dereglare ciclu menstrual

09-04-2014
sethgabriela
Nu este medic/terapeut
sethgabriela
am 43 de ani, am avut ciclul regulat pana in luna februarie, de atunci nu mi-a venit ciclul.
nu am folosit anticonceptionale, doar tinctura de gentiana pentru probleme digestive.
am facut 2 teste de sarcina, 1 in martie si 1 in aprilie, care mi-au indicat ca nu sunt insarcinata.
ma simt ca un balon gata gata sa explodeze, nu stiu ce mi se intampla.
nu am bufeuri, nu am calduri, din contra seara la culcare mi-e foarte frig, aproape am frisoane, nu am prea multa pofta de mancare, nu sunt excesiv de nervoasa, din contra in perioada premenstruala eram ca un ceas cu bomba.
am luat de 3 zile tinctura de zmeura, dar nici un semn de ciclu.
credeti ca se poate sa fi fost ambele teste de sarcina defecte? credeti ca ar trebui sa repet testul de sarcina? multumesc f mult
1 comentarii
0
09-04-2014, ora 23:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Cred ca este vorba mai degraba de premenopauza. Pentru diagnostic, puteti face dozari hormonale FSH, LH, estrogen, progesteron, consultati un medic endocrinolog sau ginecolog. Pentru un diagnostic de certitudine privind o sarcina mica, se poate face o dozare de betaHCG. Daca doriti o ameliorare a simptomatologiei de premenopauza, puteti apela si la un medic homeopat. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •