de cate ori se ia postinor?

10-10-2008
vally_me
Nu este medic/terapeut
vally_me
Buna ziua!
Am auzit ca nu e bine sa iei postinor mai mult de 2 ori pe an.dar pe prospect scrie doar ca nu se ia mai mult de o data pe luna...Stie cineva ceva sigur?
Va multumesc!
4 comentarii
0
10-10-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ambele afirmatii sunt adevarate, astfel:
-daca este luat mai des de o data pe luna (adica de 2 sau mai multe ori in acelasi ciclu) efectul contraceptiv (avortiv) al Postinor/ului devine complet nesigur, adica se ia inutil.
-daca este luat de mai mult de 2 ori intr-un an, riscul de reactii adverse se cumuleaza.

Deci, Postinor este o solutie numai de criza, care nu trebuie sa inlocuiasca un plan contraceptiv.
0
19-10-2008, ora 21:06
deee
Nu este medic/terapeut
deee
Buna ziua. Vreau sa va cer sfatul si eu ca multi altii. Am avut un contact sexual cam la 5 zile dupa ce mi-a venit menstruatia, neprotejat, dar nu a ejaculat in interiorul meu. Cam la 8 zile dupa ce mi-a venit menstratia, am abut alt contact dar din nefericire, prezervativul s-a rupt. Ejaculase deja cand am observat asa ca am dat fuguta dupa postinor. Am luat prima pastila la 3 ore dupa accident, iar pe a doua la 12 ore, asa cum scrie in prospect. Dupa vreo 4 zile de cand am luat a doua pastile, mi-a venit menstruatia.
1. E posibil sa fiu insarcinata?
2. Faceam o pauza de o luna cu anticonceptionalele(yasmin). Cand reincep sa le iau?la menstruatia de acum sau la cea viitoare?
0
20-10-2008, ora 10:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Este extrem de improbabil (ca sa nu spun "imposibil") sa fie vorba de o sarcina.
2. Reincepeti in ziua a 5-a a ciclului viitor.
0
21-10-2008, ora 10:35
deee
Nu este medic/terapeut
deee
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului. O sa urmez sfatul dumneavoastra. Multumesc inca o data.
O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul