Cum lupt eficient cu tartrul?

11-07-2017
Motanul Mustacios
Nu este medic/terapeut
Motanul Mustacios
Buna seara! Tot timpul am avut probleme cu dinții. Genetic probabil, dar încerc să mă mențin :)
Câteva informații despre mine: 42 de ani, fumez si beau destul de multa cafea. Ma spal zilnic, de doua ori pe zi. Am folosit periute electrice de la Oral B, de 4 luni folosesc Philips Sonicare Diamond Clean si pasta de dinti Sensodyne. Pasta de dinti o cumpar doar din strainatate, am auzit multe legende vis-a-vis de calitatea produselor facute pentru Romania. Ata dentara o folosesc rar, spre deloc. Apa de gura o folosesc cat am prin casa, cand se termina ignor lipsa ei pana o vad prin magazine si cumpar.
Detartraj fac odata pe an.

Am gasit informatii diverse referitoare la o ata dentara mai usor de folosit, în formă de liră (sau harpă) dar nu stiu care e denumirea oficiala si cum ar trebui sa o caut sa cumpar.

Ce ar trebui sa fac sa am cat mai putin tartru? Care apa de gura e mai eficienta?
Ar trebui din cand in cand sa imi schimb pasta de dinti? Daca da, care ar fi cea mai eficienta?
Alte sfaturi din partea voastra sunt binevenite :)

Multumesc!
2 comentarii
1
12-07-2017, ora 10:20
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Fumatul este cel mai mare dusman al dintilor si gingiilor.
Tartrul dentar are doua componente : placa bacteriana, moale si aderenta pe smalt si sarurile de sodiu si potasiu, componenta dura.
Sarurile de sodiu si potasiu se gasesc in saliva, de accea cea mai mare cantitate de tartru se gaseste in zona linguala la grupul frontal mandibular.
In situatia dvs ar fi recomandat sa faceti detrartraj cu ultrasunete de doua ori pe an.
Multa sanatate.
0
14-07-2017, ora 12:06
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
in cazul dumneavoastra eu v as recomanda o analiza minutioasa cu masurarea pungilor parodontale si cu detratraj si periaj profesional si airflow de 2 ori pe an cel putin...si n urma analizei parodontologice sa vi se faca un plan personalizat de igiena si intretinere, atat acasa cat si in cabinet.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Placa bacteriană și tartrul
  •