Cum aflu perioada nefertila?

18-04-2011
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
DE CURAND AM AVUT UN CONTACT SEXUAL DAR SOTU NU SI-A DAT DRUMUL IN MINE.DAR TOTUSI IMI E PUTIN TEAMA.CUM AFLU PERIOADA NEFERTILA?...Eu foloseam anticonceptionale pana luna trecuta dar de 2 saptamani nu mai folosesc pentru ca sunt intr-o perioada cand trebuie sa-mi fac niste analize medicale.
10 comentarii
0
19-04-2011, ora 07:35
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca ati folosit anticonceptionale pana acum doua saptamani, nu puteti sa calculati perioada nefertila, ci numai sa va bazati pe noroc. Aceasta, deoarece calculul perioadei fertile/nefertile pleaca de la datele menstruatiilor. Fara menstruatii, nu se poate calcula perioada fertila.
0
19-04-2011, ora 23:03
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
multumescpentru raspuns domnule doctor.Domnule doctor menstruatia mi-a venit imediat ce am terminat anticonceptionalele, pe 6 aprilie.De pe 6 am facut pauza dee 7 zile si am continuat pauza ca sa imi fac niste analize, markeri hormonali.Sper sa am noroc sa nu se intample ceva nedorit.Dupa ce termin analizele, medicul ginecolog imi va prescrie alte anticonceptionale.Sper sa am noroc...
0
19-04-2011, ora 23:04
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
daca se stie prima zi de menstruatie, 6 aprilie, tot nu se poate calcula perioada nefertila?
0
19-04-2011, ora 23:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, din doua motive:
-mai intai, perioada fertila se calculeaza pe criteriu istoric, in functie de datele la care incep mai multe cicluri succesive. Pentru siguranta se iau in calcul datele ultimelor 6 menstruatii.
-pe urma, sangerarea de pe 6 aprilie nu poate fi socotita o prima menstruatie, ci a fost data de oprirea pilulelor. Daca le-ati fi oprit mai tarziu, ar fi aparut mai tarziu. Abia dupa ce ovarele, blocate in functia lor in toata perioada aceasta, si-ar relua activitatea ciclica spontana si va aparea o sangerare neindusa de pauza de anticonceptionale, acea sangerare va putea fi considerata "menstruatie".
0
20-04-2011, ora 12:12
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
Am inteles.Multumesc foarte mult pentru sfatul si parerea dumneavoastra domnule doctor.Sper sa fie totul ok si sa ies cu bine din teama asta, sa pot sa iau din nou anticonceptionale, fara sa fie o posibila sarcina.
0
24-04-2011, ora 17:00
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
LA MULTI ANI SI UN PASTE FERICIT !
0
30-04-2011, ora 17:12
gaviota2007
Nu este medic/terapeut
gaviota2007
Domnul doctor am si eu o intrebare daca se poate.Am 43 de ani, pe data de 17 aprilie a fost prima zi de ciclu iar spre ghinionul meu in data de 24 aprilie am avut un contact sexual in care sa rupt prezervativul si a terminat in mine.Perioada mea de ciclu se incadreaza intre 27 si 30 zile.Am vreeo sansa de a scapa si a nu ramane gravida?Va rog mult dati-mi un raspuns.
0
02-05-2011, ora 16:37
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
salut!cauta pe net calendar ovulatie.Incearca mai multe documente sa deschizi, sunt programr care te ajuta sa iti calculezi perioada de ovulatie etc.
0
17-05-2011, ora 13:47
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
totul este ok.Analizele mele sunt ok si pot lua din nou pastile anticonceptionale.
0
05-04-2012, ora 10:41
iruta81
Nu este medic/terapeut
iruta81
buna ziua domnu doctor.am o nelamurire.eu am ciclu menstrual regulat 28zile.eu si sotul meu am dori sa avem contact sexual neprotejat, dar inca nu as vrea sa ramin gravida.am tot auzit la alte fete ca nu pot ramine insarcinata cu 5zile inainte si dupa ciclu mentrual inca 5zile..este adevarat?dar am mai auzit ca si in aceasta perioada se poate sa ramin insarcinata.as dori sa stiu cind pot avea un contact sexual neprotejat?si daca e sa se intample sa ramin insarcinata copilul va fi bine venit.mie in aceasta luna trebuie sa-mi vina menstruatia pe data de 19-20.astept un raspuns.multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda temperaturii bazale
  • Metoda mucusului cervical - Billings
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •