depigmentare vitiligo

09-01-2008
elena222
Nu este medic/terapeut
elena222
am vitiligo de un an, este extins pe tot corpul si vreau sa ma depigmentez.ajutati-ma va rog.multumesc.
11 comentarii
0
14-01-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Din ce localitate sunteti?
0
14-01-2008, ora 00:00
elena222
Nu este medic/terapeut
elena222
sunt din bucuresti
0
18-01-2008, ora 00:00
elena222
Nu este medic/terapeut
elena222
dl doctor sunt dispusa sa vin la iasi.am dat mesaj pe site-ul dvs.
0
14-02-2008, ora 00:00
konstantinox
Nu este medic/terapeut
konstantinox
Dle doctor vreau sa va spun ca am vitiligo de vreo 6ani si nu a evoluat prea mult. Am doar 6 pete pe abdomen si spate.Asi dori sa-mi spuneti cam ce sanse sunt sa-mi apara pe fata sau pe maini. Vreau sa mai mentionez ca cu ajutorul iodului din coji de nuci am obtinut un punct de pigment pe pata cea mai intinsa.Asi dori sa-mi mai spuneti in cazul in care voi reusi vreodata sa le pigmentez pe cele pe care le am, imi vor aparea alte pete?
0
14-02-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Nimeni nu va poate spune cu certitudine evolutia acestei boli. Daca ati reusit pigmentarea fara alte medicamente sunt sanse fie ca petele sa se repigmenteze spontan fie cu un minim ajutor, respectiv utilizand o crema numita Vitix.
0
22-03-2008, ora 00:00
paul83
Nu este medic/terapeut
paul83
utilizand o crema numita Vitix o sa te alegi doar cu un buzunar gol. vitix... ce gluma proasta... santeti foarte bine informat domnule mihalache... se vede... foarte competenti medicii astia...
o dieta ceva nu recomandati pacientilor cu vitix ? poate trece de la dumnezeu...
0
22-03-2008, ora 00:00
paul83
Nu este medic/terapeut
paul83
pacientilor cu vitiligo am vrut sa scriu
0
25-03-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca "programatorii" sunt mai bine informati si mai... "competenti"!!!! Nu am recomandat "o dieta ceva" pentru ca nu este necesara, iar medicamentul Vitix este uneori util in tratamentul Vitiligo-lui, mai ales daca boala are o vechime de sub 4 ani. Se mai poate asocia si Daivobet cu Vitix, insa ma opresc aici, deoarece putinii neuroni ai "programatorului" paul83 s-ar putea inflama si "scurt-circuita" citind si despre Daivobet !!!
0
10-07-2008, ora 00:00
mirela_05
Nu este medic/terapeut
mirela_05
Buna ziua. Am nevoie de o incurajare. Spuneti-mi daca vitiligo mai poate fi tratat dupa 25 de ani de cand a fost depistata afectiunea?
Nu s-a extins foarte mult in cei 25 de ani, foarte putin in jurul ochilor si a gurii, pe maini, in zona axilelor si de curand au inceput sa apara timid si pe spate si piept. Am pete pe care le stiu la fel de cand eram copil. Faptul ca nu s-au extins rapid nu m-a determinat sa urmez un tratament...mai ales ca si cei din jur spuneau ca trebuie sa ma resemnez pentru ca "n-ar exista remediu". Repet n-am urmat nici un tratament!!!!! Abia acum, de vre-o luna, am inceput un tratament cu Vitix (capsule si gel). Problema e ca n-am consultat nici un medic...deci nu stiu nici cauza care a determinat aparitia bolii. Exista sanse de ameliorare la o boala atat de veche? Va rog sa-mi raspundeti. Va multumesc!
0
02-11-2010, ora 23:36
mihailov
Nu este medic/terapeut
mihailov
Buna ziua, am boala de vreo 3-4 ani pana acum nu s-a manifestat foarte agresiv, in primii 2 ani au aparut cateva pete mici care apoi s-au extins dar nu f mult si intr-o perioada scurta de timp, unele s-au pigmentat de la sine; in ultimii 2 ani nu am observat nici o evolutie a boli.
In acest caz ma ajuta tratamentul cu Vitix si diavobet? (sa nu mai evolueze boala sau sa dispara si petele pe care le am) sau sa ma multumesc ca nu a evoluat boala? (mentionez ca petele sunt in zone ascunse si nu ma deranjeaza foarte tare, tinand cont ca unele s-au mai pigmentat.
Mai am o pata nu f vizibila pe pleoapa, pot folosi Vitix si Daivobet in aceea zona?
Astept un raspuns, va multumesc!
0
03-04-2016, ora 13:56
monatibi
Nu este medic/terapeut
monatibi
Buna ziua!Si eu m-am pricopsit cu aceasta boala de la varsta de 20 de ani.Primele semne au aparut dupa a doua nastere in jurul ochiilor, gura apoi sani si labele picioarelor.Nu am facut nici-un tratament.Acum petele de la ochi, maini s-au extins.Am cumparat crema viticolor dar in jurul ochilor nu prinde.In schimb pe maini coloreaza chiar prea mult ptr tenul meu care nu este foarte inchis.Mi-am cumparat si vitix pastile dar nu stiu ce efect ar mai avea dupa atatia ani de la aparitia boli.Am acum 39 de ani.Ce tratament as mai putea lua...??Exista si alta crema in afara de viticolor??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: