Deprimata in sarcina

28-12-2017
Ce ma fac
Nu este medic/terapeut
Ce ma fac
Buna ziua. Acum 7 ani pe cand eram insarcinata cam intr.a 5.a luna am avut stari de panica. Ma gandeam cum voi creste copilul, nu ma vedeam mama, frica de nastete etc. Am nascut, totul in regula cu copilul. Cu mine nu. M.am dus la psihiatru mi.a dat medicamente dar pentru asta trebuia intrerupt alaptatul si nu le.am luat. Timpul a trecut dar eu tot simteam ca ceva era in neregula.acum 2 ani pe cand plecam intr.oexcursie in afara mi s.a facut rau pe drum. Am vomitat tot drumul si ne.am intors. Am fost la psihiatru si am liat medicamente. Seroxat 1 capsula dimineeata si mirzatem jumatate de capsula seara. Nu pot sa zic ca m.am simtit bine. Simteam tot timpul ca inca am o mare greutate de dus. Acum sunt insarcinata in 11 saptamani. Am intrerupt tratamentul la sfatul medicului. Ma simt groaznic. Nu pot dormi am stari de panica dimineata. Dimineata de fapt e cel mai greu. Nu prea imi gasesc locul in casa. Imi vine sa plec mereu.vreau sa stau cu multi oameni si sa ma ghemuiesc intr.un colt. Nu mai am rabdare cu fetita mea. Imi vin tot felul de ganduri negre. Am fost in Bucuresti la psihiatru si mi.a dat mirzatem din trimestrul al 2 lea. Si incep si psihoterapia de pe 8 ianuarie. Vai ce greu trece timpul. Fiecare zi e un chin. Te simti singur. cu familia mea totul e in regula.sotul e si el.suparat de ceea ce mi se intampla. Ma ajuta cat poate. Acum parca nici nu ma mai intereseaza sarcina desi mi.am dorit.o. orice activitate este un chin si nu am chef de nimic. Multumesc mult. Mai e cineva asa va rog sa discutam. Mi.e frica si de efectul medicamentului dar am inteles ca e mai bine cu decat sa te chinui asa.
3 comentarii
0
11-12-2018, ora 17:49
2209bubu
Nu este medic/terapeut
2209bubu
Buna seara ma confrunt cu aceleași probleme Si doream sa stiu cum Esti cu sarcina? Ai luat ceva medicamente?
0
11-12-2018, ora 18:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna seara.
Incercati psihoterapie in sarcina, nu medicamente. Pot afecta copilul.
0
19-03-2019, ora 18:18
Emanuela27
Nu este medic/terapeut
Emanuela27
Clara-p aș vrea să vb și eu cu tine dak se poate??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul