cum este posibil?oare am calculat gresit?
as dori sa stiu cum este posibil sa ramai insarcinat atata timp cit in perioada fertila am folosit prezervativul?
ultima menstruatie mi-a venit pe data de 31 decembrie 200, urmatoarea ar fi trebuit sa-mi vina pe 28 ianuarie Lucru ce nu s-a intimplat.Perioada fertila a fost de pe data de 09.01.2009pina pe 14.01.2009.Prezervativul l-am folosit de pe data de 08 ianuarie si pina pe 17 ianuarie, din data de 18 ianurie nu l-am folosit.am facut si un test de sarcina si a iesit pozitiv.mai mentinez ca am facut un tratament cu antibiotice pentru raceala din dat de 29 ianuarie.testul de sarcina l-am facut pe data de 1 februarie.as dori sa-mi raspunda un medic specialist daca se poate.va multumesc
ultima menstruatie mi-a venit pe data de 31 decembrie 200, urmatoarea ar fi trebuit sa-mi vina pe 28 ianuarie Lucru ce nu s-a intimplat.Perioada fertila a fost de pe data de 09.01.2009pina pe 14.01.2009.Prezervativul l-am folosit de pe data de 08 ianuarie si pina pe 17 ianuarie, din data de 18 ianurie nu l-am folosit.am facut si un test de sarcina si a iesit pozitiv.mai mentinez ca am facut un tratament cu antibiotice pentru raceala din dat de 29 ianuarie.testul de sarcina l-am facut pe data de 1 februarie.as dori sa-mi raspunda un medic specialist daca se poate.va multumesc
3 comentarii
Buna.
Dupa ce am nascut, medicul meu ginecolog, mi-a spus sa nu ma incred in ´´metoda calendarului´´ deoarece nu la fiecare persoana se calculeaza la fel. Ce este de retinut si foarte important este ca : Organismul uman in special cel al femeilor, nu functioneaza ca un ceasornic, si chiar daca ar functiona un ceas din 10 ramane in urma sau este inainte cu cateva minute
Concluzia:
-nu te increde niciodata in metoda aceasta
-si grabeste-te sa faci avort daca nu iti doresti acest copil deoarece este mai bine sa faci cand este inca mic.
Dupa ce am nascut, medicul meu ginecolog, mi-a spus sa nu ma incred in ´´metoda calendarului´´ deoarece nu la fiecare persoana se calculeaza la fel. Ce este de retinut si foarte important este ca : Organismul uman in special cel al femeilor, nu functioneaza ca un ceasornic, si chiar daca ar functiona un ceas din 10 ramane in urma sau este inainte cu cateva minute
Concluzia:
-nu te increde niciodata in metoda aceasta
-si grabeste-te sa faci avort daca nu iti doresti acest copil deoarece este mai bine sa faci cand este inca mic.
Eficienta contraceptiva a prezervativului corect folosit este de 97 %, fiind practic egala cu a anticonceptionalelor si foarte putin inferioara steriletului (98-99%). Metode cu eficienta de 100 % nu exista, in afara de abstinenta.
Subscriu ce a zis Cristin4 cu mentiunea pt tine k nu in perioada cat ai folosit prezervativul ai ramas gravida ci inainte. La tine perioada fertila incepuse de mult, inainte de a folosi prezervativul. Ai lungit perioada prea mult dupa ciclu, trebuia o zi sau 2 pt mai multa siguranta. Iar la femeile cu ciclu neregulat, cum sunt eu de ex. ovulatia nu poti sa stii cand o ai. Aceasta metoda e catastrofala, eu am ramas de 2 ori din acest motiv. Nu o sa ma mai incred in ea niciodata.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3sunt insarcinata?
- 4Intarziere menstra... insarcinata??!?!
- 14nu a ejculat in mine.pot ramane insarcinata?
- 4pot fi insarcinata chiar daca am menstruatie in mod regulat?
- 7pot fi insarcinata?
- 5sarcina? orice opinie m-ar ajuta!
- 18ce sa fac?
- 0sunt insarcinata?
- 3am facut sex neprotejat in ultima zi de menstruatie.sunt sanse sa raman insarcinata?
- 0insarcinata sau dereglare?
- 9o fi sarcina?
- 2Exista sanse de a ramane insarcinata? Sfatul unui medic, va rog.
- 15Sunt insarcinata? Cum sa fac sa pornesc CM urgent?? Help pls!
- 2posibil sa fiu insarcinata
- 5Lichidul preejaculator si sarcina
- 2ingrijorare daca sunt gravida?
- 1Pot rămâne însărcinată?
- 8rislul la o sarcina
- 1Insarcinata sau nu?
- 4Posibilă sarcina?
Mai multe informații despre: sunt insarcinata?
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
