Depresie la 76 ani

24-04-2015
cris9
Nu este medic/terapeut
cris9
mama mea are 76 si e vizibil ca sufera de o forma de depresie dar nu a fost diagnosticata de un medic.Nu exista in localitate in care locuieste si e greu transportabila.Pe scurt plange mult, are impresia ca familia nu o mai vrea, mai cu seama tatal meu, se simte izolata si neglijata, are dureri mari de cap deasupra urechii drepte, uneori nu isi aminteste unele cuvinte, are insomnii.Tatal meu i-a dat tot felul de suplimente alimentare pentru memorie dar fara efect.As vrea sa stiu daca 5-htp o poate ajuta si in ce fel.Mentionez ca a fost operata de cancer la sanul drept in anul 1989.Multumesc.
2 comentarii
0
26-04-2015, ora 20:32
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
5-htp-ul o poate ajuta la insomnie pentru ca in majoritatea cazurilor acesta se transforma in melatonina si nu in serotonina ! Pentru depresie cereti de la medicul de familie o reteta de citalopram sau escitalopram, de exemplu !
0
27-04-2015, ora 17:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
cris9

Cu astfel de bolnavi se procedeaza in felul urmator:

Adus psihiatrul cu o masina in casa unde se afla mama pentru un consult particular.
Se plateste psihiatrul.
Acesta va pune un diagnostic si va face o schema de medicatie.
Un membru al familiei urmand sa se prezinte luna, o data la doua luni sau o data la 3 luni sa ia reteta si sa ii aduca medicamentele de la farmacie.

Medicamentele acestea naturiste sunt cam apa de ploaie iar mama daca uita lucruri, trebuie vazut daca nu are si inceput de Alzheimer.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.