Dispnee dupa Covid 19

01-02-2021
evelina41
Nu este medic/terapeut
evelina41
Buna ziua.Am 39 ani, am avut in 2008 tbc tratat cu cicatrice plaman stang lob superior, vindecat, iar la sf martie anul trecut 2020 am avu covid, o forma destul de dificila, 10 zile febra tuse puternica, dormeam doar cu fata in sus deoarece daca ma intorceam pe stanga sau dreapta ma sufocam, tratat cu antibiotic, codeina, aerosoli, paracetamol.Dupa vindecare circa o luna inca am fost f slabit, fara putere.Dupa ce mi-am recapatat fortele am sesizat o usoara dispnee ce o am si acum fara tuse.Verific cu oximetrul nivelul de oxigen 97-98 procente.Sa fie sechele covid?tesut fibrotic?Saptamana trecuta am fost racit, mi-a curs nasul f tare, tuse usoara cu expectoratie galbena, iar acum mai bine un pic dupa augmentin si mucodox.Oare covidul e de vina pt dispnee?Sapt asta sunt programat la un scaner plamani.
Echipa ROmedic susține vaccinarea COVID-19.
4 comentarii
0
01-02-2021, ora 13:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Omul respira cu Diafragma. Știai??
1. Faci de pe youtube. Exerciții pentru diafragma.
2. Nu consumi Lapte de vaca și fructe care te fermentează sa nu fii balonat
3 câte kg ai???
0
01-02-2021, ora 13:56
evelina41
Nu este medic/terapeut
evelina41
Am 118 kg la o inaltime de 1, 95 m.
0
01-02-2021, ora 14:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
118..inseamna intestine Intoxicate, înconjurate de grăsime viscerala. Ficat gras. Balonări. E logic sa nu coboare diafragma în abdomen și sa nu poți sa respiri
Unica soluție schimbat Radical Gândirea.
Pus un regim de Viata cu trezire la ora fixa după ceas. Apa plata. Exerciții fizice. Mese mici cu multe ceaiuri calde cu infuzii de 1 minu
80 la suta legume. Supe, cereale
Putin carne și peste gătit acasa
1..2 fructe pe zi. Pana în 16.00
Kefir și o brânză de vaci rar la mic dejut
Restul.. INTERZIS..
NU lapte, mezeluri, dulciuri cu creme aluat, sucuri, acidulate
0
01-02-2021, ora 14:36
evelina41
Nu este medic/terapeut
evelina41
Multumesc dl Doctor.Ca un lucru in plus sunt operat de o hernie ombilicala de vreo 2 saptamani, iar la trezirea din anestezie generala am avut nevoie de oxigen pt ca ma sufocam, iar la revenirea in salon am facut aerosoli si am expectorat sputa galbena.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.