daca pot dauna anticonceptionalele in sarcina

13-02-2007
bambina
Nu este medic/terapeut
bambina
buna ziua ma numesc Alina am 24 de ani si iau de 6 luni anticonceptionale RIGEVIDON21+7 si luna aceasta am uitat sa iau a 3a pastila si a 7 a, deci practic intr-o saptamana doua pastile dupa care le-am luat normal in fiecare seara pe celelalte si am si avut contact sexula cu sotul meu in fiecare zichiar si atunci cand nu am luat pastilele.Acum eu am 2 intrebari la care am sa va rog sa-mi raspundeti 1: Daca pot fi insarcinata?si 2:Daca da as vea sa stiu daca anticonceptionalele care le iau dupa pot dauna sarcini?
Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra cat mai urgent.
28 comentarii
0
19-02-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Da, puteti fi insarcinata. Un simplu test de sarcina, efectuat catre sfarsitul lunii, va clarifica acest lucru.
2. Anticonceptionalele luate in primele 3 saptamani de sarcina nu cresc riscul nasterii unui fat malformat.
0
02-03-2009, ora 11:52
diana_foryou
Nu este medic/terapeut
diana_foryou
dak am uitat 2 pastile in prima saptamana de luat anticonceptionale(marvelon 21) si am facut sex neprotejat inainte de a incepe folia de anticonceptionale pot ramane gravida?folia am inceput-o pe 25-02-09 si pastile le.am uitat pe 28.02 si 01.03.09 si le.am luat in dimineata asta pe 02.03.09 pot sa raman gravida...mai ales k orice as manca imi vine pe gat.si as sta numai in casa...cred k o sa imi cumpar un test sa fiu mai sigura...cand e cel mai bn sa il fac dupa cate zile???va rog astept un rasp
0
03-03-2009, ora 00:11
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Depinde cate zile au trecut de la contactul sexual la ziua pilulei uitate: daca au trecut 5 zile sau mai mult, atunci nu aveti cum fi grvida, deoarece durata maxima de viata a spermatozoizilor este, teoretic, de 5 zile (practic mai putin).

Dimpotriva, daca au trecut 4 zile, adica daca ati avut contact sexual chiar pe 24 feb, atunci nu este cu totul exclusa varianta unei sarcini. In acest caz, trebuie facut un test de sarcina care, ca sa dea rezultate de incredere, trebuie facut peste cel putin 11 zile.
0
03-03-2009, ora 23:31
myna
Nu este medic/terapeut
myna
Am si eu o intrebare ma numesc Mina am 23 de ani...iau anticonceptionale de aproape 3 ani, luna trecuta am uiat sa iau o pastila dar am luato dupa aproape 20 de ore, menstuatia a venit normal dar in timpul sangerari am facut sex neprotejat cu prietenul meu care nu se fereste nu simte dispert, acuma nu am pofta de mancare, mananc tot aiurea, ma refer masline cu ciocolata sau castraveti cu covrigi, daca simt miros de mancare imi vine sa vomit, mie somn aproape tot timpu si am o stare de agitatie probabil si din frica de nu a ramane gravida.si mie frica sa fac testul...ce ma sfatuiti habar nu am cum sa fac...se poate sa raman insarcinata daca fac sex neprotejat in timpul sangerari???din cate am citict eu ii o posibilitate...
va multumesc si astept un raspuns
0
04-03-2009, ora 10:30
diana_foryou
Nu este medic/terapeut
diana_foryou
pai din cate imi aduc aminte bine am avut contact pe data de 27.02.09, dar oricum am avut contact de pe data de 24.02 pana pe 27.02...am luat un test de sarcina ieri si mi.a iesit negativ...oare se poate vedea asa de repede sarcina?va multumesc
0
06-05-2009, ora 14:32
diana_foryou
Nu este medic/terapeut
diana_foryou
am luat 6 luni anticonceptionale.si m.am hotarat sa nu le mai iau.la ce perioada de la intreruperea anticonceptionalelor pot ramane gravida avand contact neprotejat...???nu m-ar deranja dak raspunsul ar fi pozitiv...
0
06-05-2009, ora 16:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Puteti ramane gravida imediat dupa intreruperea anticonceptionalelor. Acestea sunt nocive pentru sarcinile in curs, nu pentru cele viitoare.
0
06-05-2009, ora 18:39
diana_foryou
Nu este medic/terapeut
diana_foryou
asta se poate intampla doar in perioada fertila?trebuie neaparat sa imi calculez perioada cu ajutorul calendarului...sau pot avea contact in cele 3 saptamani...(de la sfarsitul menstruatiei si inceputul urmatoarei perioade de menstruatie.)?va multumesc pt raspuns
0
19-09-2009, ora 17:28
dayanamaria
Nu este medic/terapeut
dayanamaria
buna ziua!am o mica nelamurire, mi.am inceput viata sexuala de curand si am avut contacte sexule fara a folosi metode contraceptive cum ar fi prezervativul si celelalte, ci partenerul meu m.a asigurat k si.a asumat raspunderea k nu va fi riscul unei sarcini, iar la prima menstra de la inceperea vietii sexuale am inceput tratamentul cu pilule, intrbarea mea este:daca ar fi existat vreo sarcina, aceasta ar fi fost afectata de pilule sau s.ar dezvolta normal?as vrea sa my precizez ca menstruatia mi.a inceput cu trei zile mai devreme.are vreo importanta?va multumesc!
0
19-09-2009, ora 18:20
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asa cum am spus, pilulele pot dauna sarcinilor in curs. Dar ipoteza ca sunteti insarcinata e extrem de improbabila, menstruatia peste sarcina exista, dar este foarte rara.
0
23-09-2009, ora 15:48
ANDREI DANIELA
Nu este medic/terapeut
ANDREI DANIELA
Buna ziua, ma numesc Andrei Daniela, am 21 de ani si am luat anticonceptionale Karissa timp de un an pana in iunie 2009.Ultima menstruatie am avut-o pe 07 august, am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv, impreuna cu o ecografie pentru ca la controlul medical nu se simtea nimic.Intrebarea mea este daca poate afecta anticonceptionalele evolutia fatului si daca faptul ca pe data de 20 august, timp de 5 zile am luat ofloxacin deoarece nu stiam ca sunt insarcinata si asta mi-a recomandat medicul pt o infectie urinara.La ecograf mi s-a spus ca sunt in 6 luni si 4 zile, ceea ce inseamna ca in a 5-a zi de viata a embrionului si pana in a 10-a am luat ofloxacin.Poate influenta evolutia fatului, ce riscuri sunt si daca este nevoie sa fac intrerupere de sarcina.Va multumesc!!!Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!!
0
23-09-2009, ora 20:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu exista riscuri in cazul dv (iar intreruperea de sarcina este oribila chiar si in cazul unor riscuri).
Deoarece:
-nu erati sub actiunea anticonceptionalelor la momentul fecundatiei si dupa.
-ati luat Ofloxacina intr-o perioada foarte timpurie, in care embrionul nu este diferentiat si, sub actiunea unor factori toxici, fie moare, fie se regenereaza.
0
24-09-2009, ora 10:14
ANDREI DANIELA
Nu este medic/terapeut
ANDREI DANIELA
Multumesc mult, mi-ati luat o piatra de pe inima deoarece imi doresc foarte mult un copilas.Doctora mi-a spus ca daca vreau sa il tin, il tin pe riscul meu ca s-ar putea sa iasa cu malformatii din cauza antibioticului care l-am luat dar am decis sa consult si alti medici.La ecograf mi s-a spus ca am uterul micut, este ceva rau pentru copilas?Nu prea pot sa mananc bine, ca sa se dezvolte copilasul bine trebuie sa iau niste vitamine?Am nevoie de un medic care sa monitorizeze sarcina si sa-mi prescrie tot ce e nevoie?Multumesc mult!!
0
24-09-2009, ora 16:25
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Daca uterul este doar mai mic, nu e o problema, fiindca va creste in timpul sarcinii exact atata cat este nevoie. Exista insa o afectiune numita uter infantil, care de multe ori face ca sarcina sa nu poate fi dusa la capat. Nu e bine sa plecati de la prezumtia ca faceti parte din aceasta categorie.
2. Daca observati ca nu aveti pofta de mancare, atunci e bine sa luati vitamine. In mod obligatoriu luati acid folic.
3. Bineinteles ca aveti nevoie de un medic care sa monitorizeze sarcina. E bine sa faceti si analize, se fac 2 randuri de analize, preferabil in lunile a treia si a saptea de sarcina. Daca nu aveti inca un medic de familie, a venit timpul sa va gasiti unul.
0
25-09-2009, ora 16:29
ANDREI DANIELA
Nu este medic/terapeut
ANDREI DANIELA
Multumesc mult pentru sfaturi.Astazi am intrat in a 7-a saptamana de sarcina, am cumparat acid folic asa cum m-ati sfatuit, iau 2 pastilute pe zi, comprimate a 5mg fiecare.Este doza corecta?Ce alte vitamine ar trebui sa iau acum?Pe 1 octombrie sunt programata la medicul meu de familie pentru consultatii si analize, sa astept verdictul medicului si apoi sa iau vitaminele?Multumesc
0
07-11-2009, ora 21:23
karla80
Nu este medic/terapeut
karla80
Buna seara! Ma numesc Carla si am o problema... in 15 septembrie a inceput o menstruatie ocazie cu care am inceput sa iau si anticonceptionale YAZ (dupa o discutie cu un medic ). Mi-a spus ca in primele 3 luni pot aparea diverse probleme... ca sangerari - intradecar tota luna urmatoare am avut sangerari dar nu mari (totul era maroniu) in cele 4 zile cand ar fi tebuit sa imi vina perioada nu am avut nici un pic de sangerare si de atunci nimic... acum sunt in a doua luna in perioada in care ar rebui sa am menstruatie si nu am nici urma de sangerare (doar putin ma doare pieptul)... e posibil sa fiu insarcinata.
0
08-11-2009, ora 11:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asa cum v-a spus si medicul cu care ati vorbit, in primele 3 luni pot aparea diverse probleme legate de ciclu: sangerari mai multe sau mai putine sau de loc sau in alta perioada decat trebuie.
Daca situatia se prelungeste peste 3 luni este o indicatie de oprire a tratamentului hormonal.
0
08-11-2009, ora 11:13
karla80
Nu este medic/terapeut
karla80
Va multumesc mult! Asa a zis si doamna doctor ca primele trei luni sunt de proba... dar m-am cam speriat fiindca inca nu suntem pregatiti financiar pentru intretinerea unui copil (si e pacat ca un copil sa sufere).
0
02-02-2010, ora 09:35
ionmaria
Nu este medic/terapeut
ionmaria
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pot ramane gravida, chiar daca iau anticonceptionale. Am luat pastilele in fiecare zi, dar luna trecuta ciclul meu a fost foarte putin si acum am stari de greata, sunt foarte obosita, dureri de spate.
Va multumesc anticipat
0
11-02-2010, ora 18:44
dayanamaria
Nu este medic/terapeut
dayanamaria
este adevarat k anticonceptionalele dak sunt luate timp indelungat, de ex 5 ani, fara pauza provoak infertilitate?si mai am o intrebare:are vreo actiune asupra ficatului?
multumesc.
0
25-02-2010, ora 02:12
flory4000
Nu este medic/terapeut
flory4000
buna seara!!!ma numesc flory am 24 de ani !am o fetita de 2 ani de cand am nascut-o iau anticonceptionale yasmin prescrise de doctor, de cateva luni tot am uitat sa mai iau pastile din folie.de o luna am dureri abdominale, dureri in timpul urinarii si cresterea burtii!!!ultima menstruatie am avut-o cu o saptamana inainte sa termin folia cu pastile si ma tinut 2 saptamani!va rog sa ma ajutati!!!
0
11-06-2011, ora 16:28
palina3
Nu este medic/terapeut
palina3
buna ziua, ma numesc Lidia si am nevoie de raspunsul la o intrebare care ma framinta, am observat de multe ori in lunile cind folosesc contraceptive lindinette 20 in ziua mestruatiei am dureri ingrozitoare, doar in prima zi, si asta din cauza ca odata cu singele vine si altceva care eu cu parere de rau nu stiu ce este, la atingere pare a fi ca o bucata de membrana moale de marime undeva 3/5 cm vreau sa stiu daca poate fi vorba de un embrion sau altceva, multumesc anticipat.
0
26-12-2012, ora 12:47
gratyella
Nu este medic/terapeut
gratyella
buna ziua, ma numesc gratiela, am 16 ani si am o problema foarte mare...pot sa raman gravida dupa ce am facut.o pt prima data...chestia e ca am facut.o cu o zi inaite sa-mi vina ciclu.inca nu mi-am facut nici-un test de sarcina...dar pot sa fiu insarcinata??
0
08-08-2013, ora 23:09
mihaela1994
Nu este medic/terapeut
mihaela1994
am si eu o intrebare.. pe data de 28.07.2013 am avut contact sexual neprotejat iar in data de 7.8.2013 am inceput sa iau anticonceptionale fara a face vreun test de sarcina, in cazul in care am ramas insarcinata ce efecte ar avea asupra copilului, pentru ca eu am cateva simptome de sarcina dar poate mi le imaginez de frica, , , ar fii bine sa imi fac un test de sarcina sau sa mai astept? va multumesc
0
13-04-2014, ora 19:53
andreeasandra88
Nu este medic/terapeut
andreeasandra88
Buna am si eu o intrebare. am pierdut o sarcina acum doua luni si de nu chiar o luna iau anticonceptionale iar acum am foarte mari dureri de sani mi sau umflat si sau umplut de multe multe venisoare albastre.mi-a curs si ceva maro dar foarte putin dupa mult timp de CM dar cel mai tare ma doare in buric. Posibil sa fiu insarcinata dinainte sa iau anticonceptionalele ? Sa nu le mai iau ?
0
07-12-2014, ora 17:52
Livia30
Nu este medic/terapeut
Livia30
Buna. Am si eu o intrebare. Am inceput sa iau anticonceptionale Maexeni 30 in a 3 a zi a ciclului menstrual iar in ziua urmatoare am avut contact sexual neprotejat. Acum mai am 3 zile de pastile, ma dor sanii f tare, mi s-au marit si uneori mai am si ameteli. Oare e posibil sa fi ramas insarcinata sau e normal ca sanii sa creasca in timpul administrarii de anticonceptionale? Multumesc
0
21-11-2017, ora 06:28
Laura1313
Nu este medic/terapeut
Laura1313
Buna ziua, am si eu o mica problema..i-au anticoncepționale de 3 luni, acum 2 sapt am avut ciclu 1 zi, in ultima luna am facut 2 unități de Pregnyl o data la 5 zile, pentru o reglare hormonală..de vreo 3 zile am niște stări de greață, somnolenta, nervozitate, posibil sa fiu însărcinată? Nu as vrea sa intru in paranoia ? Plus am folosit ovule meclon vreo 2 seri. Pot afecta anticoncepționale si ovulele, fătul? Mulțumesc
0
04-03-2018, ora 11:47
Carmen09
Nu este medic/terapeut
Carmen09
Buna ziua! Pe data de 17 am avut un contact sexual neprotejat, iar pe data de 20 mi-a venit menstruatia dar trebuia sa vina pe 22. Pe data de 20 am început să iau anticonceptionale regulat. Acum am unele simptome care ma sperie, mănânc foarte foarte mult, am diferite pofte si au inceput sa ma doară putin sânii, dar foarte putin. Pot fi însărcinată? Dacă fac un test de sarcina va iesit un rezultat concret? Dacă sunt însărcinată, anticonceptionale imi pot afecta sarcina????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina dupa contraceptia orala
  •