu ia in calcul o asa varianta, ca i se pare normal sa i se aduca toate la pat. Fa-l sa constientizeze ca vorbesti serios, si ca nu e doar o toana si sa se gandeasca si el putin daca ii convine sa te piarda.
0
02-07-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna Nilda,

Soul tau nu e bolnav, intr-adevar.
Ar fi bine daca pentru orice ar putea exista cate o pastila.

Dar stai, de fapt n-ar fi bine fiindca el ia deja pastile pentru lene: PE TINE !
O planta creste viguroasa daca ii oferi mediul potrivit.
Cine il accepta doar cu 4-5 contacte sexuale pe an ?
Cine il accepta cu problemele lui ?
Din multe puncte de vedere, te apropii de o sotie ideala, ca in toate bancurile de pe net cu sotii ideale.

Eu cred ca primul lucru pe care il ai de facut (inainte de a-l duce de urechi la " tratament" - lucru care ar mentine relatia mama-copil, si ar pune accentul tot pe el) este sa-ti aduci aminte de tine. Cine esti, ce iti doresti... Poti face asta ?
Dupa care mai vorbim...

succes,
Andrei
0
08-01-2008, ora 00:00
gigi141421
Nu este medic/terapeut
gigi141421
Chiar mai facut sa rad. si mi-am inregistrat pe siteul asta doar ca sa pot sa imi spun parerea chiar daca a trecut ceva timp de cand ai postat!
In primul rand tu esti singura vinovata de ceea ce se intampla in casnicia ta iar el e un nesimtit... asta ca sa nu folosesc cuvinte mai urate!
Ce e aia de 4-5 ori pe an? Ce f... ca elefantu, o data pe an?
Poate ca ar trebui sa sti ca femeia nu trebuie sa fie supusa si sa accepe orice de la sot si tocmai prin faptul ca necceptand totul si avand propriile ei pareri va fi mai apreciata si mai iubita! In general barbatiilor nu le plac femeile proaste si exagerat de supuse... binenteles ca exista si exceptii. Eu sant casatorit de 5 ani si iti spun sigur ca daca nevasta mea ar fi facut tot ceea ce as fi vrut eu sigur acum nu o mai iubeam asa cum o iubesc, iar eu nu as mai fi incercat ca sa fiu baiat bun si sa o mai ajut cateodat si sa incerc sa o fac fericta si bucuroasa. Cateodata cedeaza ea (mai rar - ca doar e femeie nu?) cateodata eu si tot asa. nu stiu cum dracu ar fi ca sa se faca numai cum vreu eu sau numai cum vrea ea. La voi dor tu cedezi si accepti figurile lui. Nu ii mai face mancare si lasa-l sa putrezeasca cu laptopul pe piept si poate se va trezi la realitate iar daca nu lasa-l ca nu pierzi nimic. Cu toate ca eu sant de parere ca treburile in casa se impart in treburi pt femeie si treburi pt barbar cred ca e bine ca sa va ajutati reciproc atunci cand e nevoie.
Din punct de vedere sexual cred ca am spus tot cand am pomenit de elefant asa ca trage concluziile.
Asa ca incearca sa iti indrepti propriile greseli si nu ii mai alimenta lenea asta pe care o are. obliga-l intr-un fel sa faca ceva si nu ii mai pune totul pe tava. Du-te la petreceri si in vizita la prieteni si nu rata nici o invitatie la distractie chiar daca el nu vrea sa mearga, lasa-l in casa si dute. E posibil sa se trezeasca din starea asta.
Oricum fa ceva iar daca nu merge divorteaza si gaseste altu ca asta cu 4-5 pe an e doar o gluma de om. gasesti foaret usor unul care sa poata si sa vrea si de 4-5 ori pe saptamana...
Asa ca bafta!!!!!!!!!
0
13-02-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
E posibil daca il duci la un medic homeopat sa se rezolve...Acolo se pun intrebari despre bolile pe care le-a suferit el, parintii si bunicii lui. Poate e boala psihica mostenita de la parinti sau bunici sau poate are altceva. Sfatul meu e sa-l convingi sa mearga acolo, e ca si cum l-ai duce la un psiholog, sta si vorbeste cu el. Ii da un tratament de durata, dar eficient..


Intr-adevar cel care ti-a raspuns inainte are dreptate, nu-i mai pune totul pe tava, lasa-l sa rabde. Pote pt. el pc-ul e totul, distruge-l si vezi ce reactie are. Poate asa se trezeste si el.
0
23-10-2019, ora 21:29
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Are depresie, mai mult că sigur.Mai ușoară sau mai accentuată.E ușor să zici că e leneș, parazit etc.Are depresie si nu e in regula daovada că e mai apatic.Mergeti cu el la un psihiatru pentru tratament antidepresiv.Asigurati-i suport și intelegere asta ii trebuie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: