Dependenta cristale și pastile

22-03-2022
vioxol333
Nu este medic/terapeut
vioxol333
Buna. Numele meu este vio, consum droguri de aproximativ 6 ani, totul merge prost în viata mea, am pierdut deja tot, dar încă mai am o speranța că pot să revin la o viata normala..
Am încercat de multe ori sa le las dar în momentele în care nu consum droguri am doar un singur gând...sa ma sinucid
Nu vreau sa apelez la un psiholog/ psihiatru deoarece mi e rușine de tot ce am făcut și mereu când am vorbit cu cineva despre problemele mele am fost condamnat...
Am găsit acest forum și as dorii niște sfaturi dacă se poate sa nu fie răutăcioase
Cred ca sunt multe persoane în starea în care sunt și eu și ele ma pot înțelege.
Mulțumesc anticipat!!
5 comentarii
0
22-03-2022, ora 21:51
vioxol333
Nu este medic/terapeut
vioxol333
Am început sa consum droguri la vârsta de 13 ani
Am început cu legale, fiind puștan, intrând într un anturaj prost, mai apoi cu iarba, treptat toate tipurile de prafuri, pastile sau chiar medicamente
Am fost prost informat de anumite persoane ca să folosesc psihedice sa mi schimb percepția și sa elimin drogurile din viata mea
Atunci a intervenit adevărata problema
Depresia zilnica, anxietatea și frustrările care nu îmi dau pace niciodată
Am suferit multe de la moartea persoanelor dragi, la operații dificile care mi au zdrobit toate planurile de viitor
Am doar 19 ani și de fiecare data când încercam sa renunț la ele, mereu exista ceva care ma trage în jos. Am fost internat la psihiatrie pentru tentativa de suicid și alte 2 supradoze, credeam ca o sa primesc un ajutor în acea instituție, am fost la nu mai puțin de 11 psihiatrii, toți făcând același lucru care nu mi prezenta nici un interes sa vorbesc cu ei sau sa înțeleg ce voiau ei sa spună
Când am ajuns la psihiatrie după tentativa de suicid, o doamna nu foarte drăguță "expert" în aceste cazuri, mi a pus o singura întrebare care în acel moment nu avea ce sa caute acolo...
"De ce nu ți ai băgat cioburile direct în gat sa termini mai usor"? Sa ii pui unui copil de 16 ani care în momentul ala ii într un soc și la pământ, nu mi se pare prea practic... din acest motiv refuz sa mai caut ajutor în acele locuri.
1
23-03-2022, ora 08:59
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Îmi pare rău pentru experiența ta cu medicul psihiatru. Să știi că nu toți specialiștii sunt la fel. A cere ajutor nu-i o rușine, e o dovadă de responsabilitate față de tine. Dacă vei primi ajutor te poți întoarce la viața normală și poți să-ți trăiești viața la fel ca un tânăr de vârsta ta. Un psiholog te poate ajuta să găsești motivația de-a merge mai departe, iar medicația dată de psihiatru îți va ușura trecerea la o viață fără droguri. Nu știu din ce oraș ești, dar dacă ești din București ți-aș recomanda Spitalul Sfântul Stelian din Regie care vine în ajutorul multor tineri ca tine.
1
22-06-2022, ora 11:24
Adrian29
Nu este medic/terapeut
Adrian29
Buna ziua,

Cine intra din curiozitate, sa își dea seama ca nu sunt bune aceste substanțe, uitati-va prin câte trec oamenii.
Sa-l ascultam pe Dumnezeu, pentru ca El ne iartă și ne învrednicește sa reușim.
Nu luați nici macar din curiozitate sau dacă ești intru-un anturaj și toți au luat, nu fa ca ei, asta nu înseamnă ca ești mai slab, ci ca ești mai puternic !!!
0
29-01-2024, ora 19:36
Amenhotep4
Nu este medic/terapeut
Amenhotep4
Am înțeles că neurofeedback plus ajută în dependența de droguri (nu știu dacă și cel simplu ajută). Pentru gândurile de suicid mergi la terapie cu electroșocuri (se face cu anestezie, deci nu vei simți durere).
0
29-01-2024, ora 19:37
Amenhotep4
Nu este medic/terapeut
Amenhotep4
Și apropie-te de biserică, Dumnezeu iartă ABSOLUT orice păcat, nu face prostia mea (am crezut că Dumnezeu nu mă mai iartă și am trăit mulți ani în vinovăție și ură de sine aiurea).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anumite trăsături din adolescență pot crește riscul consumului de droguri la maturitate
  • Obiceiul de a căuta droguri, un factor de risc pentru recidivă în rândul foștilor consumatori de droguri
  • Muzica indigenă ajută persoanele care se recuperează de dependența de droguri sau alcool să se vindece mai repede
  •