Cum calculez perioada fertila?

15-09-2009
Ralu11
Nu este medic/terapeut
Ralu11
Nu stiu cum sa imi calculez perioada fertila, acum iau pastile anticonceptionale, si luna vitoare as dori sa incerc sa raman insarcinata, ca am inteles de la medicul meu ginecolog ca nu este nici o problema, ma puteti ajuta va rog?
Multumesc
5 comentarii
0
15-09-2009, ora 18:04
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Ralu. la un ciclu regulat de 28 de zile ovulatia apare in ziua a 14 a (numarand din 1 zi a ciclului).la unul de 29 de zile in ziua 15 si la unul de 30 in ziua 16.Pt.a obtine o sarcina trebuie sa intretii relatii 3-4 zile inainte si 1-2 zile dupa ovulatie
0
15-09-2009, ora 20:12
Ralu11
Nu este medic/terapeut
Ralu11
Iti multumesc foarte frumos Amalia
0
15-09-2009, ora 20:48
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
pt mai multe detalii intra pe forum despre copii si vei gasi f.multe informatii acolo care te vor ajuta. in plus suntem f.multe fete care vb.despre aceste probleme.
numai bine.
0
15-09-2009, ora 21:02
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
în luna de imediat după ce se întrerupe folia de anticoncepţionale, perioada fertilă e posibil să nu fie neapărat ca la un ciclu normal. practic şansa de a rămâne gravidă există aproape în fiecare zi. abia după ce se reglează ciclul din nou vei şti ziua fertilă. poţi oricum să încerci, pentru că ai şanse destul de mari să rămâi însărcinată
0
17-09-2009, ora 08:02
Ralu11
Nu este medic/terapeut
Ralu11
Multumesc frumos Iulia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda temperaturii bazale
  • Metoda mucusului cervical - Billings
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •