Da sau nu operatiei de polipi

08-03-2022
bebebubu
Nu este medic/terapeut
bebebubu
In urma unui CT craniu nativ s-a descoperit ca baietelul meu in varsta de 7 ani are polipii nazali mariti.Am fost la control ORL unde i s-au prescris picaturi Nasonex si i s-a facut un test de auz in urma caruia medicul ORL recomanda operatia.Copilul are nasul infundat, mai ales dimineata, dar nu este foarte deranjant, iar de dormit doarme foarte bine(cand este racit mai sforaie).Rezultatul testului de auz este pt urechea dreapta tip c -177daPa, pt urechea stanga tip-c -135daPa.As dori sa stiu daca este intr-adevar nevoie de operatie.Mentionez ca in iunie 2019 el a fost supus unei operatii pe creier pt indepartarea unui craniofaringiom si a ramas cu un rest tumoral(chist arahnoidian) si o slaba hidrocefalie.Multumesc pt eventualele raspunsuri!
2 comentarii
0
08-03-2022, ora 23:02
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Eu m-am operat de polipi cand eram mic, si a fost o operatie destul de usoara. 5 minute a durat si n-am simtit nimic, n-a fost o operatie complicata.

In loc sa stea cu polipii mai bine sa ii scoata, ar putea fi mai benefic pe termen lung decat sa ramana cu ei.
0
10-03-2022, ora 03:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pana se ajunge la operatie
Trebuie sa știți ca polipii se afla în rinofaringe. Sus în spatele nasului. Acolo deja ajunge în somn acidul gastric dacă copilul consuma seara fructe și dulciuri după cina. Dacă consuma la cina mâncăruri cu Oțet. Lamai. Usturoi. Face reflyx în somn. Asta întreține o inflamație pe faringe și nas.
ATI citit pe Forum despre tratamentul cu Colargol??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: