Dependent de metadona (sintalgon)

371 comentarii 1 23 ..... 12 13 Înainte ›
0
13-01-2010, ora 13:05
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
rusine nu pot sa anteleg si nu am sai-nteleg niciodata pe cei ce se drogeaza
0
13-01-2010, ora 13:09
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
@dan781
ieri a suportat sevraju...cu greu, cu mare greu(ne-am vazut si era foate naspa, tremuraturi, transpiratii, frisoane) dar a reusit. azi sa speram ca va fi la fel. a racit extrem de tare si poate si asta l-a culcat de tot. aseara abia mai putea vb. si acum ii este rau, numai ca a zis ca nu mai vrea nimic...ce pot sa zic...o sa vad. tre sa reusim pana la urma.
da stiu ca exista centru particulare, vreau sa il bag dar nu pot pana nu iau banii, pt ca nu am de unde. sunt singura care lucreaza, iar pe sprijinul mamei lui nu ma pot baza. eu sunt disperata sa nu il mai vad asa si sa termine odata cu consumul asta. si care ar fi centrele particulare? imi poti spune?
0
13-01-2010, ora 20:19
sol85
Nu este medic/terapeut
sol85
Draga Olimpia, tu in ce stare erai cand ai scris postul de mai sus? :?
0
14-01-2010, ora 12:31
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Nu are rost sa-ti bati capul cu astia ca @Olimpia71.Te enervezi degeaba.

@annytta si eu sant in situatia in care am ramas pe dinafara de cand s-a inchis LSM4 si am cautat centre particulare care sa-mi dea methadona si ce-l mai ieftin mi sa parut unul prin sect 3.Am sunat si mi-au zis ca ma costa 6-700ron prima luna si 500ron pe unrma in fiecare luna.Dar sa stii ca la alte centre nu e diferenta foarte mare (adica 100ron mai mult).Uite un nr. de tel.: Tel.021.335.67.05/mobil:0728.983.652, am si adressa: Str.Alba nr.19, sect.3, Buc..
Daca e nevoie am o lista cu toate centrele cu plata si "fara plata" din Buc. ca cu asta m-am ales dupa ce s-a inchis LSM4.
Eu am o reteta (Galbena in 3exemplare) eliberata de un Dr. renumit care tot apare pe la TV si ne vorbeste de droguri, si dupa ce i-am dat o caruta de bani acum stau cu ia in buzunar.Mi-a dat-o si mi-a spus sa ma duc sa o iau de la farmacie:(.Binenteles ca nu mi-a dat nimeni asa ceva.Eu inca mai incerc sa fac ceva sa apara la farmacie aceste medicamente.Ele exista dar nu ti le da nimeni si costa o nimica toata cam cat o paine.
BAFTA si zi-mi si ie cum e acolo ca poate vin si eu tot acolo.
0
14-01-2010, ora 13:18
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
@dan781
multumesc pentru ajutor! o sa iti spun, dupa ce voi suna si acolo. am mai incercat si eu in alte locuri, dar fara un ban in buzunar unde sa ma misc? ideea e ca azi e a 3-a zi de rauri...marti nu a luat nimic. crede-ma ca i-a fost un rau groaznic, frisoane, tremura, avea spasme...toata ziua a stat asa, iar seara am reusit sa luam cateva metadoane...noaptea a trecut putin mai usor.ieri la fel, aceleasi rauri, dureri de cap, senzatie de voma, stare de lesin, slabit.a mai luat pe seara cateva meta. azi...se pare ca e putin mai bine, dar putin. nu mai are vocea aia chiar atat de stinsa ca ieri si alaltaieri. mai are si azi niste pastile. nu stiu maine ce o sa mai faca.
mi-e teama crede-ma, de mor. nu stiu ce sa mai cred, dar niciodata nu l-am vazut asa de rau...aseara avea temperatura si transpira super mult.dc nu reusesc acolo si am nevoie de lista o sa ti-o cer.
dar ce pastile sunt alea de costa atat de putin si totusi nu se dau in farmacii? inteleg ca nu poti spune...numai ca nu inteleg rostu retetei dc oricum nu le poti lua...
0
14-01-2010, ora 18:44
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
E vorba de Methadona care costa o nimica toata.Intra pe pagina la Zentiva si vezi ca costa cam 2ron cutia
0
14-01-2010, ora 19:21
cosmin26
Nu este medic/terapeut
cosmin26
@anitta
Nu am mai intrat, ieri am tot umblat, prin oras, daca a stat fara metadona si a trecut sevrajul, eu zic ca nu are rost sa-l bagi iarasi pe meta, la sf stelian e gratis sintalgonu dar treb iara internare, bani etc, eu am inceput trat cu naltrexona si e ok, si eu m-am tavalt 3 zile dar dupa aceea trece raul, ce face mai departe e tot ce conteaza, eu chiar nu mai am pofta de drog, daca nu ai de unde sa faci rost de reteta de revia sa-mi zici.da un buzz cand intri pe msg
0
14-01-2010, ora 19:38
cosmin26
Nu este medic/terapeut
cosmin26
@dan781 nu cred ca o sa apuci sa-ti iei u metadona pe reteta la farmacie never ever, s-ar inchide 75% din centre, oricum mi se pare scump si acolo, in Spania aveau puncte stabilite im fiecare cartier si venea odata pe saptamana ambulanta si distribuia metadona lichida gratis la cei de pe liste, mai avem multe de invatat.ciao
0
14-01-2010, ora 23:03
soringsm2008
Nu este medic/terapeut
soringsm2008
sal.MA FRATILOR EU IAU METADONA DE 3 ANI IN ACEST TIMP NAM MAI CONSUMAT DELOC SUBSTANTA MORTII, IN ACEST TIMP MIAM FACUT O PRIETENA, AM UN SERVICI, O AFACERE, DECI?IMI MERGE BINE NU?URMEZ TRAT ASTA SI AUTOMAT VOI SCAPA DE EL?O FI INTRUN AN O FI IN DOI, DOAMNE AJUTA, O INTREB AM;CU CAT IEI MAI MULT TIMP META CU ATAT TE LASI MAI GREU?
0
14-01-2010, ora 23:06
soringsm2008
Nu este medic/terapeut
soringsm2008
CU TRAMADOALE SI DIAZEPAME TREC PESTE RAURILE DE META?MULTUM, SI NOROC LA TOATA LUMEA, HAIDETI SA NU LE MAI FACEM VILE LA CIORI..
0
14-01-2010, ora 23:45
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
La Sf.Stelian nu te sfatuiesc sa te duci cat e Hudita directoare.Din cauza ei am ramas fara metha eu ca nu a vrut sa ma primeasca desi era obligata ca fusesem repartizat de la LSM4 :/.
Nu conteaza cat timp iei metha @soringsm2008 raul e lafel si daca iei 1 sau 10ani.Eu am avut rauri de la 2pastile care le luam zilnic si am zis ca pot sta si fara ele.Incearca sa nu faci aceeasi greseala.Scade pana la jumatate de pastila daca poti si pe urma lupta-te cu psihicul...
Mai @cosmin26 daca o sa reusesc (si sper ca maine sa am un raspuns sigur) sa iau de la farmacie te voi anunta.Culmea e ca era cat pe aci sa iau numai ca-mi expirase reteta ca e valabila 10zile, si maine ma duc sa o inoiesc.Daca nu voi reusii ma voi duce lal un centru particular si-l voi face de caca pe dr. care mi-a prescris-o ca mi-a luat o caruta de bani, si la car de cunoscut e, sigur vor fii multi doritori sa auda ce face.
O sa revin cu subiectul asta maine cand voi afla exact daca pot sau nu sa-mi iau de la farmacie.
0
14-01-2010, ora 23:48
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
@soringo2008 intreaba un doctor daca te ajuta tramadolul sa scapi de rauri ca aici nu sant doctori (suntem doar oameni care spun ce au trait pe spatele lor). Eu am incercat "reteta" asta a ta sa scap de hero si nu mi-a ajutat asa ca ma indoiesc ca vei reusii cu metha:/
0
14-01-2010, ora 23:51
sol85
Nu este medic/terapeut
sol85
@dan O caruta de bani ce inseamna? Si reteta pt cate pastile e? pura curiozitate...
@sorin Dont worry, le construim si celule de puscarie nu doar palate :)) Isi aleg singuri destinul, in final infunda puscariile toti!
0
14-01-2010, ora 23:59
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Caruta de bani=300E si mai sant 20si ceva de insi care au dat banii astia, ca a zis ca numai prima luna costa atat iar pe urma 250ron/luna (e convenabil fata de alte centre particulare).La mine a fost vorba de 30/zix14zile.
0
15-01-2010, ora 08:17
doru09
Nu este medic/terapeut
doru09
@annytta...incearca pe cat posibil sa il faci sa manance ciocolata. Heroina stopeaza productia de endrofina din corp, iar ciocolata ajuta productia. Ma gandesc ca orice ajutor e bine venit si poate reuseste sa treaca macar psihic peste sevraj (ceea ce e cel mai important)

Bafta !
0
15-01-2010, ora 09:50
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
@doru09. o sa incerc si asta. crede-ma ca nu stiu ce sa mai fac numai sa fie bine, sa treaca peste asta odata. orice informatie buna e binevenita, pentru ca am ajuns la capatul puterilor si mi-am cam pierdut curajul. nu mai pot avea deloc incredere in el, nu mai stiu cand, daca spune adevarul sau daca minte. dar imi tot spun ca daca il parasesc si eu, chiar nu stiu daca o sa mai aiba vreo sansa. fizic, eu sunt epuizata.pihic ma mai agat acolo de un fir de ata si de o speranta. am ajuns sa urasc drogurile, sa urasc ciorile, sa urasc tot ce inseamna lumea asta, pentru ca e prea mult chin (atat pentru cel in cauza cat si pentru familie), iar cei care au trecut prin asta stiu la ce la refer.
@dan781: chiar o caruta de bani!!!sper sa reusesti sa iti iei ce ai nevoie de la farmacie. stiu ca meta e f ieftina la farmacie, comparativ cu "piata neagra" ca sa ii spunem asa. si stiam de mult ca e foarte greu sa o iei de la farmacie. pentru cei care nu sunt inscrisi la vreun centru particular sau de stat, cred ca, piata neagra ramane singura solutie. hudita stiu ca te rupe de bani. pe prietenul meu la chemat la cabinetul ei particular inainte sa il interneze. iar cat a stat in spital, i-am mai dat niste bani. Si sa ne tii la curent cu ce se intampla, in cazul in care nu ti le poti lua azi.
0
15-01-2010, ora 14:33
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Am fost si desi era program pe usa, cabinetul era inchis :/.Ma voi duce si Luni sa vad.
0
30-01-2010, ora 19:16
DMIRCEA01
Nu este medic/terapeut
DMIRCEA01
te ajut eu scrie-mi daca iti trebuie meta -* si vb




(*modificat de administrator)
0
31-01-2010, ora 13:22
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Am reusit sa modific data si m-am intors la farmacie.Dupa ce mi-a tinut 8zile reteta la ei ca ma suna cand aduce comanda.m-am dus eu ca nu ma mai sunau.Binenteles ca uitase de reteta mea (si e HelpNet) si dupa 8 zile sa zica sa ma duc iar la dr. sa-mi mai bage nustiu ce in fata unui cod si sa-mi modifice iar reteta.pffff...Ma duc maine iar la dr, si pe urma la farmacie sa vad ce fac ca ecum nu mai au ce zice :/ (sper)
0
05-02-2010, ora 17:58
alexxxa
Nu este medic/terapeut
alexxxa
eu una am vreo 8 ani de heroina plus 3 de metadoane, dar pot sa spun k as prefera de 20 de ori raul de hero dekat cel de pastile.doamneeeeeeeeee, cel mai nenorocit din lume, am citit commenturile tale dan781 si ai super dreptate.oricum, dupa ce am reusit sa ma las de pastile, cu internarea de rigoare pt scaderea lor, {mi-a fost imposibil acasa, singura, era mult prea mult rau}, si dupa un rau criminal de aproape 2 luni de zile, am reusit marea performanta de a ma apuca din nou:((.si acum, dupa aproape un an m-am lasat iar!ceea ce nu pot intelege este ce gatu masii baga ciorile alea in marfa de a ajuns sa tina raul mai mult de 8 zile...am innebunit de dureri de oase de o saptamana si o zi, nu pot dormi(si am o nenorocita de senzatie de dejavu, k si cum as fi luat iar mete).dane, u esti mai destept vad.da-mi si mie o explicatie de ce tine raul atat, e incredibil!astept sa se termine, si NIMIK, nu vrea sa se duca.ms mult copii.
0
05-02-2010, ora 18:05
alexxxa
Nu este medic/terapeut
alexxxa
si apropos, si eu am stat 3 ani, si eu am un prieten, locuim impreuna, i-am bagat o caruta de bani in buzunar lui madam Hudita, am o afacere...si totusi, asta nu m-a impiedicat sa ma apuc din nou, din cauza banilor.am avut prea multi pe mana, ma saturasem de cafenele si shopping si m-am gandit eu sa incerc ceva nou...si totusi deloc nou:(((((si imi pare rau, mult prea rau.am dezamagit oamenii de langa mine, si ma lupt din nou cu rauri infernale, si stau si ma intreb...OARE SE VA TERMINA VREODATA PENTRU CEI CE I-AU PRINS GUSTUL????
0
05-02-2010, ora 21:30
crashh
Nu este medic/terapeut
crashh
numai potttttt, mi-e fff rau si nu stiu ce sa fac de rauri.am 500 de mii toti banii si nu pot da nimeni sa ma ajute.sunt si fata.GROAZNIK NU DORESC NIMANUI
0
08-02-2010, ora 23:08
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Pffff...citind ultimile comentarii i-mi dau seama cat de grav e.in ce am intrat si ca nu voi mai scapa niciodata de Metha sau Heroina.Unii ar zice ca cine te-a pus sa tragi ce nu stiai ce patesti? Ei bine, NU STIAm in 96 si apoi puternic in 98-99 cand m-am apucat eu, nu era mediatizata problema drogurilor si unde te duc ele.Aveam impresia ca sant jmecher si ca nimeni nu mai e ca mine.Vedeam numai in filele americane droguri si credeam ca-i jmecherie.
Dar sa revin cu picioarele pe pamant in prezent...
O veste buna: Am reusit sa-mi iau Sintalgon de la Farmacie si le-am luat si GRATIS.
Vestea PROASTA? : Nu stiu daca peste 2 saptamani voi reusii iar.
Ce-i de la Farmacie m-au plimbat atat de mult cu o reteta incat le-a fost rusine sa ma mai refuze sau poate ca nu au mai avut ce motiv sa-mi arunce pentru a ma trimite la plimbare.Le-am schimbat data, am scris nu stiu ce cod, apoi iar m-au trimis sa schimb data ca expirase intre timp, s-au facut ca uita de ea in farmacie si a expirat inca o data si pana la urma dupa 3-4 drumuri la doctor si de la dr. la farmacie, le-am spus si ce depozit are si le poate livra Sintalgonul, probabil ca nu au mai avut incotro sau le-a fost prea rusine si mi-au dat reteta care costa 83ron 336 pastile dar am era gratuita.Cand le-am zis ca voi venii si peste 2saptamani au spus ca nu promit ca ma mai pot ajuta.
Voi vedea si sper sa reusesc sa fac ceva pentru a le putea lua toata lumea de la farmacie ca asa nu s-ar mai cheltuii bani pe asistente care stau degeaba asteptand sa se faca ora si sa plece acasa.Cine a fost printr-un centru care da Sintalgon a putut vedea ca inafara de cativa care chiar au o treaba acolo sant foarte multe asistente care stau la cafele degeaba si primesc salariii frumoase pe spatele drogatilor.Daca chiar nu sant bani pt. drogati si tratamentul lor pai atunci sa inceapa prin a mai reduce din personalul centrelor de dezintoxicare.
0
20-02-2010, ora 19:00
ank0107
Nu este medic/terapeut
ank0107
@dan781, ce mai faci, ca nu ai mai zis nimic demult.spune-ne daca esti bine...
0
20-02-2010, ora 21:42
DMIRCEA01
Nu este medic/terapeut
DMIRCEA01
alexxa daca ai probleme sau iti trebuie vreu fel de ajutor ti-ofer cu cea mai mare placere -*. Ciao






(*modificat de administrator)
0
24-02-2010, ora 14:23
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Scuze ca nu am mai intrat dar am avut probleme, cu netul.Probleme care s-au rezolvat azi.Promit ca diseara sa mai scriu cate ceva.
0
25-02-2010, ora 14:16
alexxxa
Nu este medic/terapeut
alexxxa
pai mai scrie-ne dan781, te rog.kiar nu cred k realizezi kt de mult m-au ajutat pe mine comenturile tale de pe aici.ia zi ce mai e nou?cum stai cu reteta?ti-au dat si pe alte 2 saptamani?sper k esti "clean".eu m-am lasat si de pastile, k sunt satula de amintirile raurilor kare le-am indurat din cauza lor.ai grija de tine si mai zi-ne noutati!
0
26-02-2010, ora 12:39
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Uau...chiar ma bucur ca am putut ajuta pe cineva cu comentariile mele.Inca nu am fost sa-mi iau a2a reteta pentru ca am avut alte prioritati si a trebuit sa dau banii pe altceva dar acum chiar nu mai am incotro.Am tras de reteta asta cat am putut si mai am pentru maxim 5 zile asa ca Luni nu mai am incotro si o sa ma duc iar la doctor sa-mi mai elibereze o reteta si pe urma sper sa rezolv intr-o zi sau 2 sa-mi iau si pastilele.Am inceput deja sa-mi fie teama de ceea ce s-ar putea intampla daca nu mai reusesc sa iau reteta.Dimineata cand i-mi este rau, pana i-si fac efectul pastilele, gandul meu numai la asta este, apoi pe parcursul zile mai uit de ele. Am si tras vre-o 3zile la rand asa ca a trebuit sa inghit mai multe macar 3 zile ca m-au agatat raurile.
Daca reusesc sa iau si reteta asta, voi incerca sa vorbesc cu farmacista daca vor sa le mai aduc "clienti" pentru ca dupa cum v-am spus la doctorul de la care iau reteta santem mai multi, dar nu au reusit sa le ia.
0
28-02-2010, ora 12:33
alexxxa
Nu este medic/terapeut
alexxxa
am auzit ca la spital la Colentina poti sa te bagi in program, contra cost bineinteles, dar nu mai stiu dak mai e valabil.e vreo 3 mil pe luna, cred, ceva de genu...sper sa reusesti cu reteta, e cam nasol sa nu ai nimik knd ti-e rau:(((((ce kkt de viata.bafta, si mai zi ce mai faci!pupi
0
02-03-2010, ora 08:46
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
O veste buna: Se gaseste Sintalgon la Farmacie.Am gasit la 3 farmacii printre care si 2oina de la Unirii. Eu astept sa ma sune ce-i care mi-au dat si acum o luna pentru ca-mi dau gratis.Nu stiu dece dar celelalte farmacii mi-au cerut ban, desi am cod de gratuitate.E bine ca se gasesc, cu bani sau fara nu mai conteaza, important e ca se gasesc.Asa ca daca ave-ti probleme si va trebuie sintalgon, acum nu trebuie sa mai platiti la tot felul de centre particulare sau sa stati la cele de stat si sa da-ti spaga in stanga si-n dreapta pt. a va tine sub tratament.Un medic care poate emite o reteta GALBENA (vedeti ca cea verde nu mai e buna)si va cumparati de la farmacie ce 12ron cutia de 50pastile.Daca intereseaza pe cineva va pot spune mai multe cam ce trebuie facaut.Insfarsit un lucru bun in tara asta.Bravo oricui o fi fost cu initiativa asta.
Adaugă un comentariu / răspuns
371 comentarii 1 23 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.