Detalii metode de contraceptie.

25-08-2012
Miu.Tonegawa
Nu este medic/terapeut
Miu.Tonegawa
Ummm...am 16 ani si o relatie stabila. Eu si prietenul meu( care are aproape 17 ani) am discutat, si am vrea sa ne incepem viata sexuala.(mentionez ca amandoi suntem virgini). Stiu, stiu, la varsta noastra suntem prea tineri, este o mare responsabilitate, etc., dar nu sunt aici ca sa fiu judecata. Sunt aici pentru ajutor:). Deci, nici unul dintre noi nu'si doreste folosirea prezervativul pentru prima data/primele dati. Dar nu ne dorim nici un copil... As dori sa stiu ce alte metode de contraceptie sunt indicate la varsta noastra, si cateva detalii despre fiecare de la o persoana specializata in acest domeniu. Ma intereseaza indeosebi pilula de a doua zi. Multumesc anticipat:).
10 comentarii
0
25-08-2012, ora 22:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna seara,
NU, nu te voi judeca!
te intreb insa DACA realizezi ca,
va trebui sa folosesti anticonceptionale pt. inca 40 ani de-acum inainte..
si lunar..si zilnic...si ore fixe..
si
si
si daca le uiti,
NU prietenului i se va face rau si va scrie AICI, CI tu,
asa ca...mai gandeste-te.
cele bune,
sa fii iubita!
0
25-08-2012, ora 23:27
Miu.Tonegawa
Nu este medic/terapeut
Miu.Tonegawa
Daca am ajuns sa pun aceasta intrebare aici, inseamna ca m'am gandit mult si ca am luat in calcul toate posibilitatile si riscurile. Si ca am ajuns, insa, la concluzia ca merita:). Oricum, multumesc mult pentru mesaj. ^.^ Astept si alte raspunsuri de la utilizatori, daca se poate, mai "la subiect". :*
0
26-08-2012, ora 00:55
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cea mai potrivita solutie ar fi sa folosesti anticonceptionale orale. In niciun caz pilula de a doua zi! Sa te feresti de ele cat poti de mult, sunt criminale pentru intreg sistemul endocrin si greu iti revii dupa ele. Daca ai ciclu regulat poti sa ai primele contacte, acelea fara prezervativ, cam in ultimele cinci zile inainte sa-ti vina. Dar cel mai sigur e cu anticonceptionale orale. Totusi, si pe astea ar trebui sa ti le recomande cineva dupa un minim dialog cu tine, nu de alta, dar sunt si astea benefice sau nebenefice organismului daca ai vreo priblema de sanatate.
Daca stai in Bucuresti, vezi ca existe cabinete din astea de planning familial si vei fi lamurita si indrumata, fara sa se uite nimeni urat la tine, ca sa zic asa.
Sa aveti grija de voi si intreaba orice nelamurire ai decat sa stai in stres dupa aia din cine stie ce cauza.
Numai bine!
0
26-08-2012, ora 14:11
Miu.Tonegawa
Nu este medic/terapeut
Miu.Tonegawa
Multumesc Teodora:). Numai bine si tie:*!
0
26-08-2012, ora 20:17
Miu.Tonegawa
Nu este medic/terapeut
Miu.Tonegawa
Mai vreau si alte raspunsuri, va rog :o3.
0
28-08-2012, ora 18:17
Miu.Tonegawa
Nu este medic/terapeut
Miu.Tonegawa
Va rog frumos? :D
0
30-08-2012, ora 09:40
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Poti sa incerci ovulele contraceptive sau foitele contraceptive. Nici mie nu mi se par bune anticonceptionalele mai ales la varsta ta. Iar metoda calendarului e ok dar poate da gresi si nu ar fi deloc bine pt tine.merge la cupluri casatorite. Deci parerea mea e ca metodele locale de contraceptie sunt cele mai potrivite pt tine.
0
30-08-2012, ora 09:44
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Ovulele si foitele se gasesc la farmacii si nu sunt f scumpe. Unele farmacii chiar prepara ovule contraceptive cu o formula aparte si sunt f bune.
0
04-09-2012, ora 18:18
Miu.Tonegawa
Nu este medic/terapeut
Miu.Tonegawa
@axiela21: Multumesc:).
As vrea mai multe detalii despre aceste ovule si foite contraceptive, daca se poate:).
0
04-09-2012, ora 19:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Intreaba si in ce masura asigura protectia, , , ,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contraceptive combinate (COC)
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  •